?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

22 7.06

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS

Grudzień 5th, 2019

Miło nam poinformować, że Katarzyna Leśniak (2e) oraz Julia Zagajewska (2b) zostały laureatkami drugiego miejsca Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV i AIDS. Konkurs organizowany jest rokrocznie przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu a jego głównym celem jest wzbogacanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, sposobów zapobiegania zakażeniom HIV i zachorowaniom na AIDS oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Foto: SP

Szlifujemy niemiecki

Grudzień 3rd, 2019

We wtorek, 3 grudnia grupa naszych uczniów pod opieką pani Joanny Majcher odwiedziła Instytut Filologii Germańskiej UŚ. Uczniowie wraz ze studentami germanistyki brali czynny udział w dwóch blokach zajęć prowadzonych przez wykładowców akademickich. Jak podkreśla pani dr Renata Kozieł - prowadząca jedne z zajęć, zaangażowanie i aktywność naszych młodych germanistów zasługuje na uznanie. Tematem zajęć była praktyczna nauka języka niemieckiego.

„Andrzejkowe wróżby to do siebie maja, że jak wyjdą zawsze się sprawdzają.”

Grudzień 1st, 2019


Z taką nadzieją pojawili się na przewiązce uczniowie w piątek, 29 listopada. Dzięki przygotowanym przez klasy 1 Ap i 2b wróżbom, ciasteczkom z ukrytą przepowiednią mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. Dla jednych los był łaskawy, dla drugich trochę mniej. Jak będzie? To się okaże.

Zbrodnia i chemia

Listopad 30th, 2019

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i serialach? Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania 26 listopada poznali uczniowie klasy 2E. Odwiedzili oni Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie mieli okazję zobaczyć pokaz chemiczny “Chemik na miejscu zbrodni”. Tego samego dnia młodzież była również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie mogła podziwiać nietuzinkowe wystawy znakomitych artystów, między innymi wystawę dotyczącą II wojny światowej.

Zajęcia laboratoryjne z fizyki na UJ

Listopad 30th, 2019

W ramach współpracy z Instytutem Fizyki UJ uczniowie kl. 3c i 3e (grupy z rozszerzoną fizyką) kolejny już raz uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych (I pracownia fizyczna). Wykonywali doświadczenia pod opieką pracowników Instytutu Fizyki UJ, tym razem tematyka zajęć dotyczyła:

  • Rozwiązywania obwodów, czyli prawa Kirchhoffa.
  • Cechowania termopary termistora.
  • Badania temperaturowej zależności oporu przewodnika.
czytaj dalej...

Ziemia się kręci …

Listopad 30th, 2019

Uczniowie klas 2c i 2f (realizujący geografię i fizykę w zakresie rozszerzonym) uczestniczyli w eksperymencie, który uznawany jest za jeden z dziesięciu najpiękniejszych eksperymentów fizyki na świecie. Jego twórcą jest francuski fizyk i wynalazca Jean Bernard Leon Foucault. Wahadło Foucaulta jest doświadczalnym dowodem na ruch obrotowy Ziemi.

czytaj dalej...

Alfik Matematyczny

Listopad 29th, 2019

W środę 27 listopada po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Alfik Matematyczny. Była to już XXV edycja konkursu. Uczniowie w czasie 90 minut rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, w którym za błędne odpowiedzi odejmowane są punkty. Liczymy, że „minusów” będzie jak najmniej, co pozwoli powtórzyć ubiegłoroczny sukces.

Konkurs fotograficzny „Zimowe krajobrazy Powiatu Olkuskiego”

Listopad 28th, 2019

Jesteście miłośnikami lokalnych krajobrazów? Fotografujecie inspirujące miejsca plenerowe w Powiecie Olkuskim? 

Zapraszamy do zabawy!!!
Podzielcie się zrobionymi przez Was zdjęciami zimowych krajobrazów Powiatu Olkuskiego, zamieszczając je w komentarzu pod postem na portalu Facebook przy pomocy fanpage’a Powiat Olkuski na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/powiat.olkusz/(dalej: „Fanpage”).

Dla autorów najbardziej inspirujących fotografii, którzy prześlą swoje zdjęcia do 8 grudnia 2019 r. Organizator przewidział upominki!!! 

Zanim dołączycie do zabawy, zapoznajcie się z regulaminem:
http://bitly.pl/Jy04p

Walczymy dla Rafałka – Gwiazdkowy Turniej Charytatywny

Listopad 28th, 2019
21 grudnia 2019 r. o godz. 16.30 w hali sportowej MOSiR w Olkuszu odbędzie się Gwiazdkowy Turniej Charytatywny „Walczymy o uśmiech Rafałka”. Podczas turnieju odbędzie się kiermasz i aukcja wartościowych przedmiotów, obrazów, książek, pamiątek sportowych a fundusze uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie Rafałka Szwajgiela.

Rafałek to dwuipółletni chłopczyk, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Choroba objawia się m.in. osłabieniem mięśni szkieletowych, zaburzeniami oddychania i odżywiania. Dzięki systematycznej i ciężkiej pracy wielu ludzi – lekarzy, rehabilitantów i rodziców, Rafałek zaczął samodzielnie siadać i poruszać się na wózku inwalidzkim. Jednak aby osiągnięte efekty nie zostały zaprzepaszczone, a choroba nie postępowała, Rafałek wciąż musi być rehabilitowany. Bez ofiarności ludzi dobrej woli i wielkiego serca, kompleksowa pomoc dla Rafałka będzie niemożliwa, dlatego więc organizatorzy turnieju – SPR Olkusz i IV LO w Olkuszu – bardzo proszą o włączenie się do akcji poprzez ofiarowanie przedmiotów na aukcję, pomoc przy organizacji turnieju oraz wykonanie ozdób na kiermasz.

czytaj dalej...

Spotkanie z Barbarą Rosiek

Listopad 27th, 2019

W spotkaniu z Barbarą Rosiek, poetką, pisarką, psychologiem klinicznym uczestniczyli dzisiaj (26.11) uczniowie klasy 1 Dg. Barbara Rosiek czytelnikom znana jest jako autorka "Skazanej", "Ćpunki" czy "Pamiętnika narkomanki". Szczególnie ta ostatnia pozycja, w której opisuje swoją walkę z nałogiem, cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Sądząc po ciszy panującej na sali podczas spotkania oraz ilości zadawanych pytań, temat spotkania jest dla młodych ludzi ciekawy i bardzo ważny - porusza bowiem problemy ich interesujące: miłość, samotność, uzależnienia.
Foto: ZS Nr 1

43 Olimpiada Języka Niemieckiego

Listopad 24th, 2019

Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego 43 Olimpiady Języka Niemieckiego zakwalifikowała się uczennica klasy pierwszej Oliwia Baran.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach pisemnych II etapu!!

Ponownie na WSB

Listopad 21st, 2019

Podczas gdy trzecioklasiści rozwiązywali arkusze na próbnej maturze, uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w wykładach w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie. We wtorek mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Jerzego Bralczyka natomiast w środę z wykładem pt. „Psychologia bezrefleksyjności: granice etyczne we współczesnej nauce i życiu społecznym”  wystąpił prof. Maciej Witkowski. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć przygotowaną przez studentów z Kazachstanu, Mongolii i Peru prezentację o programie Erasmus+.

Zapraszamy do galerii.

Poszła, zaśpiewała i … wygrała

Listopad 18th, 2019

Miło nam poinformować, że w rozegranym XIII Powiatowym Konkursie Muzyczno-Recytatorskim I miejsce w kategorii "Muzyka" zdobyła uczennica klasy 3 b Olga Michalik. Gratulujemy

Z doktorem o pogodzie

Listopad 16th, 2019

Badania i obserwacje atmosferyczne związane z aktualną pogodą, zmianami klimatu oraz wpływem gazów cieplarnianych na zmianę klimatu – tym zajmują się na co dzień pracownicy wydziału Fizyki środowiska AGH w Krakowie. Opowiadał o tym uczniom klasy 2c podczas wygłoszonego 15 listopada wykładu, dr Mirosław Zimoch. Wykładowca zademonstrował również działanie stacji meteorologicznej oraz opowiedział jakie informacje można uzyskać z odczytu jej wskazań. Podłączył też naszą szkolną stację meteorologiczną do sieci stacji AGH. Dane IV LO będą więc dostępne nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale również przekazywane będą na uczelnie.

Współpracy z Komendą Wojewódzką Policji ciąg dalszy

Listopad 15th, 2019

W piątek, 15 listopada odbyły się warsztaty w ramach Programu Profilaktycznego dotyczącego bezpieczeństwa. To już kolejne - po tych dotyczących narkotyków i bezpieczeństwa na drodze - spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Tym razem tematem zajęć, prowadzonych przez trzy panie policjantki, było zagadnienie cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podobnie jak wcześniej uczestniczyły w nich klasy pierwsze.

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem… (J. Piłsudski)

Listopad 12th, 2019

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość . Dla uczczenia tego wydarzenia uroczyście obchodzi się to święto w całym kraju.  Na tegorocznych uroczystościach w Olkuszu obecni byli także nasi przedstawiciele. Delegacja pod przewodnictwem pani dyrektor Katarzyny Polak i towarzyszących jej pani wicedyrektor Janiny Tomsi i pana wicedyrektora Marcina Bujasa złożyła kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim rynku.

Foto: Roman Głowacki

,, Wolność, została nam dana, przyniesiona, ofiarowana! Nie, ażebyśmy ją zmarnowali! Tylko, abyśmy nią żyli…”[św. Jan Paweł II].

Listopad 11th, 2019

Wolności nie zdobywa się na zawsze – o tym trzeba pamiętać. Aby nie zapomnieć, trzeba wciąż przypominać i to jest nasze zadanie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy 4 listopada Rajdem Niepodległościowym do Bydlina. W piątek, szkolne uroczystości zainaugurowaliśmy o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Kolejnym punktem obchodów była debata, poprzedzona wykładem dr. Krzysztofa Kloca o powstaniu niepodległej Polski. W debacie na temat „Roman Dmowski miał większe zasługi w odzyskanie przez Polskę niepodległości” zmierzyły się: połączony zespół klas 2a i 2d oraz drużyna klasy 3a. Głosami publiczności zwycięży zespół klasy 3a natomiast jury postawiło na remis. Ostatnim wydarzeniem tego dnia był konkurs pieśni patriotycznej, w którym do zmagań przystąpiły klasy pierwsze. W pierwszej turze zwyciężyła drużyna klasy 1 Ep, natomiast w turze drugiej przyznano dwie pierwsze nagrody dla klas 1Bg i 1 Eg.
Piątkowe uroczystości to nie tylko swoista lekcja historii, ale także dowód pamięci o tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość Ojczyzny. Ojczyzny, która dla nich nie była tylko pustym słowem. Wypełnione było ono gorącą miłością, honorem, poświęceniem i odpowiedzialnością.

Zapraszamy do galerii.

Zebranie z Rodzicami, Dzień Otwarty

Listopad 6th, 2019

Zebrania z rodzicami i dzień otwarty dla rodziców odbędzie się 25 listopada 2019r. (poniedziałek) według następującego porządku:

  • godz. 15.45 - zebranie delegatów Rady Rodziców
  • godz. 16.00 - prelekcje dla rodziców wszystkich klas na temat uzależnień i cyberprzemocy (sala gimnastyczna)
  • godz. 16.45 - spotkanie rodziców uczniów klas III z dyrektorem szkoły (sala gimnastyczna)
  • godz. 16.45 - spotkania wychowawców klas I i II z rodzicami
  • godz. 17.00 - spotkania wychowawców klas III z rodzicami
  • godz. 17.10 - 18.10 - dzień otwarty (dyżury pełnią wszyscy nauczyciele).

Serdecznie zapraszamy

Bezpiecznie na drodze

Listopad 6th, 2019

W środę, 6 listopada w ramach Programu Profilaktycznego dotyczącego szeroko pojętego bezpieczeństwa, gościliśmy w szkole funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Prelekcję dla uczniów klas pierwszych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów poprowadzili komisarz Joanna Biel-Radwańska i sierżant sztabowy Wojciech Wróbel.

Zajęcia w …deszczu

Listopad 6th, 2019

W deszczowy wtorek uczniowie klas pierwszych 1Cp i 1Dp wyruszyli do stacji meteorologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach/Bochni na swoje pierwsze zajęcia terenowe. Tym razem poznawali terenowe metody badań geograficznych. Zajęcia prowadzili profesorowie UJ Bartłomiej Rzonca i Mariusz Klimek, a "nadzór pedagogiczny" nad uczniami sprawowały panie Anna Kula i Renata Marzec.

Zapraszamy do galerii.

Archiwum