?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

22 7.06

Nasi laureaci

11 marca, 2021

Tegoroczna 7. Ogólnopolska edycja „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” odbywała się pod hasłem „Sportowiec jako wzór osobowy”. Olimpiada przeprowadzona została w formie zdalnej (ze względu na trwającą pandemię) a zadaniem uczestników było przedstawienie autorskiego projektu w jednej z czterech kategorii: film, esej, wywiad oraz prezentacja. Nasi uczniowie: Jakub Tarnówka (2bg), Mateusz Grzanka (2fp) i Emilia Gierlach (1f) otrzymali tytuł laureata etapu centralnego oraz nagrody rzeczowe (vouchery do MediaMarkt i do Decatlonu, termosy i kalendarz z autografem Kuby Błaszczykowskiego) a Oliwia Dela i Anna Grzanka (obie dziewczyny z klasy 1b) uzyskały tytuł finalisty tego konkursu i nagrody rzeczowe w postaci plecaków. Serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy do galerii.

Egzamin po niemiecku zakończony sukcesem

11 marca, 2021

Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, ze dwie uczennice naszej szkoły, Julia Kocjan (3E) oraz Aleksandra Broczkowska (3B) zdały międzynarodowy egzamin z języka niemieckiego DSD II. Gratulujemy bardzo dobrych kompetencji językowych oraz szansy podjęcia studiów na dowolnej uczelni z granicą, co umożliwia uzyskany dyplom.

Serdeczne gratulacje należą się pani Joannie Majcher, która przygotowała uczennice do egzaminu.

Konkurs języka angielskiego rozstrzygnięty

8 marca, 2021

Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu literackiego z języka angielskiego ‘Be bright, read and write’. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w nim. Jesteśmy pod dużym wrażeniem Waszych prac oraz prezentacji. Organizatorzy nie mieli łatwego zadania w wyłonieniu zwycięzców. Wszystkie prace i nagrania są wyjątkowe. Serdecznie gratulujemy tak wspaniałych umiejętności literackich i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji. A oto zwycięzcy:

Kategoria: Creative Fict ion Writing

I miejsce ex aequo - Roksana Wąs, Katarzyna Leśniak

II miejsce - Aleksandra Wyrostek

III miejsce - Martyna Pasich

Wyróżnienie: Natalia Sroka, Maria Barczyk

Kategoria: Spoken word poety

I miejsce - Zuzanna Żur

II miejsce - Wiktoria Żyła

III miejsce - Julia Chorzępa

Kategoria: Fiction reading

I miejsce - Wiktoria Burdziakowska

II miejsce - Magdalena Kochanik

III miejsce - Weronika Francuz

Zapraszamy na Festiwal…nauki

4 marca, 2021

Akademia WSB serdecznie zaprasza do udziału w 17. Festiwalu Nauki ONLINE. Wydarzenia są dla uczestników bezpłatne i mają charakter otwarty. Spotkania festiwalowe kierowane są do każdego - niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań. O potrzebie organizacji Festiwalu Nauki ONLINE świadczy niesłabnące zainteresowanie organizowanymi wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi. W ciągu poprzednich 16 edycji w Festiwalu uczestniczyło łącznie 200 000 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, aktywni zawodowo mieszkańcy aglomeracji śląskiej oraz seniorzy.
Wśród prelegentów m.in.:
Ambassador Paula J. Dobriansky, Ph.D., prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, gen. dr Andrzej Szymczyk, Karol Bielecki i wielu innych znamienitych prelegentów. Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń: 17 Festiwal Nauki Akademii WSB

Sukces naszych debatowiczów

24 lutego, 2021

W turnieju debat przeprowadzanych w ramach projektu Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich nasza drużyna zajęła trzecie miejsce i dostała się do półfinału. Gratulujemy

Doskonalimy znajomość języków obcych

19 lutego, 2021

Podczas pandemii prowadzenie zajęć pozalekcyjnych jest utrudnione, ale nie niemożliwe. W szkole nadal odbywają się ciekawe zajęcia rozwijające wiedzę i umiejętności w zakresie języków obcych. Grupa uczniów uczestniczy w zajęciach DSD i Małopolskiej Chmury Edukacyjnej (we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie). Pani Anna Banyś-Berlińska prowadzi zajęcia z przedmiotu: język angielski techniczny w klasie 2Fp. Z kolei pani Magdalena Tomsia prowadzi zajęcia pozalekcyjne w klasie 2Cg, podczas których uczniowie - w oparciu o obejrzany film w języku angielskim - prowadzą dyskusje i wykonują różnorodne ćwiczenia językowe rozwijające znajomość tego języka. Obecnie oglądają serial "Downton Abbey".

Święto Szkoły w cieniu pandemii

19 lutego, 2021

Święto Szkoły w naszym szkolnym kalendarzu to szczególne wydarzenie. Zazwyczaj obchodzone jest bardzo uroczyście, a w tym roku - z racji setnej rocznicy urodzin naszego patrona i jubileuszu 30-lecia powstania szkoły – obchody miały mieć wyjątkowy charakter. Niestety pandemia zmusiła nas do zmiany planów i przeniesienia tego Święta do sieci. W tym dniu młodzież miała okazję wysłuchać koncertu piosenek do tekstów K.K. Baczyńskiego a także obejrzeć nakręcony przez naszych uczniów film "Klisze pamięci". Uzupełnieniem tego dnia było spotkanie z psychologiem, dr Edytą Nowak-Żółty na temat technik zapamiętywania - "7 sekretów zdanej matury". Uczniowie obejrzeli także prezentacje naszych nauczycieli biologii dotyczące chorób cywilizacyjnych oraz przygotowaną przez pracowników olkuskiego Sanepidu prezentację dotyczącą aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie człowieka

SESJA NAUKOWA Z OKAZJI 76. ROCZNICY WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ – 5 lutego 2021

11 lutego, 2021

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili około 7000 więźniów przebywających w obozie macierzystym Auschwitz i obozach Auschwitz II – Birkenau i Monowitz. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście co roku organizuje sesję edukacyjną poświęconą temu wydarzeniu. Tegoroczna sesja odbyła się zdalnie, uczestniczyli w niej uczniowie klas drugich. Licealiści wysłuchali wykładu „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”, który wygłosił dr Jacek Lachendro, obejrzeli także archiwalny film dokumentujący wyzwolenie obozu. Uczniowie wysłuchali również wspomnień pani Zdzisławy Włodarczyk – byłej więźniarki w KL Auschwitz. Takie spotkanie ze świadkiem historii stanowi nie tylko wyjątkową lekcję historii dla młodzieży. To lekcja człowieczeństwa, tolerancji, to przestroga dla młodego pokolenia, ponieważ to „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Brawa dla Kingi

3 lutego, 2021

Miło nam poinformować, że w Małopolskim Turnieju Recytatorskim im. Andrzeja Bursy, Kinga Cieluch, uczennica klasy 3 B zajęła III miejsce. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, cieszy taki sukces - okazuje się bowiem, że jak się naprawdę chce, to można wszystko osiągnąć. Serdecznie gratulujemy

Konkurs Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w malarstwie, grafice, rysunku – wyniki

3 lutego, 2021

W dniu 1.02.2021 r. komisja konkursowa w składzie:

Mgr Katarzyna Polak - dyrektor IV LO, przewodnicząca komisji
Mgr Agata Majta - nauczyciel języka polskiego
Mgr Beata Soboń - artysta grafik
Mgr Zofia Rola-Wywioł - artysta plastyk
Dr hab. Stanisław Jakubas - artysta grafik
Mgr Michał Masłowski - naczelnik Biura Edukacji Narodowej Oddział IPN w Krakowie
Stanisław Wywioł – artysta malarz, komisarz konkursu i kurator wystawy

rozstrzygnęła Konkurs nagradzając i wyróżniając 20 z 208 nadesłanych prac. Dwanaście z nich zostało nagrodzonych miejscami 1-3 a pozostałych osiem otrzymało wyróżnienia. Nagrody zostaną wręczone podczas wernisażu, który odbędzie się w naszej szkole. O terminie wydarzenia poinformujemy.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Pełna lista nagrodzonych w Protokole

Diecezjalny Konkurs Plastyczno-graficzny

25 stycznia, 2021

Zapraszamy uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Diecezjalnym Konkursie Plastyczno-Graficznym Święty Józef – wzór troskliwego Ojca. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat życia i działalności św. Józefa. Wszelkie informacje w Regulaminie.

Dokumenty do pobrania:

Zebranie z rodzicami

22 stycznia, 2021

Zapraszamy Rodziców uczniów wszystkich klas na spotkania z wychowawcami, które odbędą się zdalnie

28 stycznia 2021 roku o godz.16.30 - chyba, ze wychowawca ustalił inną godzinę.

„Byłem jak lipy szelest…”

22 stycznia, 2021

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku urodził się Krzysztof Kamil Baczyński -poeta, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, żołnierz Powstania Warszawskiego, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów. Nasz Patron. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem K.K. Baczyńskiego.

"A otóż i ma­cie wszyst­ko.
By­łem jak lipy sze­lest,
na imię mi było Krzysz­tof,
i jesz­cze cia­ło - to tak nie­wie­le."

KONKURS NA INTERPRETACJĘ WIERSZA KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

21 stycznia, 2021

Zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych do udziału w Konkursie na interpretację wiersza K.K. Baczyńskiego. Celem konkursu jest propagowanie twórczości Naszego Patrona, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Zadaniem uczestników będzie napisanie opowiadania zainspirowanego interpretacją wiersza "Modlitwa do Bogarodzicy". Szczegółowe informacje oraz zgoda na przetwarzanie danych poniżej.

Dokumenty do pobrania:

Doskonale rozpoczęty rok!

19 stycznia, 2021

Rok 2021 rozpoczyna się dla naszej szkoły bardzo pomyślnie. Właśnie dzisiaj została podpisana umowa z firmą MARMATOR, która przeprowadzi termomodernizację budynku  IV LO. Dzięki zaangażowaniu Pana Starosty Bogumiła Sobczyka, jego zastępczyni Pani Krystyny Kowalewskiej oraz przychylności Zarządu Powiatu Olkuskiego i Rady Powiatu Olkuskiego, udało się pozyskać fundusze na przeprowadzenie prac wartych około 3 mln złotych. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Zarząd Powiatu od początku swojego działania przekazuje rekordowe środki na remonty szkół, ich wyposażenie i zagospodarowanie terenu wokół. Jednocześnie niezwykle ważne są dla nas inwestycje jak ta historyczna dla IV Liceum w Olkuszu. Dzięki kompleksowej modernizacji szkoła nabierze nowoczesnego wyglądu a młodzież będzie mogła uczyć się w przyjaznych i komfortowych warunkach. Z pewnością realizacja tego przedsięwzięcia będzie wizytówką tej części naszego miasta – mówi Paulina Polak Członek Zarządu Powiatu w Olkuszu. 

     Wkrótce staniemy się świadkami przekształcania naszego liceum w nowoczesny obiekt. Ściany i stropy szkoły będą docieplone, wymienione zostaną stare okna i drzwi. Pojawi się również system fotowoltaiczny, który pokryje znaczną część potrzeb energetycznych tak dużego budynku. 

- Kiedy wiosną ubiegłego roku rozpoczęliśmy rozmowy z Panią Dyrektor Katarzyną Polak o termomodernizacji placówki nie sądziliśmy, że tak szybko uda nam się sfinalizować sprawę. Jednak dzięki sprawności działania Zarządu Powiatu we współpracy z Dyrekcją szkoły udało nam się pozyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Z przychylnością radnych Rady Powiatu w Olkuszu wprowadzaliśmy to zadanie do budżetu powiatu z zabezpieczeniem środków finansowych na jego wykonanie. Dziś oficjalnie rozpoczynamy tę ważną dla społeczności szkoły inwestycję. Wiosną przyszłego roku IV LO w Olkuszu uzyska nowoczesną i energooszczędną odsłonę- podkreślił Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk. 

     "Stare kąty", z którymi się tak zżyliśmy, będą przeżywały swoja drugą młodość. Nauka i praca w odmienionym miejscu na pewno będzie bardziej przyjemna. Cieszymy się, że właśnie nasza "Czwórka" będzie kolejnym miejscem podnoszącym atrakcyjność wciąż piękniejącego Olkusza. 

Pragnę serdecznie podziękować Panu Staroście Bogumiłowi Sobczykowi i Zarządowi Powiatu w Olkuszu za decyzję o termomodernizacji naszej szkoły, która dzisiaj ujrzała swój finał. Życzliwa atmosfera radnych powiatu wokół projektu przyczyniła się do tego, że nasze marzenia o rewitalizacji szkoły doczekały się spełnienia. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że nasza młodzież będzie mogła uczyć się w komfortowych warunkach, w nowoczesnej i ekologicznej szkole. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja to wejście w nowy etap istnienia szkoły, a 19 stycznia na zawsze zapisze się na kartach historii IV LO – powiedziała Dyrektor IV LO w Olkuszu Katarzyna Polak. 

     Rok historycznej dla nas decyzji Starostwa na zawsze mocno utrwali się w pamięci- właśnie obchodzimy przecież podwójny jubileusz - stulecie urodzin naszego patrona  K.K. Baczyńskiego i trzydziestolecie istnienia IV LO.  Jeszcze raz dziękujemy za tak wspaniały prezent!  Zapraszamy do galerii!

Małopolska Chmura Edukacyjna

4 stycznia, 2021

ZAPYTANIE OFERTOWE na usługę o wartości poniżej 30 000 euro dla zadania pn.: Dostawa pomocy dydaktycznych i materiałów biurowych dla uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja III”- IV liceum Ogólnokształcące

Zamówienie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Os priorytetowa 10. Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego.

Zamówienie IV LO

Konkurs języka angielskiego

29 grudnia, 2020

Uwielbiasz czytać literaturę angielską, recytujesz a może chcesz spróbować sil w napisaniu własnego wiersza lub opowiadania? Jeśli tak, ten konkurs jest dla Ciebie. Weź udział w konkursie "Be bright, read and write" organizowanym przez nauczycieli języka angielskiego i wygraj atrakcyjne nagrody. Szczegóły w regulaminie konkursu.

Załączniki do pobrania:

Walczymy o uśmiech i rękę Bartka

28 grudnia, 2020

Przez ostatnie lata nasze liceum było współorganizatorem Turniejów Charytatywnych, których celem była zbiórka pieniędzy na leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu dla osób potrzebujących. Nie inaczej jest i w tym roku, choć przebieg tegorocznej imprezy jest zupełnie inny. Przenosimy się do sieci.
Tym razem "Walczymy o uśmiech i rękę Bartka Ziemianina ze Sławkowa". Niech fakt, że impreza odbywa się za pośrednictwem internetu nikogo nie zniechęci. Pomagać można na różne sposoby.
Wszelkie informacje tutaj: https://www.facebook.com/Walczymy-o-u%C5%9Bmiech-i-r%C4%99k%C4%99-Bartka-100872435285963

Wesołych Świąt

25 grudnia, 2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obslugi, uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły życzymy, aby byly to pogodne, rodzinne święta. Niech przyniosą radość, wleją w serca otuchę i nadzieję na przyszłość. I niech będą zdrowe.

Samorząd Uczniowski

Razem na Święta

22 grudnia, 2020

Choć ten tak różny od poprzednich rok postawił przed nami tyle nowych wyzwań, to jednocześnie pozwolił nam dostrzec, ile jest w nas dobra, życzliwości i chęci niesienia bezinteresownej pomocy. Przyłączyliśmy się do akcji #RazemnaŚwięta. Nasi wolontariusze ruszyli z pomocą robiąc zakupy i wyprowadzając psy osobom starszym czy też przekazując wykonane własnoręcznie kartki. Nie zapomnieli też o zwierzętach w schronisku dowożąc karmę. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii!

Archiwum