?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

Uczestnicy dyskoteki 19.10

„Żeby rozpalić ogień, trzeba samemu zapłonąć”…

Październik 18th, 2018

W poniedziałek 15 października na sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele, zaproszeni goście oraz uczniowie, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Obchody dnia Edukacji Narodowej to czas podziękowań, podsumowań, to również moment refleksji. I tak też  było w tym roku. Wszystkich powitała pani dyrektor Katarzyna Polak. Zwracając się do nauczycieli dziękowała im za zaangażowanie, jakie wkładają w tak odpowiedzialne i trudne zadanie, jakim jest nauczanie i wychowanie: za pasję, za wytrwałość, za rozwijanie talentów i zainteresowań oraz kształtowanie charakterów młodych ludzi. Życzyła im sukcesów, satysfakcji z pracy, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym. Dziękowała również pracownikom administracji i obsługi, bez pracy których funkcjonowanie szkoły byłoby niemożliwe. Podziękowania i życzenia dla nauczycieli skierowała także pani Paulina Polak, przewodnicząca Rady Rodziców. czytaj dalej...

Polskie drogi do niepodległości

Październik 18th, 2018

We wtorek, 16 października grupa historyczna klas 2a i 2b pod opieką pani Anety Radwańskiej i pana Janusza Popiołka miały okazję obejrzeć wystawę, autorstwa pana Stefana Gałki, "Walka o wolność". Zorganizowana przez olkuski MOK wystawa zaprezentowana została z okazji przypadającej w tym roku 38 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Festiwal Robotyki ROBOCOMP – sukcesy Michała

Październik 17th, 2018 Michał Furmański (3f) odniósł kolejne sukcesy na Festiwalu Robotyki:
  • I i II miejsce w kategorii SABRE MICROSUMO
  • I miejsce w kategorii SABRE SUMO
  • I i III miejsce w kategorii LEGO LINEFOLLOWER
  • II miejsce w kategorii SABRE MICROSUMO
Gratulacje!!!

 Festiwal Robotyki Robocomp 2018 był 9 edycją zawodów robotyki organizowanych przez Koło Naukowe Integra działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Głównym elementem festiwalu są międzynarodowe zawody robotów cieszące się bardzo dużą popularnością. Co roku na festiwalu obecne są stoiska, prezentacje i wystawy związane z tematyką robotyki, automatyki, elektroniki czy informatyki. W tym roku rywalizowało ze sobą ponad 100 robotów.

Kłopotów „od metra” …

Październik 13th, 2018

8 października uczniowie klas 2e i 2c (grupa fizyczna) wysłuchali wykładu popularnonaukowego Wiktora Niedzickiego z udziałem naukowców IFJ PAN pt. Kłopotów „od metra” … (W. Niedzicki to popularyzator nauki i dziennikarz telewizyjny  - program „Laboratorium”).

Od sznurka do … telefonu komórkowego. Tysiące lat temu pomiary zmieniły los ludzkości. Zbudowano obserwatoria i piramidy. Dokonano ważnych odkryć. Fizyka to pomiary. Jeśli ich wyniki nie są zgodne z teorią, uczeni biorą się do pracy. Tak zrodziły się zasady zachowania, a także teoria względności i teoria kwantów. Dzięki pomiarom wiemy jak jest zbudowane jądro atomowe i analizujemy zderzenia czarnych dziur. O ciekawych, a często kryminalnych historiach związanych z pomiarami opowiedział prowadzący wykład.

Z Instytutu Fizyki Jądrowej uczniowie pojechali do Ogrodu Doświadczeń. Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych: czytaj dalej...

Sportowe wieści z bieżni i kortu

Październik 10th, 2018

Choć mięło dopiero półtora miesiąca od rozpoczęcia zajęć szkolnych, już możemy pochwalić się kilkoma sukcesami sportowymi. Po zwycięstwie w sztafetowych biegach przełajowe dziewczyn i chłopców szkół powiatu olkuskiego, nasze sztafety 10 października wzięły udział w rozegranych w Nowym Targu sztafetowych biegach przełajowych dziewczyn i chłopców szkół Małopolski. W Małopolskiej Licealiadzie Młodzieży uczestniczyło ponad 200 zawodniczek, w tym nasza sztafeta dziewczyn w składzie: Barczyk Magdalena, Bigaj Zofia, Cabaj Anna, Kasprowicz Adrianna i Kinga, Kubańska Natalia, Ostachowska Ola, Petlic Wiktoria, Putowska Paulina, Sołościuk Oliwia, Syguła Agnieszka, Żur Zuzanna. Męską część naszej szkoły reprezentowali: Gajowczyk Dawid, Januszek Kacper, Kalembka Kamil, Kołodziejczyk Karol, Krawczyk Szymon, Łaskawiec Wiktor, Mendak Dawid, Rdest Jakub, Rogal Filip, Wichary Kamil. Większym sukcesem mogą pochwalić się dziewczęta. I choć na 3 zmianie zajmowały nawet pierwsze miejsce, to ostatecznie uplasowały się na 6 pozycji. To jedno z najlepszych osiągnięć naszej sztafety na przestrzeni ostatnich lat. Gratulujemy i życzymy jeszcze wyższych miejsc w następnych latach. Sukcesem mogą pochwalić się też nasi tenisiści. 4 października na kortach ziemnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowej Licealiadzie Młodzieży w tenisie ziemnym chłopców i dziewcząt. Dzięki determinacji naszych zawodników udało im się znaleźć na podium. Najlepszym zawodnikiem okazał się Maciej Szczepankiewicz. Tuż za nim uplasowała się Emilia Krzeczowska. Miejsce III zajęła Karolina Głowacka, natomiast miejsce IV zajęła Aleksandra Wolska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Dobiegły pierwsze!

Październik 2nd, 2018 W dniu 26.09 nasze uczennice - pod opieką pani Anny Głąb - wzięły udział w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców szkół Powiatu Olkuskiego, które zostały rozegrane na stadionie MOSiR  w Olkuszu. Nasza drużyna dziewcząt po raz kolejny okazała się najlepszą. Dzielnie walczyły, nie dając za wygraną. Oto skład  zwycięskiej drużyny: Majka Kinga (2b), Zagajewska Julia (1b), Syguła Agnieszka (1b), Kubańska Natalia (1c), Skubis Nikola (1c), Gęgotek Weronika (1d), Ostachowska Aleksadra (1d), Kasprowicz Kinga (1d), Kasprowicz Adriana (1d), Sołościuk Oliwia (1d), Szotek Julia (1d), Kieres Dobrosława (1e), Bigaj Zofia (1e),  Putowska Paulina (1e), Cabaj Anna (1e), Żur Zuzanna (1e). Dzięki ich ogromnej determinacji i niezłomnej woli walki udało im się zająć pierwsze miejsce, co zapewniło im awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Odbędą się one 10 października w Nowym Targu. Dziewczęta z pewnością dadzą z siebie wszystko, czego serdecznie im życzymy!

Konkurs Mój Patron 2018

Wrzesień 25th, 2018 Zapraszamy do udziału w Konkursie i zapoznania się z regulaminem.

Konkurs Bohaterowie Niepodległej

Wrzesień 25th, 2018 Zapraszamy do udziału w Konkursie i zapoznania się z regulaminem.

Pieszo do Rabsztyna

Wrzesień 25th, 2018 Doroczny rajd integracyjny klas pierwszych za nami. Dzięki pięknej pogodzie wędrówka do Rabsztyna 17 września była czystą przyjemnością. Ubiegłoroczni zwycięzcy – uczniowie klasy II C –przygotowali dla swoich młodszych kolegów wiele zabaw i konkursów – takich, jak: przeciąganie liny, kalambury, „biegane” kółko i krzyżyk, i wiele innych, w których młodsi uczniowie mieli możliwość powalczyć o główną nagrodę rajdu - czyli aż 3 godziny niepytania! To był udany rajd: wspaniała atmosfera, dobra muzyka i świetna zabawa ! Za rok pierwszaków do Rabsztyna poprowadzą uczniowie klasy Ib, gdyż to oni zwycięsko wyszli z tegorocznych zmagań. Zwycięzcom, ale także pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do galerii.

Wymiana z Kirn

Wrzesień 24th, 2018 W piątek 21 września gościliśmy w szkole młodzież z niemieckiego Kirn, która przebywała w Olkuszu w ramach wymiany organizowanej przez panią Annę Olejniczak-Irlę, nauczyciela języka niemieckiego w IV LO. W wymianie wzięła udział trójka naszych uczniów: Bartłomiej Pabisek i Szymon Chajduła z klasy IIa oraz Julia Rogóż, uczennica klasy Ic. Podczas wizyty w naszej szkole młodzież realizowała projekt porównujący niemiecki i polski system oświaty. Poza intensywną pracą nad projektem podczas wymiany był też czas na rozrywkę i odpoczynek. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Pszczynę, Ojców, Kraków i Bochnię. Goście z wielką ochotą przyjęli też zaproszenie na mecz piłki ręcznej I ligi kobiet, który w sobotnie popołudnie został rozegrany na hali MOSiR w Olkuszu. Niemieccy fani szczypiorniaka mogli obejrzeć na boisku uczennice IV LO, które stanowią trzon olkuskiego zespołu . We wtorek opuszczą Olkusz, a na wiosnę – tym razem u siebie – znów spotkają się z naszymi uczniami.

Małopolska Chmura Edukacyjna – kolejny rok w IV LO

Wrzesień 22nd, 2018 Nazwa projektu:  Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja I.

„Małopolska Chmura Edukacyjna” to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce.  Celem projektu jest podniesienie u uczniów objętych projektem kompetencji kluczowych w szczególności poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W roku szkolnym 2018/2019 w IV LO, w ramach projektu planowane są następujące formy wsparcia: język angielski – zajęcia on-line i koło naukowe, biologia – zajęcia on-line i koło naukowe oraz fizyka – koło naukowe.

Zapraszamy do udziału w zajęciach. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie formularz zgłoszeniowy IVLO

Spotkanie z Rodzicami

Wrzesień 10th, 2018 Spotkanie z Rodzicami odbędzie się 13 września 2018 r. (czwartek) według następującego harmonogramu:
  • 16.30 - 16.45 - spotkanie dyrektora z rodzicami  uczniów klas pierwszych- sala gimnastyczna
  • 16.45 - 17.30 - spotkania wychowawców klas z rodzicami - wyznaczone sale
  • 17.30 - spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców wszystkich klas. Wybory do Rady Rodziców.
Serdecznie zapraszamy.

W roku stulecia

Wrzesień 9th, 2018 W pierwszym tygodniu września można było w szkole obejrzeć wystawę „W drodze do niepodległości”, która jest częścią projektu realizowanego przez firmę PERN S.A. w ramach ogólnopolskiego Programu Wieloletniego „Niepodległość”. Prezentowaną wystawą nasza szkoła wpisuje się w szereg działań związanych z obchodami 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę . Zapraszamy do galerii.

Zaczynamy!

Wrzesień 9th, 2018 W poniedziałek, 3 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Na sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło oczywiście absolwentów, którzy - tradycyjnie już - w dużej liczbie zjawili się tego dnia w szkole. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Katarzyna Polak. Szczególnie ciepło zwróciła się do uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Życzyła im, aby szkoła stała się dla nich miejscem w którym zdobywać będą wiedzę, rozwijać własne talenty i umiejętności, nawiązywać przyjaźnie. Zaznaczyła, że dla wszystkich będzie to na pewno rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością licznych sukcesów. Pojawią się też i trudności, ale w ich pokonaniu zawsze mogą liczyć na wsparcie nauczycieli i rodziców – „per aspera ad astra”. Zapraszamy do galerii. czytaj dalej...

UWAGA

Sierpień 29th, 2018 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 (poniedziałek) o godz. 9.30 na sali gimnastycznej. Msza św. dla uczniów, nauczycieli i pracowników o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu Serdecznie zapraszamy.

Uwaga maturzyści!

Lipiec 26th, 2018
Na stronie Stowarzyszenia "Res Sacra Miser" została udostępniona informacja o możliwości uzyskania stypendium na I rok studiów.
Więcej informacji pod adresem: http://www.rsm.olkusz.pl/aktualnosc/zdobadz-stypendium-na-i-rok-studiow

UWAGA MATURZYŚCI!

Czerwiec 27th, 2018 Odbiór świadectw maturalnych - 3 lipca, godz. 8.30 - 11.00, czytelnia.

Rodzinny festyn

Czerwiec 27th, 2018

Dwa dni po rozpoczęciu wakacji na szkolnym boisku znowu zrobiło się gwarno i rojno. Mimo niesprzyjającej pogody na festynie zorganizowanym 25 czerwca przez mieszkańców, Radę Osiedla Wschód oraz nasze liceum zjawiły się całe rodziny. Przygotowano wiele atrakcji. Były dmuchańce, zabawy interaktywne, malowanie twarzy, puszczanie baniek, balonowe zwierzaki- cudaki, spotkania ze strażakami i policjantami oraz pokazy pierwszej pomocy przygotowane przez ratownika medycznego pana Zbigniewa Barańskiego. Na sali gimnastycznej szkoły dzieci z rodzicami wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Jak to w sporcie bywa nie wszyscy mogli wygrać, ale nikt nie czuł się pokrzywdzony, bo wszyscy zostali obdarowani sportowymi gadżetami i grami planszowymi. Jako,że żaden szanujący festyn nie obejdzie się bez małego „co nie co”, podobnie było i tym razem. Organizatorzy przygotowali grilla (były kiełbaski i kaszanka), ciepłą herbatę i kawę oraz słodycze dla najmłodszych.

Zapraszamy do galerii Przeglądu olkuskiego.

Nareszcie wakacje!

Czerwiec 27th, 2018

Rok szkolny 2017/2018 przeszedł do historii. To był dla nas dobry rok; rok zmian, rok nowej dyrekcji i wielu sukcesów, które zostały dostrzeżone i docenione. Dzień zakończenia roku szkolnego był dniem wyjątkowym dla całej społeczności  „Czwórki”, bo to my byliśmy gospodarzami powiatowego  zakończenia roku szkolnego.  Wśród zaproszonych gości na uroczystości  pojawili się:  pan Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego,  ksiądz Mieczysław Miarka – proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, pan Robert Herzyk – Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki,  pan Waldemar Mendak –Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, pan Marek Krzykawski – Prezes ZNP w Olkuszu, pan Sebastian Korzeniowski – kierownik Wydziału Zamiejscowego  Akademii WSB w Olkuszu oraz pan Grzegorz Głąbiński – Przewodniczący Rady Rodziców. czytaj dalej...

Zakończenie roku szkolnego

Czerwiec 19th, 2018 Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 22 czerwca o godzinie 9.30. Zapraszamy także uczniów na uroczystą Mszę św., która odprawiona zostanie o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja.  
Archiwum