?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

6 11.06

Zakończenie roku szkolnego

Czerwiec 19th, 2018 Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 22 czerwca o godzinie 9.30. Zapraszamy także uczniów na uroczystą Mszę św., która odprawiona zostanie o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja.  

Ogólnopolski Festiwal Robotyczny

Czerwiec 12th, 2018

W dniach 9-10 czerwca, w Krakowie odbył się Ogólnopolski Festiwal Robotyczny μBot 2018. Michał Furmański  - uczeń klasy 2f (mat-fiz) odniósł potrójny sukces. Michał zajął:

 • I miejsce w kategorii OPEN MiniSumo
 • I miejsce w kategorii OPEN LineFollower
 • II miejsce w kategorii LEGO LineFollower
Gratulujemy sukcesów!!!    

W Dolinie Racławki…

Czerwiec 11th, 2018 Dolina Racławki, jedna z pereł małopolskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest jedną z bardziej urokliwych dolinek krakowskich. Dzieje się tak za sprawą jej ukształtowania, geologii, unikatowej flory, ale również dzięki temu, że nie jest ona tak popularna, jak inne dolinki i cieszy się względnym spokojem. W tych wspaniałych okolicznościach przyrody uczniowie klasy 2 c i 2 f udali się na zajęcia terenowe z zakresu: • geomorfologii – rozpoznawanie procesów geologicznych i form powstałych w ich wyniku, • hydrologii – omawianie działalności rzeki na wybranym odcinku, • geologii – określanie budowy geologicznej otoczenia, sporządzanie przekrojów geologicznych. Jesteśmy jedyną szkołą powiatu olkuskiego, której zaproponowano współpracę przy realizacji nowego przewodnika geologicznego po Dolinie Racławki. Zajęcia prowadziły studentki Akademii Górniczo – Hutniczej z koła naukowego geoturystyki, a opiekę sprawowała niezawodna pani Anna Kula przy pomocy pana Karola Szotka i pani Małgorzaty Krzemień. Zapraszamy do galerii.

„Eksperyment łańcuchowy”

Czerwiec 10th, 2018

W sobotę, 9 czerwca odbył się finał szóstej edycji Eksperymentu Łańcuchowego (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego), w którym brali udział trzej uczniowie klasy 2f (mat-fiz): Sebastian Czajkowski, Michał Furmański i Szymon Szczurek pod opieką nauczyciela fizyki – p. Renaty Marzec.

Konkurs dotyczy uczniów (od przedszkola do szkoły średniej), studentów oraz całych rodzin. Idea konkursu jest bardzo prosta: uczestnicy pracując w grupach mają za zadanie zbudować urządzenie o wymiarach nie przekraczających ławki szkolnej, którego działanie rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od urządzenia poprzedzającego, kończy zaś przekazaniem jej urządzeniu następnemu. Pomiędzy tymi punktami, w czasie nie dłuższym niż 120 sekund, kulka (bądź kulki, ich ilość jest nieograniczona) ma wykorzystać/wywołać jak najwięcej zjawisk fizycznych. „Eksperyment Łańcuchowy” jest konkursem nie tylko dla osób interesujących się fizyką. Od uczestników nie jest wymagana konkretna wiedza, lecz kreatywność, umiejętność majsterkowania i chęć nauki poprzez zabawę! Urządzenia do łańcucha nie da się zbudować w oparciu o wzory – trzeba sprawdzić, jak teoria działa w praktyce. Napotykane trudności tylko nam pomagają w konstruowaniu ciekawszych urządzeń.

Podczas otwartego dla publiczności finału urządzenia zostały ustawione w jeden łańcuch i kolejno uruchomione. Łańcuch uruchomiany był kilkukrotnie, w międzyczasie poszczególni autorzy objaśniali działanie swoich urządzeń.

https://www.facebook.com/EksperymentLancuchowy/ https://www.youtube.com/watch?v=wOavsgcRHxY   czytaj dalej...

Rozdanie nagród w konkursie Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku

Czerwiec 8th, 2018

Rozdaniem nagród laureatom i finalistom, 5 czerwca 2018 r w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, zakończono szóstą edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Projekt realizowany przez krakowski IPN i UPJPII  adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków. Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Miło nam poinformować. że Bartłomiej Pabisek (1a) oraz Agnieszka Stefaniak (3a) zostali laureatami tego konkursu a Jakub  Mirek (1d) – finalistą. Wszyscy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi a Bartek dodatkowo otrzymał indeks na Uniwersytet  Papieski Jana Pawła II. Opiekunem naszych uczniów był pan Janusz Popiołek. Gratulujemy.

Zapraszamy do galerii.

Historia i kultura Żydów polskich

Czerwiec 8th, 2018

W dniach 25-26 maja w Warszawie rozegrany został finał konkursu "Historia i kultura Żydów polskich”. Konkurs ten został ogłoszony w 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, w 1993 roku. Organizowany jest cyklicznie co 2 lata pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przy organizacji konkursu współpracuje również Ministerstwo Edukacji Izraela. Trójka naszych uczniów: Agnieszka Stefaniak (3a), Martyna Ropka (2a) i Szymon Chajduła (1a) uzyskali tytuł finalisty. Całej trójce i opiekunowi panu Januszowi Popiołkowi serdecznie gratulujemy.

Zdjęcie użytkownika IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

Otwarcie wystawy

Czerwiec 5th, 2018

„Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja. W trzydziestą rocznicę drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski” – to tytuł wystawy otwartej 4 czerwca w naszej szkole przez panią dyrektor Katarzynę Polak. Wystawa przygotowana przez krakowski oddział IPN prezentuje przebieg wizyty Papieża w Polsce w 1988 roku. Data otwarcia wystawy jest nieprzypadkowa. 4 czerwca to kolejna rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce; to moment, kiedy Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji: to dzień przyjmowany jako koniec PRL i początek III Rzeczpospolitej. Nie dziwi więc, że ten aspekt działalności Papieża, jego zasługi i wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę, nie mógł być pominięty w prezentowanej wystawie.

Czas podsumowań

Maj 24th, 2018

Wczoraj, 23. maja w szkole gościliśmy panią Susanne Lindemann, doradcę i koordynatora ds. języka niemieckiego z centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, która wraz z panem Ralfem Aurisem uczestniczyła w spotkaniu z panią dyrektor Katarzyną Polak, panią wicedyrektor Janiną Tomsią i nauczycielką języka niemieckiego, panią Joanną Majcher. Tematem spotkania było podsumowanie realizacji programu DSD II oraz określenie planu działania na najbliższe lata. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze, a jej efekty przyczynią się do jeszcze lepszej współpracy ze stroną niemiecką. Mamy nadzieję, że także do wzrostu zainteresowania uczniów programem DSD II w kolejnych latach.

Spotkanie z Rodzicami

Maj 21st, 2018 Spotkanie z rodzicami odbędzie się w dniu 21.05.2018 r. (poniedziałek) według następującego harmonogramu:
 • 16.15  spotkanie  rodziców uczniów klas drugich z dyrektorem szkoły
 • 16.30  spotkanie rodziców z wychowawcą klasy
 • 17.00  spotkanie delegatów  Rady Rodziców  klas drugich z dyrektorem szkoły w sprawie studniówki
 • 17.00 - 18.00  Dzień Otwarty
 • 18.00  spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców

Warsztaty w Ojcowskim Parku Narodowym

Maj 18th, 2018

W minioną środę, 16.05.2018 uczniowie klas 2 c i 2 f podczas wyjazdu do Ojcowskiego Parku Narodowego uczestniczyli w warsztatach terenowych z zakresu biologii, chemii, geografii i historii. Piękne otoczenie, dużo czystego powietrza, wspaniała atmosfera i bardzo wiele zadań do wykonania, na przykład oznaczanie czystości wody czy praktyczne zastosowanie matematyki i geografii w terenie. Zajęcia prowadził opiekun naszej młodzieży z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. inż. Bartłomiej Rzonca. Warsztaty w Ojcowie sprawiły wszystkim wiele radości, łącząc naukę z przyjemnością i zdobywaniem nowych doświadczeń. Aby nikomu nie stała się krzywda czuwali opiekunowie, pani Anna Kula i pan Karol Szotek.

Zawody robotów – sukcesy Michała

Maj 17th, 2018

12 maja 2018 roku w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie odbyła się II edycja zawodów robotów mobilnych JURABOT. W zawodach brał udział Michał Furmański (2f). 

W tym roku rozegrano zawody w 8 konkurencjach.

 • Mega Sumo
 • Standard Sumo
 • MiniSumo
 • LineFollower Standard
 • LineFollower Turbo
 • LineFollower Drag
 • Lego Sumo
 • Lego LineFollower

Michał zajął I miejsce w kategorii Lego Sumo, III miejsce w kategorii Sumo oraz III miejsce w kategorii Lego Line Follower

Gratulacje!

Dzień geografa na Uniwersytecie Jagiellońskim

Maj 15th, 2018

Tradycyjnie,  jak co roku uczniowie klas 2 c i 2 f uczestniczyli w Dniu Geografa w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. W tym roku do obchodów zaproszone zostały tylko szkoły partnerskie. Zajęcia odbyły się na Kampusie UJ w Instytucie Geografii. Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych z gleboznawstwa, geomorfologii  prowadzonych przez doktorantów wydziału m.in. przez panią magister Magdalenę Gus – absolwentkę naszej szkoły.

Lekcja bez zeszytu, ale w fartuchu ochronnym była ciekawym urozmaiceniem. Dała możliwość zdobycia nowych wiadomości i umiejętności oraz praktycznego wykorzystania tych już posiadanych.

Zapraszamy do galerii.

Dzień Otwarty 2018

Maj 14th, 2018

Ponad 400 gimnazjalistów odwiedziło nas 23 kwietnia podczas dnia otwartego. Staraliśmy się, aby dla naszych młodszych kolegów był to dzień wyjątkowy. Rozpoczęliśmy od przedstawienia na sali gimnastycznej, aby później poprowadzić gimnazjalistów przez szkolne korytarze do sal, w których przygotowaliśmy dla nich ciekawe prezentacje profili. Jak połączyć biologię z językiem polskim i angielskim, czy kula ziemska jest kulą (my już od dawna wiemy, że pani Kula jest kulą), jak prowadzi się debatę - tego mogli dowiedzieć się gimnazjaliści. Były też pokazy pierwszej pomocy, stanowisko Klubu Historycznego, zajęcia plastyczne i oczywiście „coś słodkiego dla każdego”. Nasza propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a świadczyły o tym uśmiechnięte i zadowolone twarze naszych gości. To wszystko utwierdziło nas w przekonaniu, że spodobało im się u nas, że odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania i że z wieloma z nich zobaczymy się we wrześniu.

Zapraszamy do galerii.

Brawa dla Magdy!

Kwiecień 19th, 2018

Jest nam ogromnie miło poinformować, że uczennica klasy II A Magdalena Kowal zajęła 3 miejsce w diecezjalnym etapie XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół ponadgimnazjalnych organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Trójka zwycięzców na początku czerwca weźmie udział w finale konkursu w Niepokalanowie. Zostali także zaproszeni na majowe Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Młodzi bibliści mierzyli się w tym roku z pytaniami z Księgi Psalmów oraz dwóch listów św. Pawła - do Filipan i Galatów. W części pierwszej odpowiadali na 45 pytań o różnym stopniu trudności. Część II miała charakter ustny. Nie było łatwo - bowiem pytania były szczegółowe i wymagały znajomości faktów oraz umiejętności ich interpretacji. Opiekunem Magdaleny jest pani Natalia Dziża-Urbaniak. Serdeczne gratulacje.

Zapraszamy do galerii.

Dominik Grabowski finalistą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Kwiecień 17th, 2018

W dniach 11-14.04.2018 roku odbył się w Konstancinie i Warszawie etap centralny XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 219 uczniów – 185 z całego kraju oraz 34 z zagranicy. Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy, że uczeń klasy IIIa, Dominik Grabowski przygotowywany przez mgr Barbarę Krawczyk, uzyskał tytuł finalisty. Oznacza to, że Dominik uzyskuje maksymalny wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego (100%).

         Zawody finałowe przebiegały dwuetapowo. W części pisemnej uczestnicy zmagali się z interpretacją porównawczą lub rozprawką problemową. Z kolei w części ustnej, do której zakwalifikowało się 86 osób, omawiali wybrane przez siebie wcześniej zagadnienia z dziedziny językoznawstwa oraz literaturoznawstwa.

Gratulujemy!

Dzień Dobrych Uczynków

Kwiecień 15th, 2018

Kolejny raz  wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Good Deeds Day". Porządkowanie terenu wokół szkoły, udział w akcji "Bratki na rabatki" i  "Dobra kawa na drogę" (częstowanie przechodniów kawą i ciastkiem) oraz spacery z psami ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu - takie działania podjęliśmy. Łącznie  we wszystkich akcjach zaangażowanych było prawie 40 osób, a wszystko pod czujnym okiem pań Agaty Spyry i Natalii  Dziży-Urbaniak. Czujemy się spełnieni!! DZIĘKUJEMY ❤

Zapraszamy do galerii.

Koło naukowe z fizyki

Kwiecień 13th, 2018 „Co waży więcej: 1kg ołowiu czy 1 kg styropianu?”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 2c i 2f (grupy fizyczne) biorą udział w zajęciach koła naukowego. Tematyka koła wykracza poza podstawę programową, a dotyczy: rachunku niepewności pomiarowych, kinematyki i dynamiki punktu materialnego i bryły sztywnej, pracy, mocy, energii, pędu, areo i hydrostatyki, grawitacji, ruchu drgającego i falowego. Zaplanowano 30 godzin zajęć w ciągu roku, w tym 10 - to zajęcia on-line prowadzone przez nauczyciela akademickiego AGH za pomocą wideokonferencji w czasie rzeczywistym, a pozostałe 20 prowadzi nauczyciel fizyki – p. Renata Marzec. 13 kwietnia (piątek) odbyły się ostatnie zajęcia on-line, na którym uczniowie za pomocą telefonów komórkowych brali udział w quizie doświadczalnym „Czego dowiedzieliśmy się?”. czytaj dalej...

I pracownia fizyczna – zajęcia laboratoryjne na UJ

Kwiecień 13th, 2018

12 kwietnia (czwartek) uczniowie klasy 1c i 2f (grupa fizyczna) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z fizyki, w Instytucie Fizyki UJ. Uczniowie wyznaczali ciepło topnienia lodu – zajęcia w grupach prowadzili doktoranci UJ. Ocenili ćwiczenie jako bardzo ciekawe i zachęcające do większego zainteresowania zjawiskami fizycznymi. Ponadto mieli możliwość zwiedzić świetnie wyposażone pracownie laboratoryjne i dydaktyczne. Była to kolejna grupa młodzieży IV LO, która w bieżącym roku szkolnym uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z fizyki. Opiekunami grupy byli p. Renata Marzec – nauczyciel fizyki oraz p. Beata Tomsia – wychowawca klasy 1c.

czytaj dalej...

Rozstrzygnięcie Konkursu na Interpretację Wiersza K.K. Baczyńskiego

Kwiecień 12th, 2018

Wyniki Konkursu na Interpretację Wiersza K. K. Baczyńskiego dla gimnazjalistów

I miejsce – Weronika Walnik

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach Opiekun: mgr Iwona Boruń

II miejsce – Adrianna Bargieł

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bukownie Opiekun: mgr Joanna Nowak

III miejsce – Weronika Badura

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach Opiekun: mgr Iwona Boruń.

Wyróżnienia: Kamila Pałka Szkoła podstawowa nr 4 w Olkuszu Opiekun: mgr Barbara Grudzień

Laura Wrońska Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bydlinie Opiekun: mgr Katarzyna Maniak

Zofia Lenart Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wolbromiu Opiekun: mgr Marta Serwatka.

Nagrodzonym uczniom i ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy na wręczenie nagród w dniu 23. kwietnia 2018 o godzinie 9:30.

Patrycja finalistką Olimpiady

Kwiecień 9th, 2018

W dn. 7-8 kwietnia w „Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym” rozegrany został etap centralny II Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Udział w nim wzięła uczennica klasy 2f, Patrycja Mermel. Musiała zmierzyć się nie tylko z rozwinięciem tematu „Pieniądze a szczęście. Rozważ na ile ekonomiczne aspekty życia wpływają na szczęście. Odwołaj się do przykładów z polskiej i światowej kinematografii”, ale także napisać esej, udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wykonanego wcześniej fotocastu i przeprowadzić wywiad z gościem specjalnym Olimpiady, aktorem Łukaszem Simlatem. Olimpiada przebiegała w trzech etapach; ze 104 uczestników do finału zakwalifikowały się 24 osoby. Tytuł laureata otrzyma 12 spośród nich, a dowiemy się o tym za ok. dwa tygodnie. Trzymajmy więc kciuki za Patrycję.

Archiwum