?

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

Kolejne spotkanie z cyklu „Nasi absolwenci”

21 lutego, 2020

18 lutego w szkolnej „Galerii na Piętrze” gościliśmy Mirosława Michalskiego – absolwenta IV LO, malarza, grafika, witrażystę.

Spotkanie otworzyła pani dyrektor Katarzyna Polak. Gośćmi byli pani wicestarosta Krystyna Kowalewska, podopieczni Stowarzyszenia Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, uczniowie „Czwórki” interesujący się sztuką, rodzina i przyjaciele.

Zebrani mogli obejrzeć prace plastyczne ze zbiorów M. Michalskiego – obrazy olejne, grafiki, projekty witraży oraz zdjęcia z wykonanych prac we wnętrzach kościołów i kaplic w Polsce.

Najwięcej czasu poświecono jednak rozmowie z artystą, dzięki której można było zgłębić  tajniki jego warsztatu i poznać ciekawe koleje zawodowej drogi. Autor swoja przygodę rozpoczął w IV LO. Uczęszczał do klasy o profilu artystycznym, gdzie pod kierunkiem art. plast. Stanisława Wywioła zdobywał pierwsze plastyczne doświadczenia. Po ukończeniu liceum podjął naukę w Sosnowcu w Studium Witrażu. Następnie został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydział Szkła. Dzięki kształceniu w różnych kierunkach artystycznych mógł realizować się w kilku dziedzinach sztuki. Najbardziej fascynowało go szkło, zwłaszcza wymagająca ogromnej wiedzy i doświadczenia technika fusingu (”gorącego szkła”), z której chętnie korzysta.

Nasz gość obecnie zajmuje się przede wszystkim projektowaniem wnętrz obiektów sakralnych. Często tez wykonuje swoje projekty ( m.in. witraże, mozaiki, polichromie). Zajmuje się też grafiką projektową.

Spotkanie stało się okazja do rozmowy z człowiekiem, który miał dużo do powiedzenia  młodzieży planującej wiązać swą przyszłość ze sztuką. Cenne jest i to, że nasz gość potwierdza znane i piękne powiedzenie: Zajmij się jako pracą tym, co sprawia Ci przyjemność, a nie będziesz musiał nigdy pracować.