?

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

W krainie niskich temperatur

Styczeń 24th, 2018

Nie o syberyjskim ani arktycznym zimnie  tu mowa, tylko o takim zakresie temperatur w których gazy zmieniają swój stan skupienia przechodząc w ciecz. O tym wszystkim mogli dowiedzieć się  uczniowie klasy 1 e, którzy 23 stycznia pod opieką dr Michaliny Gajowiec i wychowawczyni Anety Radwańskiej uczestniczyli w zorganizowanych przez Instytut Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazach chemicznych. Skraplaniem gazów, badaniem i wykorzystaniem właściwości ciał w  ekstremalnie niskich temperaturach zajmuje się dział nauki zwany kriogeniką.

Pokazy poprzedzone zostały krótkim wykładem na temat historii skroplenia gazów i ich zastosowania – w transporcie, elektrotechnice, medycynie, przemyśle metalurgicznym i wielu innych dziedzinach. Uczniom najbardziej podobały się oczywiście doświadczenia chemiczne prezentujące niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. W podobnych pokazach w grudniu uczestniczyły też klasy 2d i 2e.
Natomiast w ramach edukacji historycznej uczniowie zwiedzili Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, która jest jedną z największych w Polsce wystaw stałych XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby.

Zapraszamy do galerii.