?
logo

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

godlo

IV lo

37 6.06

UWAGA

Lipiec 5th, 2017 W ZWIĄZKU Z PRACAMI REMONTOWYMI NA PLACU SZKOLNYM, WEJŚCIE DO SZKOŁY TYLKO OD ULICY POLNEJ (przez szatnię)

Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018

Lipiec 3rd, 2017 Szkolny zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych na rok szkolny 2017-2018

Informujemy, że w pierwszych dniach września odbędzie się w szkole kiermasz podręczników.

Uczniowie klas I: ostateczny przydział do grup językowych nastąpi na pierwszych zajęciach we wrześniu.

kontakt: 4lo@wp.pl  

Świadectwa dojrzałości

Czerwiec 27th, 2017 Rozdanie świadectw dojrzałości - 30 czerwca 2017r. (piątek) od  godz. 8,30 - czytelnia. Pamiętajcie o dowodach tożsamości. Zapraszamy.

Nagrody Starosty Olkuskiego dla uzdolnionych uczniów IV LO

Czerwiec 26th, 2017

Nagrody Starosty Olkuskiego dla uzdolnionych uczniów (za rok szkolny 2016/2017) - za wybitne wyniki w nauce dla Kamili Amrozy, za wybitne osiągnięcia w zawodach sportowych oraz konkursach i festiwalach artystycznych dla: Aleksandry Petlic, Klaudii Zub, Julii Mrozowskiej, Wiktorii Piotrowskiej, Sandry Bocheńskiej, Laury Nawary, Wiktorii Sioły, Marty Zub, Wiktorii Banyś, Aleksandry Fajnkuchen, Angeliki Kuźmy, Magdaleny Durańskiej, Magdaleny Sroki, Alicji Piertuszki, Małgorzaty Kurzewskiej, Emilii Minor, Kamili Barczyk, Michała Furmańskiego, Natalii Balik, Radosława Wadowskiego, Klaudii Sikory.

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Czerwiec 21st, 2017

Uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2016/2017

odbędzie się  23 czerwca 2017 roku (piątek) o godz. 9.30

Msza Święta - godz. 8.00 - Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.  

Nagroda dla Natalii, wyróżnienia dla Oliwii i Bilgunjargal

Czerwiec 7th, 2017

Natalia Balik „wyśpiewała” II nagrodę na 37. MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY w kategorii MUZYKA.

Wyróżnienie w kategorii RYSUNEK otrzymała Oliwia Łaskawiec, a w kategorii POEZJA - Bilgunjargal Tegsee.

Gratulujemy sukcesów!!!

Gimnazjaliści w „Czwórce”

Czerwiec 7th, 2017

Za nami Dzień Otwarty dla gimnazjalistów. Jak zwykle było tłoczno, gwarno i ciekawie. Dla naszych przyszłych kolegów przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Były prezentacje profili, pokazy pierwszej pomocy, zajęcia grafiki komputerowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przygotowana przez Klub Historyczny i oczywiście przedstawienie na sali gimnastycznej pod bardzo intrygującym tytułem „Cztery kroki Wiktora do Wiktora”. Zapraszamy do naszej galerii oraz na facebooka (tam kolejne fotorelacje K. Mosóra)

Promieniotwórczość – bać się, czy nie?

Czerwiec 5th, 2017

1 czerwca uczniowie klas 1c i 1f  wysłuchali wykładu popularnonaukowego z cyklu „Naukowe Czwartki", które odbywają się raz w miesiącu na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

czytaj dalej...

Dzień Geografa na UJ

Czerwiec 4th, 2017

Jak przystało na prawdziwych geografów klasy 2c i 2d świętowały Dzień Geografa aktywnie uczestnicząc w zajęciach na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Korzystając z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych uczniowie brali udział w zajęciach z Systemów Informacji Geograficznej „O czym mówią satelity ?” oraz wycieczce na Zakrzówek – zalany kamieniołom wchodzący w skład Parku Krajobrazowego „Skałki Twardowskiego”. Prowadzący zajęcia pan dr Bartłomiej Rzonca docenił poziom wiedzy geomorfologicznej i geologicznej naszych uczniów nagradzając Natalię Zgodę oceną celującą za rozpoznanie form krasowych w terenie. Dzień upłynął nam pracowicie i miło. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii.

Pienińskie wojaże

Czerwiec 2nd, 2017

Jako, że coraz cieplej robi się na zewnątrz, a w naszych głowach już wakacyjny nastrój, my, uczniowie IIb wraz z Przyjaciółmi wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w malownicze okolice Szczawnicy. Co prawda pogoda kaprysiła i nie raz trzeba było uciekać przed deszczem, ale i tak się nie nudziliśmy. Pierwszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu prześlicznego kościółka w Dębnie. Niby niepozorny, a silnie plasuje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co nasze humanistyczne, wrażliwe na sztukę dusze niezwykle pobudziło. Kolejnym punktem na naszej drodze stał się zamek w Niedzicy. Zwiedzanie zostało okraszone intrygującymi opowieściami, które niejednego z panów przyprawiły o dreszcze. Spacer po zaporze czorsztyńskiej z malowniczymi widokami na jezioro i ruiny zamku w Czorsztynie uwieńczyły dzień.

Zapraszamy do galerii

czytaj dalej...

Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki

Czerwiec 2nd, 2017

Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku duża grupa naszej młodzieży wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Organizatorem głównym konkursu jest stowarzyszenie Kangourou Sans Frontières z siedzibą w Paryżu, natomiast organizacją edycji polskiej zajmuje się Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu. Miło nam poinformować, że Weronika Furman (1e) otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy Weronice. Mamy nadzieję, że to nie jest jej ostatnie słowo i za rok znów da nam powody do zadowolenia.

Poznajemy tajniki biotechnologii

Maj 31st, 2017

W ramach projektu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej uczniowie grup biologicznych klas I b i I d uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Stacji Doświadczalnej Katedry Biotechnologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W laboratorium biologii molekularnej i embriologii uczniowie zapoznali się z techniką elektroforezy żelowej oraz metodami hodowli tkanek roślinnych i zwierzęcych in vitro. Mieli również okazję samodzielnie wykonać proste czynności laboratoryjne np. dozować płyny przy użyciu mikropipet, nakładać próbki DNA na żel rozwijający w procesie elektroforezy. Na koniec spotkanie z "żywą przyrodą" czyli grupą "przesympatycznych " owieczek. W opinii uczestników był to bardzo ciekawy wyjazd. Oby więcej takich.

Zapraszamy do galerii

III miejsce na Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Maj 30th, 2017

27 maja w Krakowie odbyły się XXV Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Okręgu Małopolskiego. Nasza drużyna w składzie Zuzanna Babiuch (kapitan), Jagoda Madej, Oliwia Pilarczyk, Kacper Seweryn, Michał Karpiński pod opieką pana Michała Masłowskiego zajęła III miejsce na 12 występujących drużyn. Drużyna musiała wykazać się umiejętnościami ratowniczymi na 5 pozorowanych stacjach oraz wiedzą teoretyczną na stacji test. Do pełnego sukcesu brakło nam jedynie 4 pkt.

Gratulujemy sukcesu!

Oraz zapraszamy do galerii.

Koło naukowe z fizyki – nagrodzone

Maj 30th, 2017

Koło naukowe zajęło II miejsce za projekt i budowę małej pokojowej stacji meteo w oparciu o mikrokontroler Arduino. Stację zbudowano podczas zajęć kół w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Spotkanie podsumowujące odbyło się 29 maja na AGH w Krakowie, poprowadził je dr inż. Łukasz Chmura - kierownik stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu.

Stację zaprojektowali, zbudowali, zaprogramowali i opisali uczniowie z klasy 1c i 1f - Marcin Zub, Sebastian Czajkowski, Tomasz Kalemba, Zuzanna Domagała, Aleksandra Kurkowska, Sandra Bocheńska, Maciej Seweryś, Szymon Szczurek. Opiekunem koła jest pan Roman Kraul.

czytaj dalej...

Wyróżnienie dla Patryka Chmury

Maj 30th, 2017

Patryk Chmura (2a) otrzymał wyróżnienie w Finale Wojewódzkim XXX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talenty Małopolski 2017". Gratulujemy sukcesu!

Nasi na Festiwalu Nauki i Sztuki

Maj 26th, 2017

W trwającym właśnie w Krakowie Festiwalu Nauki i Sztuki wzięli udział członkowie Klubu Historycznego im Armii Krajowej prezentując stroje z lat 40-tych.  Młodzież zwiedziła wystawę „Przez Morze Czerwone” - przybliżającą historię polskiej emigracji lat 1945 - 89 przygotowaną przez IPN w Krakowie, spotkała się z rekonstruktorami z 1 PSP AK  a także wysłuchała prezentacji o Armii Krajowej na Podhalu oraz wyposażeniu partyzantów. Jako że jest to także festiwal nauki, klubowicze zwiedzili stoiska wystawiennicze krakowskich uczelni wyższych prezentujących się na Rynku Głównym.

Nasza facebook-owa galeria

Gościliśmy gimnazjalistów

Maj 26th, 2017

W środę, 24. maja gościliśmy w naszych progach grupę uczniów Gimnazjum w Zarzeczu. Chcieliśmy, aby ta wizyta była dla nich jak najciekawsza i łączyła się z niezapomnianymi wrażeniami. Dlatego też zaproponowaliśmy im udział w zajęciach laboratoryjnych z biologii i chemii, rzucając ich od razu na głęboką wodę. Gimnazjaliści musieli zmierzyć się z sekcją dżdżownicy i świerszcza domowego, wyizolować chlorofil i ksantofil z liścia pietruszki oraz obserwować pod mikroskopem tkanki zwierzęce. Na zakończenie pani Beata Czeladzka zapoznała ich z projektem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. W pracowni chemicznej wspólnie z naszymi uczniami podczas zajęć laboratoryjnych z sukcesem otrzymali musującą polopirynę, wykryli katalazę w wątróbce oraz badali właściwości związków chromu. Mieli też okazje obserwować pokazowe doświadczenia o tajemniczo brzmiących nazwach: „szalony parowóz”, „chemiczne zapałki”, „kolorowa piana”, „fioletowe dymy”, „chemiczny wulkan”, a wszystko to pod czujnym okiem pani Michaliny Gajowiec. Pozorowana scenka w wykonaniu Patrolu Pierwszej Pomocy, spotkanie z przedstawicielem Klubu Historycznego oraz spacer po szkole zakończyły pobyt gimnazjalistów w naszej szkole. Sądząc po minach i wygłaszanych opiniach była to udana wizyta. Mamy nadzieję, że z kilkorgiem z nich zobaczymy się we wrześniu.

Zapraszamy do galerii

Kolejny sportowy sukces

Maj 24th, 2017 W dniu 17.05.2017 w Nowym Targu odbył się Finał Wojewódzki w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W klasyfikacji indywidualnej na szczególne uznanie zasłużyła Kamila Barczyk uczennica kl. 2f, która po doskonałym biegu zdobyła brązowy medal. Drużyna dziewcząt w składzie: Kamila Barczyk kl. 2f, Ewa Bratek i Klaudia Płowiec kl. 2d, Laura Nawara i Wiktoria Sioła kl. 1f, Dominika Cymbała kl. 1d, zajęły wysokie VIII miejsce , drużyna męska  w składzie  Kamil Kalembka kl. 1d,  Patryk  Kalarus kl. 2c, Jakub Barczyk kl. 1c, Jakub  Borek kl. 1f oraz Jakub Czyż  kl. 2b uplasowała się na miejscu XI. Serdecznie gratulujemy dobrego występu. Opiekunem drużyny dziewcząt była mgr Anna Głąb a chłopców mgr Marcin Bujas.

Zakończenie roku szkolnego dla klas III

Kwiecień 26th, 2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas trzecich odbędzie się 28 kwietnia 2017 roku (piątek) o godz. 9.30. 

O godz. 8:00 w Bazylice Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbędzie się Msza święta w intencji tegorocznych maturzystów.

Serdecznie zapraszamy.

Wyniki konkursu „Master of English”

Kwiecień 25th, 2017 Zwycięzcami 3. edycji konkursu „Master of English” zostali: 1 miejsce - Bartosz Banyś (kl. 2f), 2 miejsce – Aleksandra Babiuch (kl. 2b) i Patryk Kuśmierski (kl. 1d), 3 miejsce – Kinga Łebek (kl.2 b) Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w czwartek (27.04) na długiej przerwie do czytelni. Zapraszamy do galerii.
Archiwum