?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

8 19.10

„Przywrócić do życia”

Październik 18th, 2017

Od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji, co roku w połowie października, WOŚP przeprowadza akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w tę inicjatywę. W poniedziałek, 16 października,  32 osoby w 105 podejściach, przez 30 minut wykonały ponad 420 serii resuscytacji. Dzięki pomocy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu dysponowaliśmy w tym roku czterema fantomami dorosłych i jednym fantomem dziecka. Do zobaczenia za rok, przy biciu kolejnego rekordu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

„Nauczyciel otwiera drzwi, a uczeń wejść już musi sam”.

Październik 17th, 2017

Święto Edukacji Narodowej, które przypada 14 października, jest zawsze okazją do podziękowań, gratulacji, ale także pewnej refleksji nad pracą nauczyciela. Podobnie było i w tym roku. Zwracając się do zgromadzonych na sali nauczycieli, przybyłych gości – wśród których nie zabrakło nauczycieli emerytów – oraz do młodzieży, pani dyrektor Katarzyna Polak podziękowała nauczycielom za  zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość, cierpliwość w stosunku do uczniów i problemów, z jakimi czasami w szkole muszą się zmierzyć; za kreatywność, pomysłowość, ciekawe i użyteczne inicjatywy, za życzliwość i serdeczność wobec uczniów. Za to, że oddają swoją wiedzę i umiejętności młodym ludziom.

Zapraszamy do galerii. czytaj dalej...

UWAGA!

Październik 16th, 2017 Informujemy, że już można zgłaszać kandydatów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olkuszu. Kandydatury przyjmuje Okręgowa Komisja Wyborcza w IV LO w składzie: Karol Szotek, Wiktoria Michalska, Alicja Rudawska, Ada Krzystańska, Arkadiusz Kałwa.

Studia w Anglii? Why not!

Październik 16th, 2017

Uczniowie klas maturalnych już wkrótce będą musieli dokonać trudnego wyboru. Co dalej? Jakie studia wybrać? By ułatwić im tę trudną decyzję, 12 października 2017 naszą szkołę odwiedził doradca edukacyjny, przedstawiciel uniwersytetu w Bradford – pan Michał Krawczyk. Przyszli maturzyści dowiedzieli się jakie mają możliwości, jakie warunki muszą spełnić, a przede wszystkim – czy warto studiować w Wielkiej Brytanii. W związku z dużym zainteresowaniem tematem, uczniowie będą mogli liczyć na dalszą pomoc pana Krawczyka.

Życzymy powodzenia! W końcu do odważnych świat należy!

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”

Październik 13th, 2017

W podziękowaniu za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi życzymy dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu  każdego dnia.

Samorząd Uczniowski

Ruszyła XV edycja turnieju debat oksfordzkich

Październik 13th, 2017

10 października 2017 r. uczestniczyliśmy w Gali Otwarcia jubileuszowej XV edycji turnieju debat oksfordzkich Szkoła Debaty. W sali obrad Rady Miasta Krakowa spotkali się przedstawiciele 16 szkół biorących udział w konkursie oraz ich tutorzy. Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców wylosował tezy debat eliminacyjnych. Zwieńczeniem Gali była zaprezentowana debata nad tezą ,,Młodzież powinna debatować na każdy temat" sędziowana przez publiczność. Już wkrótce w pierwszej debacie drużyna IV LO spotka się z drużyną III LO z Krakowa próbując podważyć tezę "Obowiązkowe szczepienia dla dzieci powinny być warunkiem ich przyjęcia do polskich przedszkoli".

W krainie hrabiego Draculi

Październik 11th, 2017

Jako że lubimy wyzwania, postanowiliśmy  sprawdzić, czy opowieści o okrucieństwie hrabiego  Draculi nie są przesadzone i w dniach 2-5.10.2017 roku ruszyliśmy na wyprawę edukacyjną w kierunku wschodnim i południowym. Oczywiście nie tylko Transylwania  była celem naszej wyprawy, albowiem żywo interesowały nas ziemie związane z historią II Rzeczpospolitej oraz jej ówczesnych sąsiadów Rumunii i Węgier. Po drodze odwiedziliśmy Lwów, a następnie – już w Rumunii - Suczavę, Gurę Humora, Braszow, Rasznov, Bran, Azuga, Sinaja, Sybin, na deser zostawiając sobie Budapeszt. Łącznie przejechaliśmy przez 5 krajów i ponad 2600 km. Nie obyło się bez przygód z pękniętą oponą, ale nasi kierowcy sprawnie ją wymienili. Wyprawa godna uwagi i zapamiętania – nie tylko  ze względu na to, co zobaczyliśmy, ale i również ze względu na związki historyczne z Polską.

Zapraszamy do galerii.

Śladami „Ognia” po Gorcach

Październik 5th, 2017

Czy to rajd, rekonstrukcja czy gra miejska – zawsze można liczyć na członków Klubu Historycznego. Dwie drużyny dn. 29.09 - 01.10 wzięły udział w XII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia "Ognia". Pierwsza z nich to drużyna rajdowa, która ukończyła rajd na 7 miejscu w klasyfikacji generalnej, natomiast druga grupa obsługiwała punkty zadaniowe na trasie rajdu. Tegoroczny rajd był dość wymagający dla uczestników, szczególnie w drugim dniu, kiedy to drużyny miały do przejścia 24 km. Scenariusz rajdu oparty został na prawdziwej historii ZP Błyskawica, kierując uczestników w miejsca związane z działaniami żołnierzy  mjr Józefa Kurasia "Ognia".

Zapraszamy do galerii.

Nie tylko wymiana z Belgami

Październik 4th, 2017

W sobotę pożegnaliśmy naszych gości z Belgii. Szkoła Sint Dimpna z Geel koło Antwerpii to nasza szkoła partnerska od 20 lat. Z powodzeniem więc możemy już mówić o prawdziwej przyjaźni między naszymi szkołami. Dzięki organizowanym wymianom młodzi ludzie z obu krajów otwierają się na inne kultury, uczą tolerancji i wzajemnego szacunku. Ważną kwestią jest podnoszenie umiejętności językowych; przez tydzień pobytu Belgów naszym językiem „urzędowym” był j. angielski.

czytaj dalej...

10 edycja akcji „No promil – No problem”

Wrzesień 30th, 2017

STOP PIJANYM KIEROWCOM – to hasło mogli usłyszeć mieszkańcy Olkusza . 27 września 2017 r. na miejskim rynku. W zorganizowanym w ramach kampanii „No promil – No problem!” happeningu udział wzięli uczniowie olkuskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem było zwrócenie uwagi na problem, jakim zagrożeniem na drogach są nietrzeźwi kierowcy. Akcja , która zgromadziła wielu uczniów, była także okazją do zabawy – był czas na wspólny taniec oraz możliwość skorzystania z symulatorów dachowania, zderzenia czy alkogogli. Tradycyjnie również młodzież odtańczyła belgijkę. Wśród pikietujących nie zabrakło też naszych przedstawicieli. Nasi uczniowie nie tylko wzięli udział w akcji (kl.2a), ale także zapewniali pomoc przedmedyczną.  Tradycyjnie już opiekę zapewniły panie. Anna Głąb i Anna Noga a dokumentacją  fotograficzną zajął się p. Michał Masłowski.

Zapraszamy do galerii.

Rusza 2 edycja Małopolskiej Chmury Edukacyjnej

Wrzesień 29th, 2017 Informacje dotyczące Projektu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej (obszary badawcze oraz Regulamin) dostępne w zakładce "Małopolska Chmura Edukacyjna"

Wrzesień 28th, 2017 Wszystkim chłopcom naszego liceum  z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka życzymy radości, uśmiechu na każdy dzień i spełnienia marzeń. A w prezencie dla wszystkich chłopców zwolnienie z odpowiedzi ustnych 29.09.2017       Samorząd Uczniowski

Kolejny rok z debatami

Wrzesień 28th, 2017

20 września przedstawiciele Szkolnego Koła Debat – Iza Kulig, Iza Pięta, Dominika Pajączkowska, Ada Krzystańska i Julian Haberka wraz z nauczycielami Anetą Radwańską, Beatą Tomsią i Iwoną Lis uczestniczyli w I Polskim Kongresie Debat. W szacownych murach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego oprócz paneli eksperckich odbyły się warsztaty i szkolenia. Z pewnością udział w kongresie przyczynił się do zgłębienia tajników debat oksfordzkich i zaowocuje sukcesami naszych uczniów w konkursach debat szkolnych.

 

Żyjemy w świecie rządzonym prawami fizyki

Wrzesień 28th, 2017

Choć być może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, fakt jest taki, że fizyka jest w naszym życiu wszechobecna. Przekonać się o tym mogli  uczniowie klasy 3F (mat-fiz), którzy wybrali się 20. września do Pracowni Dydaktyki i Fizyki Instytutu Fizyki im. A. Chełkowskiego  Uniwersytetu  Śląskiego na zajęcia "Osobliwości Świata Fizyki 2017".

Zapraszamy do galerii. czytaj dalej...

„Biorobotyka”

Wrzesień 19th, 2017

18. września 2017 roku klasa 3e (biol-chem) pani Beaty Czeladzkiej (biologia) i pani Renaty Marzec (fizyka w medycynie) uczestniczyła w cyklu interaktywnych wykładów pt. „Biorobotyka”.

Tematyka spotkań dotyczyła prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów czy protez z wykorzystaniem techniki druku 3D. czytaj dalej...

Tradycji nie stało się zadość

Wrzesień 19th, 2017

TRADYCJA   została przerwana, bo od wielu lat to klasy o profilu matematyczno-fizycznym zwyciężały w rajdzie klas pierwszych. Tym razem zwycięstwo w udziale przypadło klasie 1c i to właśnie oni za rok staną się przewodnikami przyszłych pierwszoklasistów w rajdzie integracyjnym  do Rabsztyna.

Bieg z jajkiem, przeciąganie liny, skok przez skakankę i "głuchy telefon" - z takimi zadaniami, przygotowanymi przez ubiegłorocznych zwycięzców - kl. 2f,  musieli zmierzyć się zawodnicy. Jak się okazało nie wszyscy wyszli z tych potyczek zwycięsko, a najwięcej problemów sprawiła dziecięca zabawa w "głuchy telefon". Testem sprawdzającym wiedzę ogólną była krzyżówka i akurat w tej konkurencji wszystkie klasy okazały się bezbłędne!

Zmagania zakończyły prezentacje klas, które w zabawny sposób miały przedstawić swój profil. Były scenki, skecze, piosenki. Zwycięzca mógł  być tylko jeden, ale jak można zobaczyć na zdjęciach, nawet przegrani bawili się dobrze. Dla nas jednak zwycięzcą jest pan Marcin Bujas jako Papa Smerf - nie do podrobienia!

Zapraszamy do galerii.

Nasi na grze w Krakowie

Wrzesień 15th, 2017

Od momentu powstania Klubu Historycznego praktycznie żadna gra miejska nie może obejść się bez naszych uczniów. Podobnie było 12. września podczas rozgrywanej w Krakowie Gry Miejskiej pt. W służbie Ojczyźnie i bliźniemu, dotyczącej historii Szarych Szeregów i Polaków ratujących Żydów. Nasza młodzież uczestniczyła w niej zarówno jako uczestnicy i organizatorzy, gdyż obsługiwała punkty zadaniowe. Zajęliśmy 2 miejsce na 18 zespołów. Za zajęcie drugiego miejsca oraz za włączenie się w organizację – dziękujemy.

Spotkanie z rodzicami

Wrzesień 11th, 2017 Spotkanie z rodzicami odbędzie się 14 września 2017r. (czwartek) według następującego harmonogramu:
  • 16.30 - 16.45 - spotkanie dyrektora z rodzicami wszystkich klas - sala gimnastyczna
  • 16.45 - 17.15 - spotkania wychowawców klas z rodzicami - wyznaczone sale
  • 17.15 - 17.45 - spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców wszystkich klas.
Serdecznie zapraszamy.

Rok szkolny 2017/18 rozpoczęty!

Wrzesień 5th, 2017

Zmiany. Tak w skrócie można opisać rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18. I wcale nie chodzi tu o zmiany w oświacie na szczeblu ogólnopolskim, ale te nam najbliższe, w naszej szkole. Nauczycieli i uczniów oraz absolwentów, którzy jak zwykle nie zwiedli i dużą grupą zjawili się w szkole, na uroczystości rozpoczynającej rok szkolny powitała nowa dyrekcja – pani dyrektor Katarzyna Polak i pani wicedyrektor Janina Tomsia. Zwracając się uczniów pani dyrektor życzyła im, aby nie wątpili w siebie, stawiali sobie cele i dążyli konsekwentnie do ich realizacji. Szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Do nauczycieli skierowała życzenia wielu sukcesów, podkreślając, że każdy sukces ucznia to efekt ich rzetelnej, wytężonej pracy. Złożyła serdeczne podziękowania odchodzącej dyrekcji – dyrektorowi Piotrowi Grojcowi i pani wicedyrektor Renacie Marzec za ich wysiłek włożony w rozwój szkoły. Uroczystość zakończył występ artystyczny naszej młodzieży.

  Zapraszamy do galerii.  
Archiwum