?

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

„Biorobotyka”

Wrzesień 19th, 2017

18. września 2017 roku klasa 3e (biol-chem) pani Beaty Czeladzkiej (biologia) i pani Renaty Marzec (fizyka w medycynie) uczestniczyła w cyklu interaktywnych wykładów pt. „Biorobotyka”.

Tematyka spotkań dotyczyła prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów czy protez z wykorzystaniem techniki druku 3D.

 

Robot chirurgiczny w akcji

W trakcie pokazu uczniowie poznali zasady funkcjonowania układu krwionośnego, dowiedzieli się dlaczego serce bije, jaka jest grubość komór oraz jak wyglądają przedsionki serca w środku i na zewnątrz. Był to pokaz anatomii i fizjologii serca (wieprzowego) z „robotyczną” pomocą, rolę asystenta pełnił robot chirurgiczny z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgi.

 

Polimery w medycynie

Każdy z nas zna sentencję: „coś co jest do wszystkiego, jest do niczego”. To zdanie z całą pewnością nie opisuje polimerów! Co więcej, ich wykorzystanie w dzisiejszym świecie ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Kolejny wykład dotyczył tych fascynujących związków chemicznych. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób lek może zostać wprowadzony do konkretnego miejsca w organizmie oraz jak powstają protezy czy sztuczne narządy.

 

Ucho 3D? Czemu nie?!

Egzoszkielet, implant czy proteza na miarę danego pacjenta – to wszystko jest możliwe dzięki technice druku 3D. Obecnie sztuczne tkanki, narządy lub protezy znajdują już zastosowanie w implantologii. Podczas pokazu zaprezentowano niektóre opatentowane materiały uniwersyteckich naukowców: fragment tkanki kostnej człowieka, formy uszu, a także aparaturę medyczną wykorzystywaną w diagnozowaniu chorób nowotworowych. To doskonała okazja aby zobaczyć oraz zainspirować się, by przy użyciu własnej drukarki 3D, wyobraźni i oprogramowania do modelowania spróbować samemu konstruować podobne przedmioty.

Organizatorami cyklu wykładów są członkowie grupy Unibot działającej przy Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ – wykładowcy akademiccy, doktoranci, studenci, członkowie kół naukowych oraz absolwenci UŚ, którzy zajmują się popularyzacją nauki. Wydarzenie jest częścią Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.