?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

26 10.12

Warsztaty Weekendowe dla uczniów MCHE

Grudzień 12th, 2017

W dniach 08-10.12.2017 r. oraz 15-17.12.2017  w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” realizowanego w ramach  poddziałania 10.1.4 RPO WM realizowane są  warsztaty weekendowe dla uczniów w  obszarach tematycznych: informatyka WSTiE w Suchej Beskidzkiej, matematyka UJ, biologia UJ, chemia PK, j. niemiecki UP, j. angielski UP, j. francuski UP, informatyka AGH, matematyka z elementami rachunkowości UEK, przedsiębiorczość UEK, fizyka AGH, chemia PWSZ w Tarnowie, j. angielski PWSZ w Tarnowie. Szansę na udział w warsztatach mają uczniowie 36 liceów i techników z terenu województwa małopolskiego, które realizują zajęcia w trybie on-line w ramach projektu - w tym uczniowie IV LO w Olkuszu. Warsztaty weekendowe gromadzą każdorazowo blisko 300 uczniów z całej Małopolski.

czytaj dalej...

Za pan brat z kulturą brytyjską

Grudzień 12th, 2017

Wszystkich, którzy chcieli spróbować tostów z dżemem, mufinek,  ciasta z jabłkami, scones, chipsów a nawet herbaty z mlekiem (czyli bawarki), zaprosili do degustacji organizatorzy Dnia Kultury Brytyjskiej. W taki właśnie sposób nauczyciele języka angielskiego chcą zachęcić  uczniów do nauki tego języka. Ogłoszony konkurs na najlepsze przebranie dla klas I i II, miał z kolei przybliżyć młodzieży znane postaci kultury brytyjskiej. ,Na „wybiegu” pojawili się: Amy Winehouse, Robin Hood, Victoria Beckham, Miś Paddington, Strażak Sam, Harry Potter, Charlie Chaplin i Bob Budowniczy. Jury w składzie: panie dyrektor Katarzyna Polak i Janina Tomsia, pani Agata Spyra i dwie uczennice z klas III za najlepiej przebranego uznało Kacpra Walnika z klasy IId (Charlie Chaplin). Drugie miejsce zajęli Kacper Fedorowicz z IIa (Harry Potter) i Szymon Woskowicz z klasy IIe (Bob Budowniczy). Zwycięzcy otrzymali książki w j. angielskim, a cała klasa IId słodki upominek. Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy włączyli się w przygotowanie tego dnia!

Emilka doceniona

Grudzień 10th, 2017

Emilka Minor, uczennica klasy 2c, podczas X Targów Wolontariatu, które odbyły się 7 grudnia w Wolbromskim Domu Kultury, odebrała nagrodę w kategorii "wolontariusz w mojej organizacji" za działalność w grupie wsparcia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym ,,Kawiarenka pod Parasolem”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Res Sacra Miser oraz Zespół Szkół w Wolbromiu. Targi Wolontariatu to okazja, aby podziękować wolontariuszom ze szkół średnich oraz organizacji pozarządowych za ich bezinteresowną pracę i poświęcenie na rzecz potrzebujących. Kapituła Stowarzyszenia przyznała także nagrody w  kategorii: najlepszy wolontariusz - pedagog - propagator idei wolontariatu oraz najlepszy wolontariusz - uczeń.  Z naszej szkoły nominowana była pani Natalia Dziża-Urbaniak oraz uczennica klasy 3c, Katarzyna Cupiał.  Nagrodzonym i nominowanym serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do galerii.

Przygoda z mediami trwa

Grudzień 10th, 2017

Już po raz drugi w tym roku szkolnym gościliśmy w naszym liceum pana Rafała Wietoszko, pracownika Zakładu Semiotyki i Komunikacji Wizualnej UJ. Przeprowadził zajęcia warsztatowe dla uczniów klas drugich, których łączą zainteresowania medialne. Pierwsze spotkanie poświęcone było sztuce pisania reportażu. Zwłaszcza różnic w stosunku do środków używanych w informacji dziennikarskiej. Zajęcia 14. grudnia będą poświęcone różnym sposobom wpływania na odbiór tekstu informacyjnego oraz zagadnieniom związanym z wywiadem. Przed adeptami dziennikarstwa jeszcze kilka ciekawych spotkań, po których mają szanse na uzyskanie certyfikatów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koordynatorami projektu są dr Agnieszka Całek (UJ) oraz nauczycielka języka polskiego w IV LO - Agata Majta.

Zapraszamy do galerii.

Mikołajki 2017

Grudzień 8th, 2017

Z czym kojarzy się 6 grudnia? Oczywiście z Mikołajkami. Czy stary czy młody, każdy czeka na drobny upominek wypatrując Św. Mikołaja. W tym roku też nie zawiódł, pojawił się w szkole w towarzystwie śnieżynek częstując wszystkich, bez wyjątku – grzecznych i tych mniej grzecznych – cukierkami. Jakby jednak komuś Mikołaj nie wystarczał, to na korytarzach pojawiły się też dwie urocze Mikołajki. Kim były, można zobaczyć na zdjęciu.

  Zapraszamy na nasz kanał youtube oraz do galerii.  

Michał na podium Międzynarodowego Turnieju Robotów

Grudzień 7th, 2017

Michał Furmański (2f) zajął I miejsce w kategorii SUMO i III miejsce w kategorii MICROSUMO ENHANCED w Międzynarodowym Turnieju Robotów we Wrocławiu. Jest to kolejny turniej na którym Michał odnosi sukcesy. Gratulujemy!!!

Robotic Arena 2017 to już 10. edycja międzynarodowego turnieju robotów, organizowanego przez Koło Naukowe Politechniki Wrocławskiej KoNaR. Roboty z całego świata zmierzyły się w czternastu konkurencjach, w tym zupełnie nowej – RoboSprint, czyli wyścigu robotów kroczących, bez dyskryminacji ze względu na liczbę nóg!

Konkurencje tegorocznego turnieju to:
 • MEGASUMO
 • SUMO
 • MINISUMO ENHANCED
 • MICROSUMO ENHANCED
 • NANOSUMO

czytaj dalej...

UWAGA!

Grudzień 5th, 2017 Dla wszystkich uczniów naszej szkoły z okazji przypadających 6 grudnia "Mikołajek"  miły prezent od Dyrekcji - zwolnienie z odpowiedzi ustnych . Mamy nadzieję, że nie będzie  to ostatni upominek, jaki otrzymacie.

Kolejne spotkanie z historią

Grudzień 4th, 2017

W piątek 1 grudnia  gościliśmy przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie  z wykładem "Polityka zagraniczna Józefa Piłsudskiego" w ramach cyklu "Spotkania z historią". W spotkaniu zorganizowanym przez panią Anetę Radwańską i pana Michała Masłowskiego uczestniczyli uczniowie klas realizujący rozszerzony program nauczania historii, tj.1 A, 2 B, 2 D oraz 3 B. To już drugie spotkanie i zapewne nie ostatnie.

Zapraszamy do galerii.

Walczymy o uśmiech Nikosia

Grudzień 2nd, 2017

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję "Walczymy o uśmiech Nikosia" Przypominamy, ze wciąż czekamy na przedmioty, które zostaną zlicytowane podczas Turnieju Charytatywnego 17 grudnia 2017 r.

Kolejna wizyta na Uniwersytecie Śląskim

Listopad 27th, 2017

24 listopada grupa uczniów naszego liceum uczestniczyła w kolejnych - z cyklu - zajęciach w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Śląskiego. Podobnie jak poprzednio nasza młodzież dołączyła do grupy studentów I roku realizując wybrane tematy przewidziane programem studiów, radząc sobie całkiem dobrze. W grudniu będziemy tam znowu i znów pod czujnym okiem pani Moniki Karczewskiej.

W czym antropolog może pomóc archeologowi? (Antropologia w służbie archeologii)

Listopad 24th, 2017

Te intrygujące zagadnienia były tematem ostatnich zajęć on-line w ramach Programu Małopolska Chmura Edukacyjna. Młodzież w ich trakcie poznała budowę ludzkiego szkieletu, różnice między szkieletem kobiety i mężczyzny oraz osoby dorosłej i dziecka. Okazało się, że rzetelna wiedza zakresu anatomii może być przydatna w pracach wykopaliskowych. Dzięki niej można określić ilość osób pochowanych w mogile, ich płeć, przypuszczalny wiek w chwili śmierci i jej przyczyny. Budowa kości dostarcza również informacji o diecie danej osoby i czy ciężko pracowała. Jeżeli do tych badań dołożymy jeszcze analizy składu biochemicznego znalezionych kości, to uda się również określić czy osoba pochodziła z terenu, na którym znaleziono jej szczątki czy też nie. Naprawdę pasjonujące!

Sukcesy Michała na Międzynarodowych Zawodach Robotów

Listopad 23rd, 2017

W sobotę, 18 listopada, odbyły się w Łodzi Międzynarodowe Zawody Robotów - Sumo Challenge 2017.

Michał Furmański (2f) odniósł kolejne sukcesy:

I miejsce w konkurencji LEGO Sumo (z robotem Zorgon) oraz

II miejsce w konkurencji Sumo z robotem Black Jack.

Gratulujemy!!! czytaj dalej...

„Czwórka” w WSB

Listopad 23rd, 2017

Kilka tygodni temu informowaliśmy o podpisaniu przez nasze liceum umowy partnerskiej z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Pierwszym efektem tej współpracy był udział uczniów klas pierwszych i drugich w Tygodniu Przedsiębiorczości organizowanym przez WSB. Młodzież miała okazję poznać uczelnię, a także wysłuchać wielu ciekawych wykładów - dr Pauliny Polko pt. „Jihad 2.0. Terroryzm w sieci” oraz dr. inż. Krystiana Mączki pt. „Hakerzy, wirusy, robaki. Bezpieczeństwo w świecie dzisiejszej informatyki”.

Zapraszamy do galerii.

czytaj dalej...

„Jak duża była Arka Noego?” czyli o ewolucji inaczej

Listopad 22nd, 2017

20 listopada uczniowie klas 2b i 3e uczestniczyli w pierwszym z cyklu wykładów akademickich przewidzianych w tym roku szkolnym w ramach współpracy dydaktyczno-naukowej z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Spotkanie z panem dr. Marcinem Lisem pozwoliło młodzieży w ciekawy sposób zapoznać się z wieloma teoriami naukowymi z zakresu ewolucjonizmu i sylwetkami ewolucjonistów od czasów Arystotelesa do współczesności, Wartością dodaną spotkania było to, iż pan doktor przedstawiał trudne zagadnienia w sposób humorystyczny, uzupełniając je o wiele anegdot, których w podręcznikach szkolnych nie znajdziemy.

Zapraszamy do galerii.

Coraz bliżej finał

Listopad 20th, 2017

Wynikiem 2:1 w Turnieju Debat Oksfordzkich,  nasza drużyna w składzie: Izabela Pięta, Dominika Pajączkowska, Izabela  Kulig i debiutantka Urszula Myszka, pokonała reprezentację krakowskiego VII Liceum. Broniąc  tezy "Debaty oksfordzkie zbytnio uczą relatywizmu” nasze dziewczyny znacznie zwiększyły swoje szanse na udział w ćwierćfinale turnieju.  Aby tak się stało muszą w kolejnej, rozstrzygającej debacie pokonać  VI LO z Krakowa.

Spotkanie z Rodzicami

Listopad 17th, 2017 Spotkanie z rodzicami odbędzie się w dniu 22.11.2017 r. (środa) według następującego harmonogramu:
 • 16.15 – 16.30 spotkanie dyrektora z rodzicami uczniów klas III
 • 16.30 – 17.00 spotkanie pracowników PPP z rodzicami uczniów klas pierwszych
 • 17.00 – 17.30 dyżur pracowników PPP dla zainteresowanych rodziców
 • 16.30 – 17.00 spotkanie wychowawców klas II i III z rodzicami
 • 17.00 – 17.30 spotkanie wychowawców klas I z rodzicami
 • 17.00 – 18.15 Dzień Otwarty (dyżur wszystkich nauczycieli)
 

Chomik europejski – tajemniczy mieszkaniec naszych pól

Listopad 14th, 2017

Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby,jak wygląda chomik syryjski, tak chętnie hodowany przez miłośników zwierząt. Mało kto jednak zna żyjącego wśród naszych pól chomika europejskiego (chronionego gatunkowo).

I to właśnie on był bohaterem kolejnego spotkania pani dr Magdaleny Hędrzak z młodzieżą klas biologicznych, która jak zwykle z wielką pasją opowiadała o jego zwyczajach i o tym, jak najskuteczniej chronić zagrożone gatunki.

Panią doktor w wykładzie wspierał jej mały  przyjaciel Szura (do obejrzenia na zdjęciach)

Serdecznie dziękujemy za spotkanie i już nie możemy doczekać się wiosennych zajęć terenowych, w trakcie których postaramy się znaleźć stanowiska chomika europejskiego.

Zapraszamy do galerii.

Na straży granic „Niepodległej” stać będziemy…czyli Święto Niepodległości w naszym liceum

Listopad 13th, 2017

Weterani I i II wojny światowej,  uczestnicy zrywów powstańczych, żołnierze wyklęci – to im zawdzięczamy wolność i niepodległość Ojczyzny. Ojczyzny, która dla nich nie była tylko pustym słowem. Wypełnione było ono gorącą miłością, honorem, poświęceniem i odpowiedzialnością.

Świadomi wartości, które reprezentowali, czcimy ich pamięć, nie ograniczając się tylko do okazjonalnych uroczystości. Od lat porządkujemy żołnierskie mogiły i to nie tylko te na miejskich cmentarzach, ale i te leśne, zapomniane. W hołdzie bohaterom od kilkunastu lat organizujemy Rajd Niepodległościowy do Bydlina, po drodze zapalając znicze także na mogile powstańców styczniowych w Golczowicach. W szkole organizujemy debaty oksfordzkie poświęcone tematom historycznym, konkurs wiedzy o Marszałku Piłsudskim czy konkurs pieśni patriotycznej. Nie inaczej było w tym roku. W debacie oksfordzkiej zmierzyły się klasy 2 a i 3 a. Tym razem lepsi okazali się uczniowie klasy 2 a, którzy broniąc tezy „Józef Piłsudski nie wykorzystał w pełni sytuacji międzynarodowej po zakończeniu I wojny światowej”, pokonali zespół klasy 3 a. Kolejnym punktem obchodów był wykład dr. Macieja Zakrzewskiego, w którym przedstawił różnice w koncepcjach odzyskania niepodległości w programach politycznych Piłsudskiego i Dmowskiego. Złożenie kwiatów 11 listopada pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przez delegacje szkoły nie zakończyło obchodów tego Święta w naszym liceum. Zwieńczeniem będzie gra historyczna w Bydlinie (20 listopada), w której udział  wezmą uczniowie klasy 2a oraz uczniowie szkół podstawowych gminy Klucze.

Zapraszamy do obejrzenia debaty na naszym youtube Czwórka TV. Zapraszamy do galerii na naszą stronę facebook.  

Pokazy GSR

Listopad 12th, 2017

6 listopada Grupa Szybkiego Reagowania przeprowadziła w szkole zajęcia teoretyczno-praktyczne dotyczące obronności i bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli pokaz samoobrony oraz zapoznali się ze sposobami działania GSR. Szczególnie zainteresowani mogli także obejrzeć i przymierzyć sprzęt oraz dopytać o wszystkie interesujące ich zagadnienia.

Zapraszam do galerii.

Konflikt pokoleń na wesoło i … po angielsku

Listopad 12th, 2017

Sposobów na „szlifowanie” języka obcego, sprawdzenia swoich umiejętności i kompetencji językowych oraz szukania motywacji do nauki języka jest wiele. O tym, że może to być przedstawienie teatralne mogli przekonać się uczniowie klas pierwszych i drugich uczący się języka angielskiego w zakresie rozszerzonym, którzy 8 listopada obejrzeli spektakl „The Night In” (oczywiście w języku angielskim) w inscenizacji krakowskiego „The Wild West Theatre”. Tytułowe przedstawienie to zabawna komedia o relacjach ojciec-syn, o różnicach pokoleniowych i o tym, jak wpływają one na postrzeganie rzeczywistości.

Spektakl spotkał się z bardzo życzliwym odbiorem, a przyczyniła się do tego niewątpliwie lekka forma, zabawne sytuacje i humorystyczny język. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Teatru w naszych murach, co nastąpi w drugim semestrze.

Zapraszamy do galerii.
Archiwum