?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo bip UE

IV lo

22 7.06

Małopolska Chmura Edukacyjna

24 stycznia, 2022

Zapytanie ofertowe na usługę nie przekraczającą 130 tys. na dostawę pomocy dydaktycznych i materiałów biurowych dla uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja IV - IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu.

Zamówienie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Os priorytetu 10. Wiedza i kompetencje. Działanie 10. 1 Kształcenie ogólne.

Zapytanie ofertowe - zamówienie

14 stycznia, 2022

Szanowni Państwo!

Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu zaprasza uczniów  starszych klas szkół podstawowych do udziału w Konkursie na interpretację wiersza K.K. Baczyńskiego.
Celem konkursu jest m.in. propagowanie wśród uczniów twórczości K.K. Baczyńskiego oraz kształtowanie postaw odważnego formułowania ocen i sądów.


Prace należy nadsyłać do dnia 31.03.2022r. na adres:
 IV Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego
ul. Korczaka 7
32-300 Olkusz 
lub na adres mailowy: 4lo@wp.pl
Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe.
Szczegółowe informacje znajdą państwo w załączonym regulaminie.

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie

Ustny egzamin DSD II zakończony sukcesem !!!

14 stycznia, 2022

Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że 5  uczennic  naszej szkoły : Dominika Kocjan ( 3Ag), Amelia Bryzik ( 3Bg), Daria Marzec (3Bg), Natalia Pandel (3Cg) oraz Oliwia Baran ( 3Dg)  zdały międzynarodowy ustny egzamin z języka niemieckiego DSD II. Gratulujemy bardzo dobrych kompetencji językowych .
Uczennice do egzaminu przygotowała Anna Olejniczak- Irla  

Świetny rok dla naszego liceum!

12 stycznia, 2022

Ciężka praca uczniów i nauczycieli wzmocniła naszą pozycję wśród szkół średnich całego kraju. Po raz kolejny nasza szkoła została wyróżniona Brązową Tarczą. Znaczny awans w Rankingu liceów ogólnokształcących ogłaszanym przez miesięcznik Perspektywy jest potwierdzeniem wysokiego poziomu nauczania w naszej szkole, Gratulujemy i dziękujemy

24 grudnia, 2021

Są takie święta, jest taki czas, co ślad na duszy zostawia i myślom nie daje spokoju. Są takie święta, jest taki czas, co zło w dobro zamienia a lód twardy w sercach kruszeje. Są takie święta, jest taki czas, gdy wszyscy się jednoczą i spełniają swe życzenia Są takie święta, jest taki czas …teraz jest ten czas…

W czas Bożego Narodzenia dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz Wam koleżanki i koledzy życzymy, aby każdy z Was znalazł miejsce przy wigilijnym stole, by spełniły się najskrytsze marzenia i aby każdy  kolejny dzień był lepszy od poprzedniego. Bądźmy dla siebie bardziej serdeczni, pełni życzliwości, miłości i troskliwości. Szukajmy w sobie dobra, a nie tego, co nas dzieli. Wszystkiego najlepszego i zdrowia przede wszystkim na święta i Nowy Rok życzy Samorząd Uczniowski

Słodkie Mikołajki

7 grudnia, 2021

6 grudnia wszyscy bez wyjątku czekamy na św. Mikołaja. I on przychodzi obdarzając dobrą energią, uśmiechem i oczywiście upominkami. Do nas też przywędrował i to nie sam. Towarzyszyła mu świta złożona ze śnieżynek i reniferów a także chyba młodszy brat albo następca. A że obydwaj rozdawali cukierki, więc to chyba dobrze - od przybytku głowa nie boli

Stypendia Edukacyjne Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz przyznane!

1 grudnia, 2021


Miło nam poinformować, że 13 uczniów i 4 absolwentów otrzymało stypendia Burmistrza i Gminy Olkusz. Są one przyznawane za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. W tym roku otrzymali je uczniowie: Patrycja Łabuda (1b), Aleksandra Rasiak (1d), Anna Grzanka (2b), Oliwia Dela (2b), Oliwia Sioła (2f), Marlena Czop (3Ag), Dominika Kocjan (3Ag), Natalia Leśniak (3Ag), Alicja Tabak (3Bg), Jakub Tarnówka (3Bg), Laura Wrońska (3Bg), Wiktoria Małecka (3Cg), Mateusz Grzanka (3Fp) oraz absolwenci👩‍🎓: Katarzyna Leśniak, Zuzanna Żur, Zofia Bigaj oraz Magdalena Sołtysik. Serdecznie gratulujemy👏

Jestem, więc decyduję! –

23 listopada, 2021

to hasło naszego projektu, do którego przystąpiliśmy w ostatnich dniach. Szkolny budżet obywatelski - tak brzmi nazwa tego przedsięwzięcia - to demokracja w praktyce! SBO to autentyczny proces konsultacyjny oparty na partycypacji, a jego bezpośrednim rezultatem będzie wybrany przez uczniów i zrealizowany projekt młodzieżowy. Czyli w skrócie - pomysły proponowane przez społeczność szkolną, które sprawią, że w szkole będzie się lepiej i wygodniej funkcjonować a uczniowie mogą przekonać się, jak to jest mieć realny wpływ na swoje otoczenie.💪

Spotkanie z Rodzicami

18 listopada, 2021

Zapraszamy Rodziców na dzień otwarty, który odbędzie się 24.11.2021 według harmonogramu"

16.30 - spotkania z wychowawcami klas
17.00 - 18.00 - dyżur wszystkich nauczycieli

Ortograficzne zmagania rozstrzygnięte!

18 listopada, 2021

17 listopada 2021  roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się gala finałowa IX Dyktanda  Niepodległościowego  „Po polsku o historii”, w której wzięły udział uczennice naszego liceum wraz  z opiekunami- p. Iwoną Lis i p. Marzeną Gamrot.

Dzisiejsza uroczystość stanowiła  podsumowanie  Konkursu organizawanego przez  Fundację „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów . Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie była dla naszych uczniów doskonałą okazją do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekstem do poznawania ortograficznych tajników  i pułapek języka ojczystego.  Jak co roku nie zawiedliśmy się na uczniach " Czwórki", którzy  we wrześniu licznie przystąpili do rywalizacji na etapie szkolnym i zmierzyli się  z tekstem opisującym historię III Powstania Śląskiego.

 Najlepsi z nich : Magdalena  Mitka, Oliwia Szkarłat, Wiktoria Małecka, Milena Juniak i Krzysztof Kulig – reprezentowali naszą szkołę w wielkim finale 26 października w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 Aż dwie uczennice  IV LO im. K. K. Baczyńskiego odebrały dzisiaj dyplomy laureatów

 IX Dyktanda Niepodległościowego " Po polsku o historii".

Najlepsza w Małopolsce była uczennica klasy 3bg Magdalena Mitka, która zajęła 1. miejsce z rewelacyjnym wynikiem 94/ 100 p., a tuż za nią uplasowała się Oliwia Szkarłat z klasy 3ap, zajmując IX pozycję.

Na gali finałowej spotkała nas także miła niespodzianka. Prezes Fundacji " Zawsze Warto" wyróżnił naszą szkołę , przekazując na ręce koordynatorki projektu pani Iwony Lis symbole narodowe i pamiątkowy dyplom jako wyraz uznania i docenienia konsekwentnego zaangażowania społeczności szkolnej, nauczycieli i uczniów w dotychczasowych edycjach Dyktanda Niepodległościowego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, nagrodzonym laureatkom i ich opiekunom i zachęcamy do wzięcia udziału w następnej edycji Dyktanda.

Jubileusz 30-lecia

16 listopada, 2021

W środę, 10 listopada mszą św. w Bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczęliśmy oficjalne obchody 30-lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, których preludium stanowił wtorkowy wernisaż "Mistrz i uczniowie" prezentujący prace absolwentów naszego liceum oraz ich tytułowego Mistrza - artysty plastyka Stanisława Wywioła. O godzinie 9.00 w olkuskiej świątyni zgromadzili się zaproszeni goście, grono pedagogiczne, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły, uczniowie i absolwenci. W zastępstwie proboszcza parafii ks. kanonika Mieczysława Miarki przybyłych powitał ks. Tomasz Karaś. Wyjątkowego charakteru uroczystości dodawał fakt sprawowania Eucharystii przez Jego Ekselencję Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka a także homilia wygłoszona przez ks. dra Michała Knapika wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i absolwenta naszego liceum. W swojej homilii nawiązał do lat spędzonych w szkolnych murach, wspominając nauczycieli i panującą w szkole rodzinną atmosferę. Po uroczystościach w Bazylice w korowodzie przeszliśmy do MOK-u, gdzie odbyła się zasadnicza część obchodów. Gości powitała Pani Dyrektor Katarzyna Polak dziękując serdecznie za przybycie.

Gratulacje, podziękowania i życzenia na ręce Pani Dyrektor złożyli: Pani Agnieszka Ścigaj - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Pan Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, przedstawiciel Wiceministra Sportu Jacka Osucha - Dyrektor Biura Poselskiego Pana Wiceministra Pan Michał Zasucha, Pani Halina Cimer Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Wiele ciepłych słów i życzeń skierował do całej społeczności szkolnej Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk oraz wicestarosta Paulina Polak i przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki Rafał Solecki. Nie zabrakło także życzeń i gratulacji od przedstawicieli władz mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. Po zakończeniu części oficjalnej nasi uczniowie zaprezentowali wzruszający program artystyczny nawiązujący do sylwetki naszego Patrona, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w tym roku. Uroczystości zakończyliśmy w szkole, gdzie nauczyciele i absolwenci przy filiżance kawy i ciastku snuli wspomnienia o latach spędzonych w olkuskiej „Czwórce”.

Zapraszamy do galerii!

Uwaga!

8 listopada, 2021

Informujemy, że w związku z obchodami 30-lecia szkoły i przemarszem korowodu uczniów spod Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła do Miejskiego Ośrodka Kultury, w dniu 10.11.2021 w godzinach 10.10-10.30 nastąpią utrudnienia w komunikacji na ulicach: Krakowska, Kazimierza Wielkiego, Kierwińskiego i Nullo. Za utrudnienia przepraszamy.

Projekt „Sztukę czuję”

8 listopada, 2021

5 listopada pięcioosobowy zespół z Klubu Debat – Amelia Pałka (3ag), Kinga Wilk (3bg), Laura Wrońska (3bg), Ireneusz Łaskawiec (3ag) i Krystian Myca (3ap) - przystąpił do udziału w projekcie Sztukę czuję, realizowanym w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie. Wyjazd artystyczny do Krakowa, podczas którego uczniowie zdobyli cenne umiejętności, działając pod kierunkiem ekspertów z zakresu literatury, sztuki i przemawiania publicznego. Najpierw zostali wprowadzeni przez wykładowczynię Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Małgorzatę Sokalską w ciekawy sposób myślenia o tekście, a tekstem tym okazała się Lalka B. Prusa. Następnie w Teatrze STU, pod opieką znakomitego aktora, Andrzeja Roga, poznali tajniki tworzenia adaptacji teatralnych. Ostatnim spotkaniem były warsztaty z prezentacji projektów prowadzonych przez Jakuba Kozłowskiego z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystają i wdrożą własne pomysły interpretacyjne tekstu literackiego, realizując film, w którym zaprezentują wyniki dnia czucia sztuki. Projekt zakończy się 12 listopada, a kapituła sędziowska, złożona z osób prowadzących warsztaty, oceni kreatywność i głębię realizacji.

Jubileusz 30-lecia IV LO w Olkuszu

27 października, 2021

Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk

oraz

Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu Katarzyna Polak

wraz z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Szkoły, Radą Rodziców i Młodzieżą

serdecznie zapraszają

Absolwentów i Przyjaciół Szkoły

na uroczystość z okazji Jubileuszu 30-lecia istnienia Szkoły

Program uroczystości:

09.11.2021 r. - godz.17.00 - Wernisaż wystawy prac absolwentów IV Liceum Ogólnokształcącego im.  K. K. Baczyńskiego w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32

10.11.2021 r. - godz. 09.00 - Msza Święta w Bazylice Mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

10.00 - Przemarsz z Bazyliki Mniejszej św. Andrzeja Apostoła do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, ul. F. Nullo 29 

10.30 - Uroczystości jubileuszowe

12.30 - Serwis kawowy i poczęstunek

14.30 - 17.00 - spotkanie absolwentów w budynku IV LO w Olkuszu

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników, jesteśmy zobligowani przestrzegać aktualnych wytycznych i ograniczeń z powodu trwającej pandemii COVID-19.

Uprzejmie prosimy osoby zainteresowane udziałem w uroczystości o wypełnienie formularza zgłoszeniowego https://forms.gle/cebgPjmTj88Wfq7d9 do 5 listopada 2021 r.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

tel. 32 754 60 35
e-mail: jubileusz@4lo-olkusz.pl

„Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija”.

Elias Canetti

Święto Edukacji Narodowej

18 października, 2021

Święto Komisji Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Tradycyjnie w naszej szkole obchodzony był bardzo uroczyście. Były przemówienia Pani Dyrektor i przedstawiciela Rady Rodziców, podziękowania, kwiaty🌹 i życzenia pomyślności a także nagrody dyrektora dla nauczycieli. Jednak najistotniejszym elementem części oficjalnej było, jak co roku, ślubowanie uczniów klas pierwszych - tradycyjnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Dzień ten był też okazją do pożegnania pani Anny Nogi, naszej pedagog odchodzącej na zasłużoną emeryturę. Ze szkołą była związana od wielu lat służąc nauczycielom i uczniom pomocą, radą i wsparciem. W części mniej oficjalnej mogliśmy podziwiać talenty wokalne🎤🎵, taneczne💃, literackie i plastyczne🎨 naszych pierwszoklasistów, które było oceniane przez jury. Żadna z klas nie wyszła z tych zmagań przegrana. Pomysłowość, przebojowość i sympatyczny humor – tak można w skrócie podsumować to, czego świadkami byliśmy w części artystycznej.

Nasze stypendystki

6 października, 2021

Z przyjemnością informujemy, ze dwie uczennice - Dominika Kocjan (kl. 3 Ag) i Milena Juniak (kl. 2E) - otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów za ubiegły rok. Stypendium przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen. Gratulujemy.

IX Dyktando Niepodległościowe

4 października, 2021

W środę 29 września 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” organizowanym przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Konkurs jest nie tylko formą obchodów Święta Niepodległości, ale także stanowi wspaniałą okazję do poznawania języka ojczystego. Temat tegorocznej edycji dotyczył powstań śląskich - uczestniczy mogli bliżej sylwetki ich przywódców, czyli Wojciecha Korfantego i Alfonsa Zgrzebnioka. W etapie szkolnym wzięło udział 50 uczniów.

Lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie

26 września, 2021

Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.

Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska.

W nietypowej lekcji fizyki brali udział uczniowie klasy 3Fg oraz 3Cg (grupa fizyczna). Opiekunami grupy były nauczycielki fizyki: Katarzyna Stochel i Renata Marzec

czytaj dalej...

Rajd pierwszoklasistów do Rabsztyna

17 września, 2021

W słoneczną środę, 15 września uczniowie klas pierwszych wyruszyli na kolejny rajd do Rabsztyna. Pogoda dopisała, więc wszyscy w dobrych humorach wyruszyli na trasę. Na podzamkowej łące ubiegłoroczni zwycięzcy - uczniowie klasy 2C - przygotowali dla swoich młodszych kolegów gry i zabawy sportowe: bieg z jajkiem, "Kółko i krzyżyk" , przeciąganie liny. Pierwszoklasiści rywalizowali także w guzie wiedzy o patronie, odpowiadali na pytania z zakresu przedmiotów szkolnych, układali wierszyk o profilu swojej klasy. Nagroda w postaci trzech godzin niepytania "powędrowała" do klasy 1C i to ona będzie za rok organizatorem rajdu. Kolejne miejsca i odpowiednio dwie i jedną godzinę niepytania otrzymały klasy 1A i 1E.

Zapraszamy do galerii!

Spotkanie z Rodzicami

15 września, 2021

Spotkanie z Rodzicami odbędzie się 16 września 2021 r. (czwartek) według następującego harmonogramu:

  • 16.00 - spotkanie Rodziców klas pierwszych z dyrektorem szkoły i pedagogiem szkolnym - sala gimnastyczna
  • 16.15 - 16.45 - spotkanie Rodziców uczniów klas I II wychowawcami
  • 16.50 - spotkania Rodziców klas trzecich z dyrektorem szkoły (tylko klasy trzecie po gimnazjum)- sala gimnastyczna
  • 17.05 - spotkanie Rodziców klas III z wychowawcami klas
  • 17.30 - spotkanie delegatów Rady Rodziców - sala gimnastyczna

Archiwum