?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

17 24.09

Małopolska Chmura Edukacyjna – kolejny rok w IV LO

Wrzesień 22nd, 2018 Nazwa projektu:  Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja I.

„Małopolska Chmura Edukacyjna” to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce.  Celem projektu jest podniesienie u uczniów objętych projektem kompetencji kluczowych w szczególności poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W roku szkolnym 2018/2019 w IV LO, w ramach projektu planowane są następujące formy wsparcia: język angielski – zajęcia on-line i koło naukowe, biologia – zajęcia on-line i koło naukowe oraz fizyka – koło naukowe.

Zapraszamy do udziału w zajęciach. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie formularz zgłoszeniowy IVLO

Spotkanie z Rodzicami

Wrzesień 10th, 2018 Spotkanie z Rodzicami odbędzie się 13 września 2018 r. (czwartek) według następującego harmonogramu:
 • 16.30 - 16.45 - spotkanie dyrektora z rodzicami  uczniów klas pierwszych- sala gimnastyczna
 • 16.45 - 17.30 - spotkania wychowawców klas z rodzicami - wyznaczone sale
 • 17.30 - spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców wszystkich klas. Wybory do Rady Rodziców.
Serdecznie zapraszamy.

W roku stulecia

Wrzesień 9th, 2018 W pierwszym tygodniu września można było w szkole obejrzeć wystawę „W drodze do niepodległości”, która jest częścią projektu realizowanego przez firmę PERN S.A. w ramach ogólnopolskiego Programu Wieloletniego „Niepodległość”. Prezentowaną wystawą nasza szkoła wpisuje się w szereg działań związanych z obchodami 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę . Zapraszamy do galerii.

Zaczynamy!

Wrzesień 9th, 2018 W poniedziałek, 3 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Na sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło oczywiście absolwentów, którzy - tradycyjnie już - w dużej liczbie zjawili się tego dnia w szkole. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Katarzyna Polak. Szczególnie ciepło zwróciła się do uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Życzyła im, aby szkoła stała się dla nich miejscem w którym zdobywać będą wiedzę, rozwijać własne talenty i umiejętności, nawiązywać przyjaźnie. Zaznaczyła, że dla wszystkich będzie to na pewno rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością licznych sukcesów. Pojawią się też i trudności, ale w ich pokonaniu zawsze mogą liczyć na wsparcie nauczycieli i rodziców – „per aspera ad astra”. Zapraszamy do galerii. czytaj dalej...

UWAGA

Sierpień 29th, 2018 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 (poniedziałek) o godz. 9.30 na sali gimnastycznej. Msza św. dla uczniów, nauczycieli i pracowników o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu Serdecznie zapraszamy.

Uwaga maturzyści!

Lipiec 26th, 2018
Na stronie Stowarzyszenia "Res Sacra Miser" została udostępniona informacja o możliwości uzyskania stypendium na I rok studiów.
Więcej informacji pod adresem: http://www.rsm.olkusz.pl/aktualnosc/zdobadz-stypendium-na-i-rok-studiow

UWAGA MATURZYŚCI!

Czerwiec 27th, 2018 Odbiór świadectw maturalnych - 3 lipca, godz. 8.30 - 11.00, czytelnia.

Rodzinny festyn

Czerwiec 27th, 2018

Dwa dni po rozpoczęciu wakacji na szkolnym boisku znowu zrobiło się gwarno i rojno. Mimo niesprzyjającej pogody na festynie zorganizowanym 25 czerwca przez mieszkańców, Radę Osiedla Wschód oraz nasze liceum zjawiły się całe rodziny. Przygotowano wiele atrakcji. Były dmuchańce, zabawy interaktywne, malowanie twarzy, puszczanie baniek, balonowe zwierzaki- cudaki, spotkania ze strażakami i policjantami oraz pokazy pierwszej pomocy przygotowane przez ratownika medycznego pana Zbigniewa Barańskiego. Na sali gimnastycznej szkoły dzieci z rodzicami wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Jak to w sporcie bywa nie wszyscy mogli wygrać, ale nikt nie czuł się pokrzywdzony, bo wszyscy zostali obdarowani sportowymi gadżetami i grami planszowymi. Jako,że żaden szanujący festyn nie obejdzie się bez małego „co nie co”, podobnie było i tym razem. Organizatorzy przygotowali grilla (były kiełbaski i kaszanka), ciepłą herbatę i kawę oraz słodycze dla najmłodszych.

Zapraszamy do galerii Przeglądu olkuskiego.

Nareszcie wakacje!

Czerwiec 27th, 2018

Rok szkolny 2017/2018 przeszedł do historii. To był dla nas dobry rok; rok zmian, rok nowej dyrekcji i wielu sukcesów, które zostały dostrzeżone i docenione. Dzień zakończenia roku szkolnego był dniem wyjątkowym dla całej społeczności  „Czwórki”, bo to my byliśmy gospodarzami powiatowego  zakończenia roku szkolnego.  Wśród zaproszonych gości na uroczystości  pojawili się:  pan Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego,  ksiądz Mieczysław Miarka – proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, pan Robert Herzyk – Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki,  pan Waldemar Mendak –Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, pan Marek Krzykawski – Prezes ZNP w Olkuszu, pan Sebastian Korzeniowski – kierownik Wydziału Zamiejscowego  Akademii WSB w Olkuszu oraz pan Grzegorz Głąbiński – Przewodniczący Rady Rodziców. czytaj dalej...

Zakończenie roku szkolnego

Czerwiec 19th, 2018 Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 22 czerwca o godzinie 9.30. Zapraszamy także uczniów na uroczystą Mszę św., która odprawiona zostanie o godz. 8.00 w Bazylice Św. Andrzeja.  

Ogólnopolski Festiwal Robotyczny

Czerwiec 12th, 2018

W dniach 9-10 czerwca, w Krakowie odbył się Ogólnopolski Festiwal Robotyczny μBot 2018. Michał Furmański  - uczeń klasy 2f (mat-fiz) odniósł potrójny sukces. Michał zajął:

 • I miejsce w kategorii OPEN MiniSumo
 • I miejsce w kategorii OPEN LineFollower
 • II miejsce w kategorii LEGO LineFollower
Gratulujemy sukcesów!!!    

W Dolinie Racławki…

Czerwiec 11th, 2018 Dolina Racławki, jedna z pereł małopolskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest jedną z bardziej urokliwych dolinek krakowskich. Dzieje się tak za sprawą jej ukształtowania, geologii, unikatowej flory, ale również dzięki temu, że nie jest ona tak popularna, jak inne dolinki i cieszy się względnym spokojem. W tych wspaniałych okolicznościach przyrody uczniowie klasy 2 c i 2 f udali się na zajęcia terenowe z zakresu: • geomorfologii – rozpoznawanie procesów geologicznych i form powstałych w ich wyniku, • hydrologii – omawianie działalności rzeki na wybranym odcinku, • geologii – określanie budowy geologicznej otoczenia, sporządzanie przekrojów geologicznych. Jesteśmy jedyną szkołą powiatu olkuskiego, której zaproponowano współpracę przy realizacji nowego przewodnika geologicznego po Dolinie Racławki. Zajęcia prowadziły studentki Akademii Górniczo – Hutniczej z koła naukowego geoturystyki, a opiekę sprawowała niezawodna pani Anna Kula przy pomocy pana Karola Szotka i pani Małgorzaty Krzemień. Zapraszamy do galerii.

„Eksperyment łańcuchowy”

Czerwiec 10th, 2018

W sobotę, 9 czerwca odbył się finał szóstej edycji Eksperymentu Łańcuchowego (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego), w którym brali udział trzej uczniowie klasy 2f (mat-fiz): Sebastian Czajkowski, Michał Furmański i Szymon Szczurek pod opieką nauczyciela fizyki – p. Renaty Marzec.

Konkurs dotyczy uczniów (od przedszkola do szkoły średniej), studentów oraz całych rodzin. Idea konkursu jest bardzo prosta: uczestnicy pracując w grupach mają za zadanie zbudować urządzenie o wymiarach nie przekraczających ławki szkolnej, którego działanie rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od urządzenia poprzedzającego, kończy zaś przekazaniem jej urządzeniu następnemu. Pomiędzy tymi punktami, w czasie nie dłuższym niż 120 sekund, kulka (bądź kulki, ich ilość jest nieograniczona) ma wykorzystać/wywołać jak najwięcej zjawisk fizycznych. czytaj dalej...

Rozdanie nagród w konkursie Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku

Czerwiec 8th, 2018

Rozdaniem nagród laureatom i finalistom, 5 czerwca 2018 r w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, zakończono szóstą edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Projekt realizowany przez krakowski IPN i UPJPII  adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków. Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Miło nam poinformować. że Bartłomiej Pabisek (1a) oraz Agnieszka Stefaniak (3a) zostali laureatami tego konkursu a Jakub  Mirek (1d) – finalistą. Wszyscy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi a Bartek dodatkowo otrzymał indeks na Uniwersytet  Papieski Jana Pawła II. Opiekunem naszych uczniów był pan Janusz Popiołek. Gratulujemy.

Zapraszamy do galerii.

Historia i kultura Żydów polskich

Czerwiec 8th, 2018

W dniach 25-26 maja w Warszawie rozegrany został finał konkursu "Historia i kultura Żydów polskich”. Konkurs ten został ogłoszony w 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, w 1993 roku. Organizowany jest cyklicznie co 2 lata pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przy organizacji konkursu współpracuje również Ministerstwo Edukacji Izraela. Trójka naszych uczniów: Agnieszka Stefaniak (3a), Martyna Ropka (2a) i Szymon Chajduła (1a) uzyskali tytuł finalisty. Całej trójce i opiekunowi panu Januszowi Popiołkowi serdecznie gratulujemy.

Zdjęcie użytkownika IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

Otwarcie wystawy

Czerwiec 5th, 2018

„Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja. W trzydziestą rocznicę drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski” – to tytuł wystawy otwartej 4 czerwca w naszej szkole przez panią dyrektor Katarzynę Polak. Wystawa przygotowana przez krakowski oddział IPN prezentuje przebieg wizyty Papieża w Polsce w 1988 roku. Data otwarcia wystawy jest nieprzypadkowa. 4 czerwca to kolejna rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce; to moment, kiedy Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji: to dzień przyjmowany jako koniec PRL i początek III Rzeczpospolitej. Nie dziwi więc, że ten aspekt działalności Papieża, jego zasługi i wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę, nie mógł być pominięty w prezentowanej wystawie.

Czas podsumowań

Maj 24th, 2018

Wczoraj, 23. maja w szkole gościliśmy panią Susanne Lindemann, doradcę i koordynatora ds. języka niemieckiego z centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, która wraz z panem Ralfem Aurisem uczestniczyła w spotkaniu z panią dyrektor Katarzyną Polak, panią wicedyrektor Janiną Tomsią i nauczycielką języka niemieckiego, panią Joanną Majcher. Tematem spotkania było podsumowanie realizacji programu DSD II oraz określenie planu działania na najbliższe lata. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze, a jej efekty przyczynią się do jeszcze lepszej współpracy ze stroną niemiecką. Mamy nadzieję, że także do wzrostu zainteresowania uczniów programem DSD II w kolejnych latach.

Spotkanie z Rodzicami

Maj 21st, 2018 Spotkanie z rodzicami odbędzie się w dniu 21.05.2018 r. (poniedziałek) według następującego harmonogramu:
 • 16.15  spotkanie  rodziców uczniów klas drugich z dyrektorem szkoły
 • 16.30  spotkanie rodziców z wychowawcą klasy
 • 17.00  spotkanie delegatów  Rady Rodziców  klas drugich z dyrektorem szkoły w sprawie studniówki
 • 17.00 - 18.00  Dzień Otwarty
 • 18.00  spotkanie dyrektora z delegatami Rady Rodziców

Warsztaty w Ojcowskim Parku Narodowym

Maj 18th, 2018

W minioną środę, 16.05.2018 uczniowie klas 2 c i 2 f podczas wyjazdu do Ojcowskiego Parku Narodowego uczestniczyli w warsztatach terenowych z zakresu biologii, chemii, geografii i historii. Piękne otoczenie, dużo czystego powietrza, wspaniała atmosfera i bardzo wiele zadań do wykonania, na przykład oznaczanie czystości wody czy praktyczne zastosowanie matematyki i geografii w terenie. Zajęcia prowadził opiekun naszej młodzieży z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. inż. Bartłomiej Rzonca. Warsztaty w Ojcowie sprawiły wszystkim wiele radości, łącząc naukę z przyjemnością i zdobywaniem nowych doświadczeń. Aby nikomu nie stała się krzywda czuwali opiekunowie, pani Anna Kula i pan Karol Szotek.

Zawody robotów – sukcesy Michała

Maj 17th, 2018

12 maja 2018 roku w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie odbyła się II edycja zawodów robotów mobilnych JURABOT. W zawodach brał udział Michał Furmański (2f). 

W tym roku rozegrano zawody w 8 konkurencjach.

 • Mega Sumo
 • Standard Sumo
 • MiniSumo
 • LineFollower Standard
 • LineFollower Turbo
 • LineFollower Drag
 • Lego Sumo
 • Lego LineFollower

Michał zajął I miejsce w kategorii Lego Sumo, III miejsce w kategorii Sumo oraz III miejsce w kategorii Lego Line Follower

Gratulacje!

Archiwum