?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

22 7.06

Informacja o konkursie na interpretacje wiersza K.K. Baczyńskiego

24 czerwca, 2020

W tym roku szkolnym uczestnicy konkursu zmierzyli się z wierszem K.K.Baczyńskiego pt. "Biała magia".
Nadesłane interpretacje w formie opowiadań prezentowały wyrównany poziom.Jury konkursu postanowiło wyróżnić Oliwię Rogóż i Wiktorię Mocny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osieku.
Uczennicom oraz opiekunce mgr Irenie Bobyli serdecznie gratulujemy.
O terminie i sposobie przekazania dyplomów i nagród szkoła poinformuje
telefonicznie.

„Kangura” ciąg dalszy

19 czerwca, 2020

Miło nam poinformować, że Emilia Lis z klasy 1Cp oraz Piotr Cieślik z klasy 1Cg otrzymali wyróanienie w kategorii Junior Konkursu "Kangur Matematyczny. Serdecznie gratulujemy wyróznionym i pozostałym uczniom bioracym udział w Konkursie

Konkurs Matematyczny „Kangur 2020”

9 czerwca, 2020

Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku szkolnym odbył się Konkurs Matematyczny Kangur. Sytuacja epidemiczna spowodowała jednak zmianę terminu i formuły zawodów. Komitet Organizacyjny Konkursu postanowił przeprowadzić zawody matematyczne za pośrednictwem Internetu na platformie dzwonek.pl. Uczestnicy otrzymali loginy i hasła do logowania na platformie konkursu a przeprowadzony 22 maja konkurs próbny dla każdej kategorii z zadaniami z ubiegłego roku, miał służyć przećwiczeniu nowej formuły konkursu. Z uwagi na możliwości serwerów obsługujących konkurs zawody zostały przeprowadzone oddzielnie dla każdej z sześciu kategorii a czas rozwiązywania został wydłużony do 90 minut.

czytaj dalej...

Gratulacje dla Natalii

1 czerwca, 2020

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1 Ap, Natalia Makowska została laureatką Diecezjalnego Konkursu Literackiego " Wielkanoc w czasie izolacji". Konkurs przeprowadzany był w formie online a zadaniem Natalii było napisanie ptracy i przesłanie jej organizatorom. Gratulujemy!

Oferta dla maturzystów

28 maja, 2020

Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zachęca do zapoznania się z ofertą studiów na rok akademicki 2020/21. Wydział zapewnia zakres kształcenia i badań naukowych dotyczących szeroko rozumianej ochrony i kształtowania środowiska oraz geodezji i kartografii i kształci młodzież na pięciu następujących kierunkach studiów:
• Inżynieria Środowiska,
• Geodezja i Kartografia,
• Gospodarka Przestrzenna,
• Inżynieria i Gospodarka Wodna oraz
• Architektura Krajobrazu.
Szczegółowe informacje: https://wisig.urk.edu.pl/rekrutacja.

UWAGA MATURZYŚCI!

28 maja, 2020

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w projekcie Pogotowie maturalne WSB.  Chcąc pomóc w przygotowaniach do matury oraz uporządkowaniu wiedzy przygotowano trzy przyspieszone kursy, które pomogą uporządkować wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Prowadzący skupią się na zadaniach najczęściej pojawiających się na egzaminie maturalnym.

Uczelnia proponuje trzy bloki tematyczne;

 02.06.2020 godz. 12.00 Język polski – prof. dr hab. Dariusz Rott

Skarby literatury staropolskiej na już! 

Epoki literackie od renesansu, przez barok, po odrodzenie.

ZAPISZ SIĘ - https://forms.gle/WQvYUKY9YdnWSvnn6

 03.06.2020 godz. 12.00 Matematyka – Piotr Pyrdoł

Funkcje i geometria w samą porę!

Maturalne zadania matematyczne z zakresu funkcji liniowej, kwadratowej oraz powtórka z geometrii płaskiej i przestrzennej.

 ZAPISZ SIĘ - https://forms.gle/6wTSAq48wzoQTWGV6

04.06.2020 godz. 12.00 Język angielski – dr Łukasz Mencner

 Język angielski last minute!

Czas przeszły teraźniejszy i przyszły –powtórka z najważniejszych czasów w angielskim, wspólne pisanie, słuchanie i mini powtórka z gramatyki.

 ZAPISZ SIĘ - https://forms.gle/ketJEP3sDRi8KR576

UWAGA!

21 maja, 2020

Znane są już terminy rekrutacji do szkół średnich. Zapraszmy do zapoznania się z aktualizacjami w zakładce Rekrutacja.

UWAGA maturzyści!

15 maja, 2020

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser ”w Olkuszu ogłasza konkurs na „Stypendium Pomostowe" dla tegorocznych maturzystów.

Czekają trzy stypendia na I rok studiów współfinansowane przez Stowarzyszenie. Stypendium wynosi 5.000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach.

O stypendium na I rok studiów może aplikować każdy maturzysta, który ukończy szkołę ponadgimnazjalną w 2020 roku i:

 zda dobrze maturę w bieżącym roku szkolnym

(uzyska odpowiednią ilość punktów zgodną z wymaganiami programu);

 zostanie przyjęty w roku akademickim 2020/2021 na I rok stacjonarnych studiów I stopnia, lub I rok stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich, realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich;

mieszka na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców;

 pochodzi z niezamożnej rodziny (w której dochód na osobę nie przekracza 1820 zł brutto);

uzyska rekomendację Naszego Stowarzyszenia

Ogólne informacje dotyczące warunków, wymaganych dokumentów i terminów znajdują się na stronie www.stypendia-pomostowe.pl, a informacja szczegółowe i obowiązujące terminy składania dokumentów zostaną zamieszczone na stronie Stowarzyszenia www.rsm.olkusz.pl.

Ciekawa propozycja Akademii WSB

12 maja, 2020

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej zaprasza na kolejne spotkanie online, które odbędzie się w 14 maja o godz..12.00. Poprowadzi je gen. dr Roman POLKO - generał dywizji Wojska Polskiego, dwukrotny dowódca Jednostki GROM, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją..
Panująca obecnie pandemia pokazała, że zagrożenie potrafi przyjść z zaskoczenia, wywołując efekt motyla i zatrzymanie globalnej gospodarki, burząc poczucie bezpieczeństwa ludzi na całym świecie.
Boimy się terrorystów, ale to na drogach, a nie w zamachach, ginie rocznie prawie 3 tysiące Polaków. Zapominamy, że najgroźniejszym zwierzęciem na świecie jest centymetrowej wielkości komar. Co nam tak naprawdę zagraża? Czego nauczyła nas epidemia koronawirusa? Czy w przyszłości pojawią się kolejne tego typu zagrożenia? Czy do Polski przyjadą terroryści? A może bardziej realna jest wielka powódź, susza czy huragany?
Wydarzenie jest bezpłatne.
Zapisy: Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfaMOuYuJbf9Q_Afel8VcgEHOF-ountA1neD_Pg9F0LlJLUMg/viewform
Organizatorzy zapraszają też do zapoznania się z ofertą bezpłatnych webinarium – SPRÓBUJ STUDIÓW W AKADEMII WSB: http://www.wsb.edu.pl/webinaria

Zapraszamy do skorzystania z oferty.

Przystąpiliśmy do projektu

5 maja, 2020

Szkolne Koło Wolontariatu nadal działa. Właśnie teraz przystąpiło do projektu „Lider młodzieżowy na rzecz lokalnego środowiska. Program kształtowania kompetencji społecznych uczniów olkuskich szkół średnich” , którego organizatorem jest Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”

Celem projektu jest wykreowanie min. 13 liderów/ animatorów lokalnych, mających wiedzę i umiejętności do prowadzenia w przyszłości samodzielnych inicjatyw włączających członków lokalnej społeczności. Projekt przewiduje organizację spotkań szkoleniowych i warsztatów – w obecnej sytuacji oczywiście online.

Świętujemy

3 maja, 2020

Początek maja obfituje w dni bardzo ważne dla Polaków. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi a już następnego dnia Święto Konstytucji 3 Maja. Uchwalona przez Sejm Czteroletni Konstytucja była zwycięstwem wartości obywatelskich i poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne, aktem niepodległości i próbą ratowania Rzeczypospolitej. Powszechnie uznawana za pierwszą w Europie, była nowoczesną ustawą regulującą ustrój prawny w kraju. Dzisiaj Konstytucja wciąż jest elementem, który łączy nas jako naród i społeczeństwo. To, że potrafimy się wokół tej rocznicy jednoczyć i wspólnie świętować, jest niezaprzeczalnie wielką Jej wartością.

Podziękowanie

1 maja, 2020

Spotykamy w życiu wielu ludzi. Jedni zostają z nami na dłużej, inni tylko na chwilę. Mamy wielu znajomych i zaledwie kilkoro przyjaciół, bo na miano przyjaciela trzeba sobie zasłużyć. Przyjaciel jest z tobą na dobre i na złe, wspiera, doradza, pomaga, pociesza w ciężkich chwilach; gdy popełniasz błąd – upomina, ale tylko po to, byś nie trwał w tym błędzie.

Każdy z nas ma kogoś takiego obok siebie, i my, społeczność IV Liceum mamy takiego przyjaciela. W ostatnim dniu kwietnia pani Paulina Polak, pełniąca przez trzy lata funkcję przewodniczącej Rady Rodziców, uhonorowana została przez dyrekcję szkoły tytułem Przyjaciela Szkoły.

Pani Paulina to dobry duch naszego liceum. Zawsze życzliwa, pomocna, gotowa służyć radą, nieustępliwa, gdy chodziło o dobro szkoły, witająca wszystkich uśmiechem. „Za serce okazane szkole i za zaangażowanie w życie naszego liceum, serdecznie dziękujemy” – powiedziała pani dyrektor Katarzyna Polak.

ZAPROSZENIE

26 kwietnia, 2020

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza  28. kwietnia  (godz.12.00) na spotkanie online pt. ”CZY LECI Z NAMI PILOT? CZYLI O TYM JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA ZMIENIA NASZ ŚWIAT”.  Wykład poprowadzi dr GRZEGORZ KĄDZIELAWSKI - WICEPREZES GRUPY AZOTY S.A., DYREKTOR INSTYTUTU BADAŃ NAD SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ AKADEMII WSB.

Spotkanie online poprzedzone zostanie krótką prezentacją poszczególnych kierunków studiów w Akademii WSB. Wydarzenie jest bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń.

Link do wydarzenia: https://akademiawsb1.clickmeeting.com/sala-roza

Kod dla urządzeń mobilnych: 911-427-241

Jak użyteczna jest nowoczesna technologia, jaki ma wpływ na współczesne życie, dobitnie możemy przekonać się właśnie teraz, w czasie epidemii. Czy będziemy potrafili odbudować życie społeczne i gospodarcze, a gdy znów nadejdzie kolejny kryzys - przetrwać.  Co trzeba zrobić? Czy właściwie podchodzimy do SI? Czy należycie wykorzystujemy technologie? Czy leci z nami pilot? Tego wszystkiego można będzie dowiedzieć się na tym spotkaniu. Zachęcamy gorąco do udziału.

Nowe wieści o nauczaniu

25 kwietnia, 2020

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauczanie zdalne w placówkach oświatowych zostało przedłużone do 24 maja. Zmianie ulegają także terminy egzaminu dojrzałości. W tym roku matury odbędą się od 8 do 29 czerwca. Kolejną zmianą jest rezygnacja z egzaminów ustnych.

Sukcesów chemicznych ciąg dalszy

24 kwietnia, 2020

Z przyjemnością informujemy, że dwie uczennice z klas o profilu biologiczno–chemicznym, Kasia Leśniak z 2 E oraz Zuzia Jurkiewicz z 1 Eg, zostały uhonorowane Złotym Dyplomem Au oraz wyróżnieniem za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”. GRATULUJEMY!!!

Ponadto 27 uczniów naszej szkoły z klas o tym samym profilu biorących udział w tym konkursie, zostało uhonorowanych Srebrnymi Dyplomami Ag.

Serdecznie gratulujemy naszym młodym chemikom!

Komunikat dla rodziców

15 kwietnia, 2020

Urząd Ochrony Danych Osobowych, przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, przygotował poradnik dla szkół „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”.

Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania
W związku z pandemią koronawirusa poczta elektroniczna i inne elementy pracy grupowej, takie jak narzędzia konferencyjne lub komunikatory internetowe stały się wsparciem dla wielu uczniów i nauczycieli, wykorzystujących zdalne metody nauczania. Korzystając z nich, warto pamiętać o bezpiecznym przetwarzaniu danych.

Rodzicu
─ Szkoła może wymagać od ucznia jedynie danych niezbędnych do założenia przez niego konta w odpowiednim systemie zdalnego nauczania oraz w celu realizacji obowiązku nauki w formie zdalnej (na podstawie art. 35 ustawy – Prawa oświatowego w związku z art. 6 ust. 1 lit. e RODO).
─ Rodzic (opiekun prawny) ma prawo wiedzieć, jak szkoła jako administrator będzie przetwarzała dane osobowe jego dziecka w trakcie nauki zdalnej oraz jakie w związku z tym przysługują mu prawa.
─ Jeżeli platformy wykorzystywane do zdalnego nauczania są odrębnymi od szkoły administratorami przetwarzanych przez siebie danych, to rodzice i dzieci powinni od nich otrzymać klauzulę informacyjną o podstawowych zasadach i zakresie zbierania danych oraz administratorze, np. podczas zakładania konta.
Podstawę prawną realizacji zajęć szkolnych w formie pracy zdalnej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493).

Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane:
1) Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.
2) Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.
3) Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.
4) Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.
5) Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.
6) Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.
7) Nie zapisuj haseł na kartkach.
8) Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.
9) Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.
10) Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.
11) Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.
12) Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.
13) Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
14) Wykonuj regularne kopie zapasowe.
15) Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.
16) Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.
17) Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.
18) Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.
19) Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.
20) Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie.

Daj sobie pomóc

15 kwietnia, 2020

W obecnej sytuacji strach, zniechęcenie i obawa o przyszłość to dzień codzienny wielu ludzi. Nie wszyscy sami potrafią poradzić sobie z wciąż narastającą ilością problemów. Warto wtedy skorzystać z porady specjalistów. Tu znajdziesz pomoc:

Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Pola nadziei

15 kwietnia, 2020

W ramach współpracy z Sosnowieckim Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła nasi wolontariusze zasadzili przed szkołą 250 cebulek żonkili.

 „Pola Nadziei” są czymś więcej niż tylko pielęgnowaniem zasadzonych żonkilowych kwiatów. To zagospodarowanie przestrzeni wypełniających tysiące ludzkich serc, w których kwitnie miłość, dobro i nadzieja dla drugiego człowieka.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, te kwitnące kwiaty są symbolem nadziei dla podopiecznych Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, ale są też nadzieją dla nas, że już wkrótce pokonamy pandemię i będziemy się mogli spotkać w murach naszej szkoły.

WESOŁEGO ALLELUJA!

10 kwietnia, 2020
Święta Wielkiej Nocy to święta odrodzenia, nowego początku,  od zawsze kojarzone z radością. 
Tegoroczne będą inne  niż zazwyczaj. W tym roku, roku trudnym, pełnym obaw i smutku
niech dadzą nam wszystkim nadzieję, wleją w serca otuchę i odrobinę optymizmu. Na przekór wszystkiemu 
- i na ile to możliwe - niech będą normalne: z pisankami i odświętnie przystrojonym domem.
Niech przyniosą radość, wzajemną życzliwość  i pozwolą z ufnością i wiarą patrzeć w przyszłość.
I niech będą przede wszystkim ZDROWE!
WESOŁYCH ŚWIĄT!

UWAGA!

3 kwietnia, 2020

Informujemy, że Diecezjalny Konkurs Plastyczny "Czym dla mnie jest Eucharystia?", organizowany przez nasze liceum, będzie kontynuowany w roku szkolnym 2020/2021. Prace już nadesłane będą uwzględnione w przyszłoroczny konkursie. Aneks do regulaminu konkursu będzie podany we wrześniu 2020 r.

Pozdrawiam Bożena Szymonek

Archiwum