?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

22 7.06

Doskonale rozpoczęty rok!

19 stycznia, 2021

Rok 2021 rozpoczyna się dla naszej szkoły bardzo pomyślnie. Właśnie dzisiaj została podpisana umowa z firmą MARMATOR, która przeprowadzi termomodernizację budynku  IV LO. Dzięki zaangażowaniu Pana Starosty Bogumiła Sobczyka, jego zastępczyni Pani Krystyny Kowalewskiej oraz przychylności Zarządu Powiatu Olkuskiego i Rady Powiatu Olkuskiego, udało się pozyskać fundusze na przeprowadzenie prac wartych około 3 mln złotych. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Zarząd Powiatu od początku swojego działania przekazuje rekordowe środki na remonty szkół, ich wyposażenie i zagospodarowanie terenu wokół. Jednocześnie niezwykle ważne są dla nas inwestycje jak ta historyczna dla IV Liceum w Olkuszu. Dzięki kompleksowej modernizacji szkoła nabierze nowoczesnego wyglądu a młodzież będzie mogła uczyć się w przyjaznych i komfortowych warunkach. Z pewnością realizacja tego przedsięwzięcia będzie wizytówką tej części naszego miasta – mówi Paulina Polak Członek Zarządu Powiatu w Olkuszu. 

     Wkrótce staniemy się świadkami przekształcania naszego liceum w nowoczesny obiekt. Ściany i stropy szkoły będą docieplone, wymienione zostaną stare okna i drzwi. Pojawi się również system fotowoltaiczny, który pokryje znaczną część potrzeb energetycznych tak dużego budynku. 

- Kiedy wiosną ubiegłego roku rozpoczęliśmy rozmowy z Panią Dyrektor Katarzyną Polak o termomodernizacji placówki nie sądziliśmy, że tak szybko uda nam się sfinalizować sprawę. Jednak dzięki sprawności działania Zarządu Powiatu we współpracy z Dyrekcją szkoły udało nam się pozyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Z przychylnością radnych Rady Powiatu w Olkuszu wprowadzaliśmy to zadanie do budżetu powiatu z zabezpieczeniem środków finansowych na jego wykonanie. Dziś oficjalnie rozpoczynamy tę ważną dla społeczności szkoły inwestycję. Wiosną przyszłego roku IV LO w Olkuszu uzyska nowoczesną i energooszczędną odsłonę- podkreślił Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk. 

     "Stare kąty", z którymi się tak zżyliśmy, będą przeżywały swoja drugą młodość. Nauka i praca w odmienionym miejscu na pewno będzie bardziej przyjemna. Cieszymy się, że właśnie nasza "Czwórka" będzie kolejnym miejscem podnoszącym atrakcyjność wciąż piękniejącego Olkusza. 

Pragnę serdecznie podziękować Panu Staroście Bogumiłowi Sobczykowi i Zarządowi Powiatu w Olkuszu za decyzję o termomodernizacji naszej szkoły, która dzisiaj ujrzała swój finał. Życzliwa atmosfera radnych powiatu wokół projektu przyczyniła się do tego, że nasze marzenia o rewitalizacji szkoły doczekały się spełnienia. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że nasza młodzież będzie mogła uczyć się w komfortowych warunkach, w nowoczesnej i ekologicznej szkole. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja to wejście w nowy etap istnienia szkoły, a 19 stycznia na zawsze zapisze się na kartach historii IV LO – powiedziała Dyrektor IV LO w Olkuszu Katarzyna Polak. 

     Rok historycznej dla nas decyzji Starostwa na zawsze mocno utrwali się w pamięci- właśnie obchodzimy przecież podwójny jubileusz - stulecie urodzin naszego patrona  K.K. Baczyńskiego i trzydziestolecie istnienia IV LO.  Jeszcze raz dziękujemy za tak wspaniały prezent!  Zapraszamy do galerii!

Małopolska Chmura Edukacyjna

4 stycznia, 2021

ZAPYTANIE OFERTOWE na usługę o wartości poniżej 30 000 euro dla zadania pn.: Dostawa pomocy dydaktycznych i materiałów biurowych dla uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja III”- IV liceum Ogólnokształcące

Zamówienie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Os priorytetowa 10. Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego.

Zamówienie IV LO

Konkurs języka angielskiego

29 grudnia, 2020

Uwielbiasz czytać literaturę angielską, recytujesz a może chcesz spróbować sil w napisaniu własnego wiersza lub opowiadania? Jeśli tak, ten konkurs jest dla Ciebie. Weź udział w konkursie "Be bright, read and write" organizowanym przez nauczycieli języka angielskiego i wygraj atrakcyjne nagrody. Szczegóły w regulaminie konkursu.

Załączniki do pobrania:

Walczymy o uśmiech i rękę Bartka

28 grudnia, 2020

Przez ostatnie lata nasze liceum było współorganizatorem Turniejów Charytatywnych, których celem była zbiórka pieniędzy na leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu dla osób potrzebujących. Nie inaczej jest i w tym roku, choć przebieg tegorocznej imprezy jest zupełnie inny. Przenosimy się do sieci.
Tym razem "Walczymy o uśmiech i rękę Bartka Ziemianina ze Sławkowa". Niech fakt, że impreza odbywa się za pośrednictwem internetu nikogo nie zniechęci. Pomagać można na różne sposoby.
Wszelkie informacje tutaj: https://www.facebook.com/Walczymy-o-u%C5%9Bmiech-i-r%C4%99k%C4%99-Bartka-100872435285963

Wesołych Świąt

25 grudnia, 2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obslugi, uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły życzymy, aby byly to pogodne, rodzinne święta. Niech przyniosą radość, wleją w serca otuchę i nadzieję na przyszłość. I niech będą zdrowe.

Samorząd Uczniowski

Razem na Święta

22 grudnia, 2020

Choć ten tak różny od poprzednich rok postawił przed nami tyle nowych wyzwań, to jednocześnie pozwolił nam dostrzec, ile jest w nas dobra, życzliwości i chęci niesienia bezinteresownej pomocy. Przyłączyliśmy się do akcji #RazemnaŚwięta. Nasi wolontariusze ruszyli z pomocą robiąc zakupy i wyprowadzając psy osobom starszym czy też przekazując wykonane własnoręcznie kartki. Nie zapomnieli też o zwierzętach w schronisku dowożąc karmę. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii!

Gratulacje dla Kasi

21 grudnia, 2020

Miło nam poinformować, że Katarzyna Leśniak z kl.3E jako jedyna maturzystek z olkuskich szkół ponadpodstawowych zakwalifikowała się do III etapu  Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w marcu w finale powalczy o indeks.

Konkurs jest organizowany od roku 1988 przez pracowników Wydziału Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ. Od roku 2020 konkurs zmienił się w ogólnopolską olimpiadę.

Celem olimpiady jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności.

Gratulujemy Kasi i opiekunowi pani Ewie Tarnowskiej–Kulawik.

Brawo Kasiu! Trzymamy mocno kciuki za ostatni etap.

Świąteczny konkurs rozstrzygnięty

21 grudnia, 2020

W ostatnich rozstrzygnięty został konkurs na kartkę świąteczną. Bardzo dziękujemy za prace, głównie klasom pierwszym, ale nie tylko. Na konkurs napłynęło prawie dwieście kartek. Wszystkie zasługują na wyróżnienie, ale niestety nagroda główna może być tylko jedna. Wybór nie był jednak prosty. Ostatecznie jury konkursu pod przewodnictwem pana Stanisława Wywioła postanowiło przyznać pierwsze miejsce uczennicy klasy 1 C Marii Widłowskiej. Przy ocenie pod uwagę wzięto pomysłowość, prostotę formy, wykorzystanie ciekawych materiałów oraz estetykę pracy. Jak bardzo trudno było wybrać te najciekawsze kartki niech świadczy fakt, że nie mogąc podjąć jednomyślnej decyzji przyznano dwie drugie nagrody - Małgorzacie Antonik i Emilii Nowak, uczennicom klasy 1 F oraz dwie trzecie, Patrykowi Myszorowi z klasy 1 F i Magdalenie Klich z klasy 1 C. Jak wspominaliśmy wykonane kartki zostaną przekazane mieszkańcom Domu Samotnej Matki, Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum – to wprawdzie drobny gest, ale dla ludzi starszych, schorowanych, samotnych, to często więcej znaczy niż najdroższy prezent. Nagrodzonych zapraszamy do szkoły po nagrody – jak wspominaliśmy są to szkolne gadżety i słodkości.

Najlepsi nagrodzeni

21 grudnia, 2020

Jak co roku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz odbiera najzdolniejsza młodzież. Stypendyści nagradzani są za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się pięcioro naszych uczniów. Stypendium  otrzymali: Julia Chochoł (kl.3 B) – finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Szymon Surma (kl.2 Ag)– finalista Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie oraz trzy absolwentki, Wiktoria Tabor, Magdalena Barczyk i Angelika Radowiecka za wybitne osiągnięcia sportowe. Serdecznie gratulujemy.

„Optyka fizyka (czyli jak fizyk postrzega świat)”

14 grudnia, 2020

14 grudnia klasa 3f wzięła udział w kolejnym zdalnym wykładzie przygotowanym przez Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej. Tęcza, łuk mgielny, miraż czyli fatamorgana, zielony rozbłysk, halo, poboczne Słońca – parhelion, łuk okołohotyzontalny, słupy światła, wieniec, gloria, aureola, iryzacja, opalizacja, zorza polarna, ognie świętego Elma a na koniec Dżerty, Sprajty i Elfy, takie zjawiska obserwowane w przyrodzie przybliżyła uczestnikom dr Barbara Solecka.

Pierwsze sukcesy chemiczne w tym roku szkolnym

12 grudnia, 2020

Miło nam poinformować, że nasi młodzi chemicy z klas o profilu biologiczno chemicznym zostali uhonorowani tytułem Laureata w Olimpiadzie przedmiotowej z chemii Olimpus.

Gratulujemy uczennicom: Gabrieli Rutkowskiej, Ludwice Mucha, Julii Stach i Wiktorii Siole z kl. 2Ep oraz Weronice Sowie i Wiktorii Pałce z kl. 1Ep oraz opiekunce Pani Ewie Tarnowskiej – Kulawik.

Przed nimi jeszcze kolejne konkursy chemiczne, trzymamy więc mocno kciuki!

Pierwsze sukcesy chemiczne w tym roku szkolnym!

UWAGA!!!

11 grudnia, 2020

Zmiana w harmonogramie konkursu plastycznego POEZJA KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W MALARSTWIE, GRAFICE, RYSUNKU!!!

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu informują, iż związku ze zmianą terminu ferii oraz prośbami o przedłużenie terminu konkursu, organizatorzy zdecydowali o zmianach w harmonogramie konkursu.

Czas składania prac w konkursie „Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w malarstwie, grafice, rysunku” został wydłużony do 22 stycznia 2020. Szczegóły poniżej oraz w regulaminie.

Nowy harmonogram konkursu 

8 października 2020 - ogłoszenie konkursu
22 stycznia 2021 - nadsyłanie zgłoszeń  prac na Konkurs 
29 stycznia 2021 - ogłoszenie wyników  (bezpośredni kontakt Kuratora z Opiekunem Uczestnika lub szkołą, zaproszenie Uczestnika wraz z Opiekunem na wernisaż Wystawy; organizator zastrzega sobie prawo do kontaktu jedynie z zakwalifikowanymi na wystawę/nagrodzonymi Autorami)
15 lutego 2021  - termin wernisażu wystawy, na którym  zostanie ogłoszona lista Laureatów wraz z uroczystym wręczeniem Dyplomów i nagród
15 luty – 15 marzec 2021 - czas trwania Wystawy  Pokonkursowej w IV LO w Olkuszu

16 marca – 16 kwietnia 2021 -  Czas trwania wystawy pokonkursowej w CE IPN Przystanek Historia w Krakowie.

Zgłoszenia należy dokonać do 22 stycznia 2021 r., wysyłając odpowiednio zabezpieczoną pracę w „formie płaskiej”, w formie koperty (nie w tubach; prace zrolowane nie będą spełniały warunków konkursu, którego częścią jest wystawa pokonkursowa) na adres: IV Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu, ul. Korczaka 7, 32-300 Olkusz, z dopiskiem: Konkurs „Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w malarstwie, grafice, rysunku”.

Jak zaciekawić fizyką i geografią w jednym? –

9 grudnia, 2020

- taką ofertą wykładów zaproponował naszej szkole Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej a ósmego grudnia nasi uczniowie uczestnicząc w tych wykładach dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy.

Mit o kierunku wirowania wody w misce po obu stronach równika. Siła Coriolisa, czyli od geografii do fizyki i z powrotem.

Chyba najpowszechniejszym "naukowym" mitem jest ten głoszący, iż w związku z ruchem obrotowym Ziemi, wiry wodne, jakie niekiedy tworzą się w zlewach są zawsze skręcone przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej oraz w przeciwną stronę na półkuli południowej. Moc tej pomyłki jest tak wielka, że wkradła się ona nawet do niektórych podręczników fizyki (nawet akademickich!), a w krajach równikowych popularne są pokazy przekraczania równika ilustrowane dziurawymi miskami z wodą. Na wykładzie rozprawiono się z tym mitem na równiku.

Pozostaje nam zachęcić do samodzielnego popróbowania z kilkoma zlewami i różnymi sposobami ich napełniania. Happy mythbusting!

Fale tsunami.

Tsunami zaczyna swe życie, jako fala płaska, ale „ ponieważ czuje krzywiznę Ziemi, podróżując przez otwarty ocean staje się falą kulistą” — rozciąga się, a zatem zmniejsza się jego amplituda. Oddziaływanie ze strukturami dna oceanu może prowadzić do rozpraszania i dalszego spadku amplitudy. Tsunami może odbić się od brzegu lub struktur dna morskiego i zaatakować z “odwrotnej” strony. Im głębsza jest woda, tym większa prędkość tej fali. Samo słowo tsunami pochodzi od japońskich słów tsu, oznaczającego zatokę, i nami, oznaczającego falę. Jest to zatem wielka fala, którą można zauważyć w zatoce, a więc blisko wybrzeża, nie na otwartym oceanie.

Gratulacje dla Kamila

8 grudnia, 2020

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2 Ag - Kamil Bień  zakwalifikował się do II etapu (okręgowego) Olimpiady Wiedzy o Mediach.

 Olimpiada Wiedzy o Mediach to niedawno podjęta ogólnopolska inicjatywa uniwersytetów z całego kraju – VII edycja. Olimpiada ta ma charakter interdyscyplinarny, jej laureaci mają prawo do indeksu na wybranym kierunku dziennikarskim uniwersytetów współtworzących komitety okręgowe.

Gratulujemy Kamilowi i opiekunowi pracy, pani Joannie Łakomiec oraz życzymy powodzenia w następnym etapie.

Uwaga

30 listopada, 2020

Zmiana numeru konta Rady Rodziców:

Nowy nr rachunku oszczędnościowego to: 42 8450 0005 0050 0555 8258 0004, Bank Spółdzielczy w Wolbromiu.

Małopolska Chmura Edukacyjna

29 listopada, 2020

Zachęcamy do udziału w postępowaniu pn:
Dostawa pomocy dydaktycznych dla uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach projektu„Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim, edycja III”

.http://www.sp.olkusz.pl/projekty-ue/malopolska-chmura-edukacyjna/zamowienia-2/

Mamy mistrza

27 listopada, 2020

Miło nam poinformować, że Wiktor Starczyński, uczeń klasy 2 Fp, podczas rozgrywanych w dn. 13-15 listopada w Poznaniu Mistrzostw Polski Juniorów został Mistrzem Polski Juniorów w Skokach na Trampolinie. Wiktor nie dał szans swoim rywalom - po eliminacjach zajmował pierwsze miejsce i do ścisłego finału startował z ostatniego miejsca jako faworyt. W finale potwierdził swoją formę i zajął pierwsze miejsce. Warto dodać że Wiktor jest członkiem Kadry Narodowej w Skokach na Trampolinie. Serdecznie gratulujemy!

Zwycięska debata

26 listopada, 2020

Dzisiaj (26.11) nasi uczniowie wzięli udział w turnieju debat organizowanym online w ramach projektu Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich. W skład drużyny reprezentującej naszą szkołę weszli: Dobrosława Kieres, Amelia Pałka, Kinga Wilk, Krystian Myca oraz Ireneusz Łaskawiec jako mówca rezerwowy. Uczniom udało się wyjść z grupy z najwyższym wynikiem. Jutro ćwierćfinał

Pierwszy etap egzaminu DSD za nami

24 listopada, 2020

Dziaiaj w szkole przeprowadzony został egzamin z języka niemieckiego w ramach realizaowaneo przez nasze liceum Programu DSD. Podczas egzaminu sprawdzano umiejętności uczestników w zakresie rozumienia tekstu słuchanego, rozumienie tekstu pisanego oraz wypowiedzi pisemnej - rozprawki na zadany tamat. To dopiero pierwszy etap egzaminu. Kolejny sprawdzian czeka uczestników w styczniu. Odbędzie się on także w naszej szkole w obecności koordynatoru Programu

Gratulacje dla Kasi

20 listopada, 2020

Miło nanm poinformować, że uczennica klasy 3 E Katarzyna Leśniak zakwalifikowała się do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego. Turniej ten to ogólnopolski konkurs organizowany od 2017 roku przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gratulujemy Kasi i opiekunce, pani Renacie Ziębie-Henzolt oraz życzymy powodzenia w następnym etapie

Archiwum