?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo bip UE

IV lo

22 7.06

Nasze stypendystki

6 października, 2021

Z przyjemnością informujemy, ze dwie uczennice - Dominika Kocjan (kl. 3 Ag) i Milena Juniak (kl. 2E) - otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów za ubiegły rok. Stypendium przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen. Gratulujemy.

IX Dyktando Niepodległościowe

4 października, 2021

W środę 29 września 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” organizowanym przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Konkurs jest nie tylko formą obchodów Święta Niepodległości, ale także stanowi wspaniałą okazję do poznawania języka ojczystego. Temat tegorocznej edycji dotyczył powstań śląskich - uczestniczy mogli bliżej sylwetki ich przywódców, czyli Wojciecha Korfantego i Alfonsa Zgrzebnioka. W etapie szkolnym wzięło udział 50 uczniów.

Lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie

26 września, 2021

Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.

Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska.

W nietypowej lekcji fizyki brali udział uczniowie klasy 3Fg oraz 3Cg (grupa fizyczna). Opiekunami grupy były nauczycielki fizyki: Katarzyna Stochel i Renata Marzec

czytaj dalej...

Rajd pierwszoklasistów do Rabsztyna

17 września, 2021

W słoneczną środę, 15 września uczniowie klas pierwszych wyruszyli na kolejny rajd do Rabsztyna. Pogoda dopisała, więc wszyscy w dobrych humorach wyruszyli na trasę. Na podzamkowej łące ubiegłoroczni zwycięzcy - uczniowie klasy 2C - przygotowali dla swoich młodszych kolegów gry i zabawy sportowe: bieg z jajkiem, "Kółko i krzyżyk" , przeciąganie liny. Pierwszoklasiści rywalizowali także w guzie wiedzy o patronie, odpowiadali na pytania z zakresu przedmiotów szkolnych, układali wierszyk o profilu swojej klasy. Nagroda w postaci trzech godzin niepytania "powędrowała" do klasy 1C i to ona będzie za rok organizatorem rajdu. Kolejne miejsca i odpowiednio dwie i jedną godzinę niepytania otrzymały klasy 1A i 1E.

Zapraszamy do galerii!

Spotkanie z Rodzicami

15 września, 2021

Spotkanie z Rodzicami odbędzie się 16 września 2021 r. (czwartek) według następującego harmonogramu:

 • 16.00 - spotkanie Rodziców klas pierwszych z dyrektorem szkoły i pedagogiem szkolnym - sala gimnastyczna
 • 16.15 - 16.45 - spotkanie Rodziców uczniów klas I II wychowawcami
 • 16.50 - spotkania Rodziców klas trzecich z dyrektorem szkoły (tylko klasy trzecie po gimnazjum)- sala gimnastyczna
 • 17.05 - spotkanie Rodziców klas III z wychowawcami klas
 • 17.30 - spotkanie delegatów Rady Rodziców - sala gimnastyczna

Inauguracja roku szkolnego

2 września, 2021

Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Roku dla naszej społeczności szczególnego - Roku Jubileuszu 30-lecia naszego liceum i roku termomodrnizacji szkoły. O godzinie 12.00 na sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście Pan Bogumił Sobczyk, Starosta Powiatu Olkuskiego, Pani Joanna Szatan-Kenderow, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego, nauczyciele, rodzice i uczniowie klas pierwszych rozpoczynający naukę w naszej szkole. Wszystkich powitała Pani Dyrektor Katarzyna Polak. Zwracając się do zgromadzonych podziękowała - nawiązując do trwających prac modernizacyjnych - Panu Staroście Bogumiłowi Sobczykowi i Pani Joannie Szatan za wsparcie i okazaną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Nauczycielom dziękowała za ich wysiłek włożony w nauczanie w trudnym czasie pandemii. Przywołując słowa Janusza Korczaka, że dzieci rodzą się ze skrzydłami a nauczyciele pomagają im je rozwinąć", pierwszoklasistom życzyła, aby dobrze wykorzystali czas w murach IV LO, stawiali sobie cele i dążyli konsekwentnie do ich realizacji.Zabierając głos Pan Starosta Bogumił Sobczyk podkreślił, jak wysoko ceni sobie pozycje naszej szkoły w Olkuszu i współpracę ze społecznością IV LO. Życząc uczniom wielu sukcesów zaznaczył, ze wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć - "Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód".W podobnym tonie wypowiedziała się Pani Joanna Szatan-Kenderow. Także kilka sów do zebranych skierowała Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Sylwia Bukład oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Uroczystości zakończył krótki występ artystyczny naszych uczniów.

Zapraszamy do galerii!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

30 sierpnia, 2021

Uwaga uczniowie!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, w związku z trwającym remontem, przebiegać będzie w zmienionej formie. Zapraszamy na spotkanie z wychowawcami wg poniższego porządku:

Godz. 10.00

2A- s. B11

2B- s. C01

2C- s. B17

2D- s. B7

2E- s. C2

2F- s. B21

3AP- s. B20

3BP- s. B1

3CP- s. C11

3DP- s. B27

3EP- s. C13

3FP- s. B16

3AG- s. A13

3BG- s. A10

3CG- s. C10

3DG- s. B2

3EG- s. A12

3FG- s. B10 

Klasy pierwsze zbierają się o godz. 12.00 na sali gimnastycznej a po zakończeniu oficjalnych uroczystości przechodzą do sal:

1A- s. B7

1B- s. C10

1C- s. C11

1D- s. C01

1E- s.C2

1F-s. C13

Informacje dla kandydatów zakwalifikowanych do IV LO

23 lipca, 2021

Potwierdzanie woli podjęcia nauki w IV LO - od 23 lipca (piątek) do 30 lipca (piątek) w godzinach 8.30 - 14.00 w sali C3.

.

Dokumentami potwierdzającymi wolę podjęcia nauki są:

 • oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej;
 • oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty;
 • 2 podpisane zdjęcia formatu legitymacyjnego;
 • karta zdrowia (jeśli była wydana przez szkołę podstawową);
 • skrócony odpis aktu urodzenia (kserokopia);
 • karta informacyjna (oryginał);
 • oświadczenie RODO;
  dodatkowo (dla zainteresowanych)
 • oświadczenie w sprawie uczęszczaniu na zajęcia religii rzymskokatolickiej;
 • oświadczenie w sprawie uczęszczania (rezygnacji) na zajęcia „Wychowania do życia w rodzinie”.

UWAGA MATURZYŚCI

2 lipca, 2021

Po odbiór świadectw dojrzałości zapraszamy 5 lipca (poniedziałek) wg poniższego porządku:

godz. 9.00 - 3 A - sala A 10, 3 B - sala A 12, 3 C - sala A 13,

godz. 10.00 - 3 D - sala A 10, 3 E - sala A 12, 3 F - sala A 13

Prosimy o zabranie ze sobą dowodu tożsamości i własnych przyborów do pisania. Do szkoły wchodzimy wejściem głównym a do segmentu A przechodzimy przez szatnie.

WAŻNE! Absolwenci odbierający świadectwo dojrzałości powinni być rozliczeni z wszystkich materiałów wypożyczonych ze szkoły, a w szczególności powinni mieć oddane materiały wypożyczone z biblioteki szkolnej.

ZASADY ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły proszone są o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:

1. wejście na teren szkoły obowiązkowo w maseczce,

2. po wejściu na teren szkoły należy zdezynfekować ręce,

3. należy pamiętać o obowiązkowym zachowaniu dystansu społecznego,

Zakończenie roku szkolnego

28 czerwca, 2021

W piątek, 25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/21. Wprawdzie był to trudny rok, rok pandemii i nauczania zdalnego, ale pod wieloma względami podobny do innych. Były sukcesy, ciekawe wydarzenia, dobrze zdana matura i bardzo dobre końcowe wyniki nauczania naszych uczniów. Jak wyglądała uroczystość zakończenia roku można obejrzeć w poniższej galerii.

Zapraszamy do galerii!

Szczepmy się!

23 czerwca, 2021

Niedługo wakacje. Przed wyjazdem warto się zaszczepić. Jak to zrobić? Wszystkie informacje na ulotkach.

(Kliknij w tytuł, by powiększyć zdjęcie)

WOLONTARIUSZE ZNÓW W AKCJI

15 czerwca, 2021

10 czerwca Klub Wolontariusza działający przy naszym liceum zorganizował festyn dla dzieci uczęszczających do placówki wsparcia dziennego przy Szkole Podstawowej nr 9. Nasze niezawodne wolontariuszki pod opieką pań Agaty Spyry i Anny Bień zorganizowały wspaniałą zabawę dla dzieci. Trudno powiedzieć, co było dla nich bardziej atrakcyjne: tańce i zabawy przy muzyce, tor przeszkód i przeciąganie liny, możliwość pomalowania buzi i zrobienia kolorowych warkoczyków, poczęstunek łącznie z lodami, a może nagrody (zakupione dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Charytatywnym Sursum Corda), które dostało każde z dzieci. Jedno jest pewne, ten dzień zostanie na długo w pamięci zarówno dzieci, jak i wolontariuszek.

Wydarzenie to odbyło się we współpracy ze stowarzyszeniem Sursum Corda z Nowego Sącza. Stowarzyszenie to realizuje w Małopolsce program "Korpus Solidarności", którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dziękujemy! Bez środków z tego programu nasz festyn nie byłby tak korowy i radosny

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Alchemik rozstrzygnięty

9 czerwca, 2021

Miło nam poinformować, że w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Alchemik Złotymi Dyplomami Au za najlepszy wynik zostały nagrodzone dwie nasze uczennice, Zuzanna Jurkiewicz z klasy 2Eg i Patrycja Kras z klasy 1E, natomiast ośmiu naszych uczniów wyróżniono Srebrnymi Dyplomami Ag.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej Pokolenie w Grodzisku Mazowieckim.

Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy zdobywcom nagród i zachęcamy do pogłębiania wiedzy chemicznej w kolejnych latach!

Sejm Dzieci i Młodzieży tym razem on-line

2 czerwca, 2021

W marcu tego roku rozpoczęła się kolejna, XXVII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży, projektu edukacyjnego skierowanego do uczniów w wieku od 13 do 18 lat. SDiM to coroczne wydarzenie z osobnym tematem dedykowanym na dany rok. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną całe przedsięwzięcie zostało przeniesione do sieci

Jednym z patronów 2021 roku został ustanowiony kardynał Stefan Wyszyński i tego dotyczy temat tegorocznej, edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku uczestnicy realizowali zadanie rekrutacyjne na temat: Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?

Miło nam poinformować, że dwie uczennice klasy 2 Ap - Anna Kamionka i Wiktoria Kieca - zostały laureatkami tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. dziewczyny wykonały prace multimedialną, która jest do obejrzenia: https://drive.google.com/file/d/187ixqDVRk21ztifZ8TAX1tqsOIS1vmJz/view?usp=sharing

Dzień Ziemi

21 maja, 2021

23 kwietnia to Dzień Ziemi – największe międzynarodowe święto ekologiczne. 

Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Przywróć naszą Ziemię” 

Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.

W tym roku obchody tego święta z powodu pandemii były niewątpliwie skromniejsze. 

Uczniowie IV LO postanowili indywidualnie, czasem w niewielkich grupach, a czasem w towarzystwie swoich najbliższych wziąć udział w sprzątaniu okolic, które są dla nich atrakcyjne z różnych względów.

Postanowiliśmy kontynuować nasze działania i każdego tygodnia pojawiają się kolejni uczestnicy tego przedsięwzięcia. 


Dzien-Ziemi


KONKURS NA INTERPRETACJĘ WIERSZA K. K. BACZYŃSKIEGO

20 maja, 2021

WYNIKI

Uczestnicy tegorocznego konkursu zmierzyli się z interpretacją wiersza K. K. Baczyńskiego   pt. „Modlitwa do Bogarodzicy”.  Autorzy prac pisali opowiadania, które inspirowane były biografią poety oraz interpretacją wskazanego utworu.

Spośród nadesłanych, ambitnych i oryginalnych prac jury konkursu wyłoniło 6 najlepszych.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujmy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Dyplomy i nagrody książkowe będą przekazane do szkół.

I miejsce

Inga Ziarko

Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

Opiekun: Joanna Barzycka

II miejsce

Honorata Rogozik

Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

Opiekun: Joanna Barzycka

III miejsce

Natalia Skotniczna

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bukownie

Opiekun: Joanna Nowak

Wyróżnienia:

1. Zuzanna Mąka

Zespól Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Wolbromiu

Opiekun: Aneta Piekarska

2. Wiktoria Pasternak

Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

Opiekun: Joanna Barzycka

3. Radosław Gdula

Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu

Opiekun: Elżbieta Trólka

Samorządowa zmiana warty

17 maja, 2021

W tym szczególnym czasie, ze względu na sytuacje pandemiczną nie przeprowadziliśmy wyborów do Prezydium SU. Korzystając z prawa, które daje Regulamin działalności SU, jego skład został uzupełniony przez osoby, które w poprzednich wyborach uzyskały kolejno najwyższą liczbę głosów. Zanim przedstawimy nowe władze, chcemy podziękować odchodzącym członkom SU Kindze Cieluch i Aleksandrze Zwolak za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły. Wielkie dzięki! Od tej chwili władze SU stanowią: Alicja Tabak (2 Bg) - przewodnicząca, Szymon Szewczyk (2 Ag) - zastępca, Zuzanna Jurkiewicz (2 Eg) - sekretarz i Magdalena Potok (2 Bp). Nowym władzom życzymy wielu sukcesów w ich pracy.

Konkurs geograficzny

4 maja, 2021

Nauczyciele geografii zapraszają do udziału w Konkursie "Nasza mała Ojczyzna". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych i drugich, a jego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów o naszym regionie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Majowe święto

3 maja, 2021

..."dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają"...

Dzisiaj obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli; aktem niepodległości i próbą ratowania Rzeczpospolitej. Dzisiaj nadal nas łączy jako naród i społeczeństwo a to, że jednoczymy się wokół niej i wspólnie świętujemy jej rocznicę, jest niezaprzeczalnie wielką Jej wartością.

Archiwum