?

IV Liceum Ogólnokształcąceim. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu

Partnerzy z Niemiec

8 marca, 2012

Współpraca IV LO ze szkołami w Niemczech

Niemal od początku swego istnienia IV LO podejmowało współpracę ze szkołami z innych krajów Europy Zachodniej.

ALTENBURG

Od 1996 roku współpracujemy ze szkołą niemiecką z Altenburga. W każdym roku odbywają się wymiany młodzieżowe i realizowane są programy sprzyjające wzajemnemu poznaniu. Od 2001 roku realizujemy również wymiany nauczycieli. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie olkuskim i jedną z niewielu w Małopolsce, która realizuje taką formę wymian. Na wspólnych spotkaniach mamy możliwość prezentacji systemów oświatowych Polski i Niemiec, udziału w zajęciach szkolnych i prezentacji nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Warto podkreślić, że realizowane przez wiele lat wymiany były możliwe dzięki zaangażowaniu długoletniej dyrektor Lerchenberggymnasium Margitty Ditrich oraz nauczycieli języka niemieckiego z naszej szkoły: mgr Moniki Karczewskiej, mgr Anny Kyzioł i mgr Joanny Majcher oraz wielu innych nauczycieli IV LO przyjmujących niemieckich gości.

  

 

 

 

AKWIZGRAN

Od 2007 roku współpracujemy ze szkołą w Akwizgranie. Uczniowie obu szkół wspólnie realizowali dwa projekty: „Środowisko buduje mosty” oraz „Białe plamy”. Drugi z wymienionych projektów połączony był z seminariami dziennikarskimi odbywającymi się w Niemczech.

POWIAT KYFFHÄUSER – SONDERSHAUSEN

Nasze liceum od wielu lat włącza się do zacieśniającej się współpracy powiatu olkuskiego z niemieckim powiatem Kyffhäuser w Turyngii. Od 2005 roku współpracujemy ze szkołą w Sondershausen prowadząc wymiany młodzieżowe, w ramach których nasi uczniowie wyjeżdżają na miesięczną naukę do tej szkoły partnerskiej. Z owego stypendium skorzystało już 7 naszych uczniów, którzy podczas pobytu w Turyngii mieli możliwość doskonalenia języka niemieckiego i nawiązywania nowych znajomości.