?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

26 5.04

UWAGA RODZICE!

Kwiecień 5th, 2019

Olkusz, 03.04.2019 r.

Informuję, że na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego im.K. K. Baczyńskiego w Olkuszu zostało przeprowadzone referendum strajkowe, pracownicy szkoły opowiedzieli się za przeprowadzeniem strajku. W związku z powyższym istnieje możliwość, że planowany od 8 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) strajk nauczycieli i pracowników oświaty, odbędzie się także w naszej szkole i trwać będzie do odwołania.

W czasie trwania strajku, zajęcia dydaktyczne mogą się nie odbywać. Informuję Państwa, iż w zaistniałej sytuacji prosimy o zapewnienie w tych dniach opieki dla swoich dzieci. W sytuacji braku takiej możliwości proszę o zgłoszenie tego faktu do wychowawcy, aby można było w porozumieniu z organem prowadzącym zorganizować w tym celu zajęcia opiekuńcze.

Prosimy Państwa o wyrozumiałość i wsparcie w trudnej sytuacji.

Informacje dotyczące powrotu do pełnego funkcjonowania szkoły zostaną Państwu przekazane niezwłocznie po ich uzyskaniu.

                                                                Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego

                                                                                    mgr Katarzyna Polak

„Dzień Kangura” – święto matematyki w IV LO

Kwiecień 2nd, 2019

Konkurs KANGUR odbywa się pod patronatem Rady Europy, a jego inicjatorem jest Stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontieres" z siedzibą w Paryżu. Przeprowadza się go jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. W Polsce koordynatorem projektu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, które organizuje Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

czytaj dalej...

Zgadnij, kto jest na zdjęciu?

Kwiecień 2nd, 2019

Zgadnij, kto jest na tym zdjęciu? Z takim zadaniem zmierzyli się dzisiaj przedstawiciele poszczególnych klas, próbując rozpoznać na zdjęciach z dzieciństwa swoich nauczycieli.Jak się okazało, nie było to wcale takie proste. Najlepiej z zadaniem poradził sobie Jakub Rdest (1d), wyprzedzając Jaśka Kubańskiego (2c) i Adama Bóla (1f). Sądząc po minach uczestników i obserwatorów, chyba wszyscy nieżle się bawili.

Zapraszamy do galerii.

Brawa dla Piotra

Marzec 31st, 2019

Od 28 do 30 marca na Górze św. Anny w diecezji opolskiej odbył się Ogólnopolski Finał Olimpiady Teologii Katolickiej. Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przebiegał pod hasłem „Św. Jacek - wzór ewangelizacji”. Etap szkolny zgromadził kilkanaście tysięcy uczniów, diecezjalny ponad tysiąc, natomiast na finał na Górę św. Anny przyjechało 123 uczniów z całej Polski, a wśród nich Piotr Jaszczyk z klasy 1a. Z przyjemnością informujemy, że Piotr uzyskał tytuł finalisty etapu centralnego. Gratulujemy, zarówno Piotrowi, jak i pani Małgorzacie Bryzik, która przygotowała go do olimpiady.

Tym razem pierwsza

Marzec 27th, 2019

W ubiegłym roku drugie miejsce, tym razem pierwsze . Wiktoria Pieczyrak (2a) zajęła 1 miejsce w XII diecezjalnym konkursie Wielkie Osobowości Kościoła: Rita z Cascia wzorem przebaczenia, który odbył się 26 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej. Naszą szkołę oprócz Wiktorii reprezentowała także Julia Rogóż (2c). Opiekunem Wiktorii jest pani Bożena Szymonek.

Nasze „sreberka”

Marzec 27th, 2019

W poniedziałek, 25 marca w Nowym Sączu rozegrany został finał Małopolskiej Licealiady Młodzieży w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Miło nam poinformować,że nasza drużyna w składzie: Aleksandra Petlic, Wiktoria Sioła, Laura Nawara, Adrianna Kasprowicz, Kinga Kasprowicz, Magdalena Barczyk, Zuzanna Żur, Wiktoria Petlic, Oliwia Sołościuk, Angelika Radowiecka, Alicja Cebula, Wiktoria Tabor, Zofia Bigaj, Oliwia Sołościuk i Magdalena Sołtysik ulegając tylko jednym punktem zespołowi z Nowego Sącza zdobyła srebrny medal. Naszym "srebrnym dziewczynom" serdecznie gratulujemy!

ŚWIĘTO LICZBY „Pi”– festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych.

Marzec 26th, 2019

Co krzywizna Gaussa ma wspólnego z pizzą? Okazuje się, że sporo. I właśnie o tym mogli przekonać się 15 marca uczniowie klas 1e i 1f, którzy uczestniczyli w festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych zorganizowanym na Wydziale Matematyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w związku z obchodami Święta Liczby "Pi". Organizatorzy przygotowali dla uczniów wiele ciekawych wykładów z matematyki i chemii oraz warsztatów. Podczas zajęć chemicznych zorganizowano konkurs, w którym Julia Kwarta (1e) zajęła 2 miejsce a Kasia Leśniak (1e) trzecie – jak na prawdziwy konkurs przystało, dziewczyny oczywiście otrzymały nagrody.

Wśród wielu zaproponowanych zajęć największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy: matematyczny – wspomniany już związek krzywizny Gaussa z pizzą, fizyczny – promieniowanie jest wśród nas, pokazy z suchym lodem oraz chemiczny – ciecz superlepka oraz jak zabarwić płomień. Każdy z uczestników znalazł coś atrakcyjnego dla siebie, zarówno pasjonat, jak i ten, kto dopiero odkrywa uroki nauk ścisłych.

Zapraszamy do galerii.

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek)

Marzec 25th, 2019

Właśnie takie gesty miłości codziennie wykonują tysiące wolontariuszy wobec ludzi najbardziej potrzebujących pomocy: głodnych, bezdomnych, chorych, cierpiących, z różnych przyczyn wykluczonych. Nasi szkolni wolontariusze pod tym względem nie różnią się od innych wolontariuszy. W czwartek, 14 marca odwiedzili Hospicjum dla dzieci im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, gdzie dostarczyli zebrane dary: pieluchy, chusteczki oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała. Rozmawiając z pracownikami hospicjum dowiedzieli się jak wygląda praca w ośrodku, komu i w jaki sposób udzielana jest pomoc. Nie była to ostatnia wizyta w hospicjum - wolontariusze już zaplanowali kolejne akcje charytatywne na rzecz hospicjum oraz spotkania z dziećmi.

Raz na zielono…

Marzec 21st, 2019

Wprawdzie nie tak hucznie jak w Irlandii, ale i my obchodziliśmy w szkole Dzień Świętego Patryka. Zazieleniło się na szkolnych korytarzach – zielone balony i zielone stroje uczniów można było zobaczyć wszędzie. Organizatorzy, klasa Ic, zapewnili nam wesoły i słodki dzień – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią za odnalezioną na terenie szkoły koniczynkę można było otrzymać babeczkę, a na zwycięzców w konkursie na największą ilość przebranych uczniów w klasie oraz quizie z wiedzy o Irlandii czekała atrakcyjna nagroda. Jak było – zobaczcie sami…

Zapraszamy do galerii.

Finał Debat..

Marzec 20th, 2019

Podczas finału IV Otwartego Turnieju Debat Oksfordzkich, który rozegrany został 19 marca w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, nasz zespół w składzie: Dobromiła Kieres (1e), Klaudia Straszak (2b), Szymon Krawczyk (1f) oraz Mikołaj Piłka (2c) zajął drugie miejsce ulegając drużynie Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.
W finałowym pojedynku nasi musieli zmierzyć się z wymagającym przeciwnikiem i trudnym tematem: „Parlament Wielkiej Brytanii powinien całkowicie wycofać się z Brexitu pomimo wyniku referendum, a ten kto oddaje wolność w imię bezpieczeństwa nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie”. Gratulujemy!

Dzień kobiet 2019

Marzec 19th, 2019

Wprawdzie 8 marca już za nami, lecz dopiero dzisiaj - z przyczyn od nas niezależnych - prezentujemy zdjęcia z tego dnia. Był to sympatyczny dzień dla wszystkich pań naszej szkoły - były życzenia, kwiaty, słodkości i zabawne przedstawienie przygotowane przez SU na podstawie "Dzienników Adama i Ewy" Marka Twaina Mamy nadzieję, że wszyscy miło wspominają ten dzień. Dziękujemy uczniom klasy Id, IIb, IIc, którzy pomogli w jego organizacji.

Zapraszamy galerii.

Dzień Dawcy

Marzec 16th, 2019

Już po raz drugi we współpracy z fundacją DKMS zorganizowaliśmy akcję #KOMÓRKOMANIA. Poprzedzona ona została wcześniejszą prelekcją przygotowaną przez panią Agatę Spyrę, podczas której mogliśmy dowiedzieć się, jak można uratować zdrowie i życie swojemu bliźniakowi genetycznemu. Jednak to 11 marca był najważniejszym dniem akcji – Dniem Dawcy. W tym wyjątkowym dniu wielu ludzi o wielkim sercu zarejestrowało się w naszej szkole jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych. Dołożyli tym samym swoją cegiełkę w zwalczaniu nowotworów krwi. Wprawdzie w bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego bliźniaka.
Ogromne podziękowania dla naszych wspaniałych wolontariuszek, które po uprzednim przeszkoleniu służyły pomocą rejestrującym. Do akcji przyłączyła się Pizzeria Presto oraz Żółty Jeż, którym jesteśmy ogromnie wdzięczni!

Zajęcia z fizyki na UJ

Marzec 15th, 2019

1 i 15 marca uczniowie IV LO uczestniczyli, kolejny raz bieżącym roku szkolnym, w zajęciach laboratoryjnych z fizyki w ramach I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki UJ. Tym razem doświadczenia przeprowadzali uczniowie klas: 1c, 1f i 3c. (wyznaczali ciepło topnienia lodu i ogniskowe soczewek cienkich).
Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach, wykonywali doświadczenia samodzielnie pod opieką pracowników Instytutu Fizyki.

czytaj dalej...

Turniej o Puchar wicedyrektora

Marzec 14th, 2019

Tradycyjnie, tuż przed 8 marca rozegrany został Turniej o Puchar Wicedyrektora Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju rozgrywanym systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów, udział wzięły reprezentacje 14 klas.
Po zaciętej walce pierwsze miejsce zdobyły uczennice klasy 1e pokonując reprezentacje klasy 1d. Trzecie miejsce przypadło w udziale przedstawicielkom klasy 2e. Zwyciężczynie z rąk pani wicedyrektor odebrały puchar oraz pamiątkowe dyplomy.

Zapraszamy do galerii.

Porozmawiajmy o DSD

Marzec 12th, 2019

W dniach 6-8 marca 2019 roku odbyła się w Warszawie konferencja dyrektorów szkół realizujących program językowy (Deutsches Sprachdiplom). Program konferencji obejmował m.in. analizę aktualnej sytuacji programu w szkołach, omówienie oferty programowej Instytutu Goethego, przedstawienie programu DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) oraz oferty szkoleniowej i stypendialnej dla nauczycieli i uczniów realizujących program DSD, w tym oferty Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Tematem przewodnim konferencji była przyszłość programu DSD w Polsce w świetle reformy szkolnictwa. Dyrektorzy przedstawili koordynatorom z Centralnego Szkolnictwa Zagranicznego oraz wspierającym ich doradcom metodycznym, zarówno swoje pomysły, ale i obawy o przyszłość programu.

czytaj dalej...

Marzec 7th, 2019

Wszystkim Paniom z okazji ich Święta najlepsze życzenia, aby były zawsze uśmiechnięte, pogodne i szczęśliwe, składa Samorząd Uczniowski. Uczennicom naszego liceum w podarunku zwolnienie z odpowiedzi ustnych.

Spotkanie z Rodzicami

Marzec 6th, 2019

Spotkanie z Rodzicami odbędzie się 11 marca 2019 r. (poniedziałek) według następującego harmonogramu:

  • 16.30 - spotkania wychowawców klas z rodzicami
  • 17.00 - 18.15 - Dzień Otwarty
  • 18.00 - spotkanie dyrektora z komitetem studniówkowym Rady Rodziców (rodzice uczniów klas drugich)

Zajęcia laboratoryjne z fizyki na UJ

Luty 22nd, 2019

21 lutego grupa uczniów realizujących fizykę w zakresie rozszerzonym (2c, 2e i 3f) uczestniczyła kolejny już raz w zajęciach laboratoryjnych z fizyki w ramach a I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki UJ. Tym razem tematyka zajęć dotyczyła:

  • wyznaczania ogniskowych soczewek cienkich
  • dynamiki bryły sztywnej
  • fizyki maszyn prostych
  • wyznaczania statycznego i kinetycznego współczynnika tarcia przy pomocy równi pochyłej.

Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach, wykonywali doświadczenia samodzielnie pod opieką pracowników Instytutu Fizyki. W marcu planowane są kolejne wyjazdy na zajęcia.

Uwaga!

Luty 20th, 2019

Samorząd Województwa Małopolskiego informuje, że w roku szkolnym 2018/2019 będą przyznawane stypendia w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego dla uczniów mieszkających na terenie województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne, sportowe oraz w naukach humanistycznych. Stypendia przyznawane będą na okres 10 miesięcy, a ich miesięczna wysokość, w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych, to 500,00 zł brutto.
Uczniowie spełniający w/w kryteria o stypendia mogą starać się od 31 stycznia 2019 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Województwa Małopolskiego: www.malopolska.pl w zakładce "dla mieszkańca/edukacja/regionalny program stypendialny

Dzień Promocji Zdrowia

Luty 18th, 2019

Stałym punktem kalendarza szkolnego naszego liceum jest Dzień Promocji Zdrowia. Nic dziwnego, że w tym roku zorganizowaliśmy go proponując naszym uczniom wiele ciekawych prelekcji i warsztatów. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Były więc wykłady o ziołolecznictwie, dogo- i hipoterapii oraz naturalnym karmieniu niemowląt; o cyberprzemocy opowiadali policjanci z Powiatowej Komendy Policji a o zdrowym stylu życia pracownicy olkuskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Z kolei uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych - znajomość technik relaksacyjnych na pewno przyda się w czasie matur.

Zapraszamy do galerii.

Archiwum