?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

1 26.09

„Biorobotyka”

Wrzesień 19th, 2017

18. września 2017 roku klasa 3e (biol-chem) pani Beaty Czeladzkiej (biologia) i pani Renaty Marzec (fizyka w medycynie) uczestniczyła w cyklu interaktywnych wykładów pt. „Biorobotyka”.

Tematyka spotkań dotyczyła prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów czy protez z wykorzystaniem techniki druku 3D. czytaj dalej...

Tradycji nie stało się zadość

Wrzesień 19th, 2017

TRADYCJA   została przerwana, bo od wielu lat to klasy o profilu matematyczno-fizycznym zwyciężały w rajdzie klas pierwszych. Tym razem zwycięstwo w udziale przypadło klasie 1c i to właśnie oni za rok staną się przewodnikami przyszłych pierwszoklasistów w rajdzie integracyjnym  do Rabsztyna.

Bieg z jajkiem, przeciąganie liny, skok przez skakankę i "głuchy telefon" - z takimi zadaniami, przygotowanymi przez ubiegłorocznych zwycięzców - kl. 2f,  musieli zmierzyć się zawodnicy. Jak się okazało nie wszyscy wyszli z tych potyczek zwycięsko, a najwięcej problemów sprawiła dziecięca zabawa w "głuchy telefon". Testem sprawdzającym wiedzę ogólną była krzyżówka i akurat w tej konkurencji wszystkie klasy okazały się bezbłędne!

Zmagania zakończyły prezentacje klas, które w zabawny sposób miały przedstawić swój profil. Były scenki, skecze, piosenki. Zwycięzca mógł  być tylko jeden, ale jak można zobaczyć na zdjęciach, nawet przegrani bawili się dobrze. Dla nas jednak zwycięzcą jest pan Marcin Bujas jako Papa Smerf - nie do podrobienia!

Zapraszamy do galerii.

Spotkanie z rodzicami

Wrzesień 11th, 2017 Spotkanie z rodzicami odbędzie się 14 września 2017r. (czwartek) według następującego harmonogramu:
  • 16.30 - 16.45 - spotkanie dyrektora z rodzicami wszystkich klas - sala gimnastyczna
  • 16.45 - 17.15 - spotkania wychowawców klas z rodzicami - wyznaczone sale
  • 17.15 - 17.45 - spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców wszystkich klas.
Serdecznie zapraszamy.

Rok szkolny 2017/18 rozpoczęty!

Wrzesień 5th, 2017

Zmiany. Tak w skrócie można opisać rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18. I wcale nie chodzi tu o zmiany w oświacie na szczeblu ogólnopolskim, ale te nam najbliższe, w naszej szkole. Nauczycieli i uczniów oraz absolwentów, którzy jak zwykle nie zwiedli i dużą grupą zjawili się w szkole, na uroczystości rozpoczynającej rok szkolny powitała nowa dyrekcja – pani dyrektor Katarzyna Polak i pani wicedyrektor Janina Tomsia. Zwracając się uczniów pani dyrektor życzyła im, aby nie wątpili w siebie, stawiali sobie cele i dążyli konsekwentnie do ich realizacji. Szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Do nauczycieli skierowała życzenia wielu sukcesów, podkreślając, że każdy sukces ucznia to efekt ich rzetelnej, wytężonej pracy. Złożyła serdeczne podziękowania odchodzącej dyrekcji – dyrektorowi Piotrowi Grojcowi i pani wicedyrektor Renacie Marzec za ich wysiłek włożony w rozwój szkoły. Uroczystość zakończył występ artystyczny naszej młodzieży.

  Zapraszamy do galerii.  

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Sierpień 31st, 2017 Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 (poniedziałek) o godz. 9.30 na sali gimnastycznej.

Msza św. dla uczniów, nauczycieli i pracowników o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

Serdecznie zapraszamy.

„Wyprawka Szkolna”

Sierpień 30th, 2017

Dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi to główny cel rządowego programu „Wyprawka szkolna” przyjętego przez Radę Ministrów. Wsparcie dotyczy zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej.

Wniosek składa się do Dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2017/2018 w terminie do 8 września 2017r. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

czytaj dalej...

Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018

Lipiec 3rd, 2017 Szkolny zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych na rok szkolny 2017-2018

Informujemy, że w pierwszych dniach września odbędzie się w szkole kiermasz podręczników.

Uczniowie klas I: ostateczny przydział do grup językowych nastąpi na pierwszych zajęciach we wrześniu.

kontakt: 4lo@wp.pl  

Świadectwa dojrzałości

Czerwiec 27th, 2017 Rozdanie świadectw dojrzałości - 30 czerwca 2017r. (piątek) od  godz. 8,30 - czytelnia. Pamiętajcie o dowodach tożsamości. Zapraszamy.

Nagrody Starosty Olkuskiego dla uzdolnionych uczniów IV LO

Czerwiec 26th, 2017

Nagrody Starosty Olkuskiego dla uzdolnionych uczniów (za rok szkolny 2016/2017) - za wybitne wyniki w nauce dla Kamili Amrozy, za wybitne osiągnięcia w zawodach sportowych oraz konkursach i festiwalach artystycznych dla: Aleksandry Petlic, Klaudii Zub, Julii Mrozowskiej, Wiktorii Piotrowskiej, Sandry Bocheńskiej, Laury Nawary, Wiktorii Sioły, Marty Zub, Wiktorii Banyś, Aleksandry Fajnkuchen, Angeliki Kuźmy, Magdaleny Durańskiej, Magdaleny Sroki, Alicji Piertuszki, Małgorzaty Kurzewskiej, Emilii Minor, Kamili Barczyk, Michała Furmańskiego, Natalii Balik, Radosława Wadowskiego, Klaudii Sikory.

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Czerwiec 21st, 2017

Uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2016/2017

odbędzie się  23 czerwca 2017 roku (piątek) o godz. 9.30

Msza Święta - godz. 8.00 - Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.  

Nagroda dla Natalii, wyróżnienia dla Oliwii i Bilgunjargal

Czerwiec 7th, 2017

Natalia Balik „wyśpiewała” II nagrodę na 37. MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY w kategorii MUZYKA.

Wyróżnienie w kategorii RYSUNEK otrzymała Oliwia Łaskawiec, a w kategorii POEZJA - Bilgunjargal Tegsee.

Gratulujemy sukcesów!!!

Gimnazjaliści w „Czwórce”

Czerwiec 7th, 2017

Za nami Dzień Otwarty dla gimnazjalistów. Jak zwykle było tłoczno, gwarno i ciekawie. Dla naszych przyszłych kolegów przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Były prezentacje profili, pokazy pierwszej pomocy, zajęcia grafiki komputerowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przygotowana przez Klub Historyczny i oczywiście przedstawienie na sali gimnastycznej pod bardzo intrygującym tytułem „Cztery kroki Wiktora do Wiktora”. Zapraszamy do naszej galerii oraz na facebooka (tam kolejne fotorelacje K. Mosóra)

Promieniotwórczość – bać się, czy nie?

Czerwiec 5th, 2017

1 czerwca uczniowie klas 1c i 1f  wysłuchali wykładu popularnonaukowego z cyklu „Naukowe Czwartki", które odbywają się raz w miesiącu na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

czytaj dalej...

Dzień Geografa na UJ

Czerwiec 4th, 2017

Jak przystało na prawdziwych geografów klasy 2c i 2d świętowały Dzień Geografa aktywnie uczestnicząc w zajęciach na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Korzystając z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych uczniowie brali udział w zajęciach z Systemów Informacji Geograficznej „O czym mówią satelity ?” oraz wycieczce na Zakrzówek – zalany kamieniołom wchodzący w skład Parku Krajobrazowego „Skałki Twardowskiego”. Prowadzący zajęcia pan dr Bartłomiej Rzonca docenił poziom wiedzy geomorfologicznej i geologicznej naszych uczniów nagradzając Natalię Zgodę oceną celującą za rozpoznanie form krasowych w terenie. Dzień upłynął nam pracowicie i miło. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii.

Pienińskie wojaże

Czerwiec 2nd, 2017

Jako, że coraz cieplej robi się na zewnątrz, a w naszych głowach już wakacyjny nastrój, my, uczniowie IIb wraz z Przyjaciółmi wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w malownicze okolice Szczawnicy. Co prawda pogoda kaprysiła i nie raz trzeba było uciekać przed deszczem, ale i tak się nie nudziliśmy. Pierwszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu prześlicznego kościółka w Dębnie. Niby niepozorny, a silnie plasuje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co nasze humanistyczne, wrażliwe na sztukę dusze niezwykle pobudziło. Kolejnym punktem na naszej drodze stał się zamek w Niedzicy. Zwiedzanie zostało okraszone intrygującymi opowieściami, które niejednego z panów przyprawiły o dreszcze. Spacer po zaporze czorsztyńskiej z malowniczymi widokami na jezioro i ruiny zamku w Czorsztynie uwieńczyły dzień.

Zapraszamy do galerii

czytaj dalej...

Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki

Czerwiec 2nd, 2017

Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku duża grupa naszej młodzieży wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Organizatorem głównym konkursu jest stowarzyszenie Kangourou Sans Frontières z siedzibą w Paryżu, natomiast organizacją edycji polskiej zajmuje się Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu. Miło nam poinformować, że Weronika Furman (1e) otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy Weronice. Mamy nadzieję, że to nie jest jej ostatnie słowo i za rok znów da nam powody do zadowolenia.

Poznajemy tajniki biotechnologii

Maj 31st, 2017

W ramach projektu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej uczniowie grup biologicznych klas I b i I d uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Stacji Doświadczalnej Katedry Biotechnologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W laboratorium biologii molekularnej i embriologii uczniowie zapoznali się z techniką elektroforezy żelowej oraz metodami hodowli tkanek roślinnych i zwierzęcych in vitro. Mieli również okazję samodzielnie wykonać proste czynności laboratoryjne np. dozować płyny przy użyciu mikropipet, nakładać próbki DNA na żel rozwijający w procesie elektroforezy. Na koniec spotkanie z "żywą przyrodą" czyli grupą "przesympatycznych " owieczek. W opinii uczestników był to bardzo ciekawy wyjazd. Oby więcej takich.

Zapraszamy do galerii

III miejsce na Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Maj 30th, 2017

27 maja w Krakowie odbyły się XXV Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Okręgu Małopolskiego. Nasza drużyna w składzie Zuzanna Babiuch (kapitan), Jagoda Madej, Oliwia Pilarczyk, Kacper Seweryn, Michał Karpiński pod opieką pana Michała Masłowskiego zajęła III miejsce na 12 występujących drużyn. Drużyna musiała wykazać się umiejętnościami ratowniczymi na 5 pozorowanych stacjach oraz wiedzą teoretyczną na stacji test. Do pełnego sukcesu brakło nam jedynie 4 pkt.

Gratulujemy sukcesu!

Oraz zapraszamy do galerii.

Koło naukowe z fizyki – nagrodzone

Maj 30th, 2017

Koło naukowe zajęło II miejsce za projekt i budowę małej pokojowej stacji meteo w oparciu o mikrokontroler Arduino. Stację zbudowano podczas zajęć kół w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Spotkanie podsumowujące odbyło się 29 maja na AGH w Krakowie, poprowadził je dr inż. Łukasz Chmura - kierownik stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu.

Stację zaprojektowali, zbudowali, zaprogramowali i opisali uczniowie z klasy 1c i 1f - Marcin Zub, Sebastian Czajkowski, Tomasz Kalemba, Zuzanna Domagała, Aleksandra Kurkowska, Sandra Bocheńska, Maciej Seweryś, Szymon Szczurek. Opiekunem koła jest pan Roman Kraul.

czytaj dalej...

Wyróżnienie dla Patryka Chmury

Maj 30th, 2017

Patryk Chmura (2a) otrzymał wyróżnienie w Finale Wojewódzkim XXX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talenty Małopolski 2017". Gratulujemy sukcesu!

Archiwum